Kocayayla Köyü Çan Çanakkale

'Çanakkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 28 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kocayayla Köyü Çan Çanakkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocayayla Köyü Çan Bilgileri - Kocayayla Köyü Hakkında - Kocayayla Köyü Tanıtımı - Kocayayla Köyü Resimleri
  İlçe: ÇAN - İl: ÇANAKKALE

  Köy Muhtarı: ALİ AZAP  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:

  0 (286) 422 8090

  Cep Telefonu:

  0 (535) 885 58 86


  Çanakkale
  Bilgiler
  Nüfus 1371 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 17400
  Alan Kodu 0286
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Çanakkale
  İlçe Çan
  Web Sitesi
  Kocayayla, Çanakkale ilinin Çan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyümüz Çanakkale'nin Çan ilçesine bağlı 1600 nüfuslu 520 hane'den oluşan şirin bir köydür.

  Çan'ın yaklaşık 10 km kuzeyinde bulunan köyümüze, 5 km batısındaki Karabayır ve 5 km kuzey batısında bulunan, üzerinde Bizans ve Osmanlı döneminden kalma kale surları bulunan Sapan Tepesi ve üzerinde kurulduğu muhteşem yayla eşsiz bir güzellik katmaktadır.

  Osmanlı döneminde, bugün Bulgaristan sınırları içinde kalan Şumnu ili Provadi ilçesine bağlı Kayaardı Köyü’nde yaşayan atalarımız 1877 - 78 Osmanlı - Rus Harbi’nden sonra yaklaşık 350 yıl yaşadıkları toprakları terk ederek binbir zorlukla geldikleri anavatanlarında önce Biga'nın Kahvetepe yöresinde konaklamışlarsa da oraları yaşam şartlarına uygun bulmamışlar ve bu güzel toprakları yurt edinmişlerdir.

  Köyümüze gelen ve yaklaşık 15 haneden oluşan öncü kafile Topçu Tepe eteklerine (Orta Mahalle) Yerleşmişlerdir. Köyümüzün en yaşlılarından Hasan Umut, Halil Kamacı ve diğer yaşlılardan aldığımız bilgilere göre gelen ilk kafileden bazıları; Ali Osman Ağa (Damar), Ahmet Ağa (Kınık), Molla Ahmet (Örü), Köse Ahmet (köse), Recep Çavuş (Sezer), Sağır Mehmet (Azap), Bilal Osman (Gümüş), Kara Emin (Üstün), Hüseyin Ağa (Durgut) ve aileleri imiş.

  Daha sonra ağırlıklı olarak Provadi, Razgat, Aydos gibi yerlerden gelen kafilelerle köyümüz yörenin en büyük köyü haline gelmiştir. Köyümüzden Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarına çok sayıda asker katılmış olup önemli sayıda şehit vermiş ve birçok kişide gazi olmuştur.

  Kurtuluş Savaşı’nın sonlarında Türk ordusundan kaçan bir Yunan müfrezesi köyümüze saldırmış ve Çınarcık, Koca Yamaç mevkiinde tarlada çalışmakta olan Dedem Mahmut Azap, eşi ve 2 yaşındaki kızlarına süngü ile saldırarak genç kadını şehit etmişler, küçük kızın boğazını süngü ile delmişler, dedemi bir çok yerinden yaralamışlardır. Olayı uzaktan görenler köye haber vermişler, olay yerine gelenler, şehit kadını, yaralı dedemi ve 2 yaşındaki kızlarını alarak köye getirmişler, yaralı çocuk 3 gün yaşadıktan sonra şehit olmuştur. Oradan köyümüze gelen Yunan askerleri tehditle yiyecek temininden sonra kaçmışlardır.

  Cumhuriyet döneminde çiftçilik ve hayvancılıkla geçinen köyümüz halkının 1960 yıllarında Çan ilçesinde Çanakkale Seramik Fabrikaları açılmasından sonra önemli geçim kaynağını seramik işçiliği ve gelişen hayvancılık oluşturmuştur. Taşımalı eğitim veren 8 yıllık ilköğretim okulumuz, okul öncesi eğitimi ile ana sınıfı, spor kulübümüz, s.s.tarımsal kalkınma koop. gibi sivil toplum kuruluşlarımız ve genç nüfusumuzla her alanda çağdaş uygarlık yolunda hızla ilerlemeye devam edecektir.

  Kocayayla Köyü Muhtarı

  Ali AZAP

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Çanakkale iline 98 km, biga ilçesine 8 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1371
  1997 1197

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Ali Azap


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon ve adsl vardır.
  [​IMG]


  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kocayayla Köyü Çan Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş