Kocamustafendi İlköğretim Okulu Merkez Muğla

'Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız' forumunda SeLeN tarafından 2 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kocamustafendi İlköğretim Okulu Merkez Muğla konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocamustafendi İlköğretim Okulu Hakkında - Kocamustafendi İlköğretim Okulu Tanıtım - Kocamustafendi İlköğretim Okulu Resimleri - Kocamustafendi İlköğretim Okulu İletişim  [​IMG]

  Kocamustafendi İlköğretim Okulu Hakkında Bilmek İstedikleriniz :

  Şimdiki Kocamustafendi İlköğretim Okulu’nun (1.Bina) bulunduğu yerde iki katlı eski bir bina vardı. Bu binada 1892 yılında Rüştiye Mektebi adiyle bir mektep açılmış ve daha sonra Rüştiye adı (Rüştiyeyi ve Bir Devreli İdadi Sınıflarına şamil olmak üzere) İdadi oldu. İdadi mektebi 1898 yılına kadar bu binada öğretim yaptı. Bina eski olduğundan yıkılmasına ve yenisinin yapılmasına karar verildi ve yıkılarak şimdiki okul binasının (1. Bina) temeli 1898 yılında atıldı. 1904 yılında inşaatı tamamlanan okul binası genel bütçeden yapılmıştır. Buna göre Muğla İdadisinin tarihi 1892 dir.

  İnşaatının devam ettiği yedi yıllık süre içinde İdadi Mektebi, Öğrenimini ilk önce Konakaltı semtinde bulunan Zorbazade Hacı Şerif Ağa’nın evinde ve daha sonrada Devlet Hastanesinin yıkılan eski binasında yapmıştır.

  1904 yılında yeni binaya taşınan bu okul oniki sene İdadi (bu günkü lise) mektebi olarak kalmış ve Mutasarrıf Müştak Bey’in yaptırdığı Aydın Caddesi üzerindeki (Şu anda (Kız Meslek Lisesi) Gazi Anadolu Lisesi olan) binaya 1916 - 1917 ders yılında nakletmiştir.

  Boşalan bina Kız İkmal Mektebi (Kız Okulu) olarak öğretime açılmış ve iki yıl sonra da Kız Muallim Mektebi olmuştur. Ne yazık ki iki yıldan fazla yaşayamayan Kız Öğretmen Okulu 1921 yılında yerini (İnas Numune Mektebi) Kız Numune Okuluna bırakmıştır.

  Birkaç yıl sonrada tam teşkilatlı (Muhtelit İlk Mektep) kız ve erkek karışık bir ilkokul olarak öğretime devam etmiştir. 1928 yılında 2 Nolu Mektep ismini almış ve bu isim 1948 yılında kaldırılarak İnönü İlkokulu ve 1952 yılında da Muğla’nın yetiştirdiği değerli bilim adamlarından ve Muğla Halk Kütüphanesinin kurucusu olan Hoca Mustafa Efendi’nin adı verilerek KOCAMUSTAFENDİ İLKOKULU adını almıştır. Okulun adında ki “KOCA” kelimesi onun yüceliğini belirten bir izafedir.

  Okul, 19 Aralık 1958 tarihinde bir yangın tehlikesi geçirmiştir. 1959 yılında binada büyük tamirat ve tadilat yapılmıştır.

  1977 yılında Okul Müdürü Cavit BODUR’un gayretleriyle 1.925,57 m2 .’lik oyun alanı okula kazandırılmıştır.

  1984 yılında Milli Eğitim Müdürlüğünce okul binası büyük onarımdan geçirilmiş ve bugünkü görünümüne kavuşmuştur.

  26.06.1990 tarihinde 582.921.039.-TL. maliyet hesabı ile aynı parsel içerisine 2. Binanın temeli atılmış. 30.03.1991 tarihinde bitirilerek Eğitim Öğretime hazır hale getirilmiştir. 2. Binanın 1991 - 1992 Öğretim yılında; Eğitim Öğretime başlaması ile çift öğretim yapan okulumuz bu öğretim yılından itibaren normal öğretime dönmüştür.

  Okul bahçesi ortasında bulunan okulun tuvaleti yeni binanın Eğitim Öğretime girmesiyle kaldırılmış, binalara göre kod farkı da giderilerek bahçe daha kullanılır hale getirilmiştir.

  1991 - 1992 Öğretim yılında okulumuz bir Özel Sınıf, iki anasınıfı, yirmi normal (ilkokul) Sınıf (her sınıftan 4’er şube) ile Eğitim Öğretimini sürdürmüştür.

  1992 - 1993 Öğretim yılında da bu sınıflara ilaveten İlimizde İlk olarak okulumuzda bir İşitme Engelliler Sınıfı açılmış. Anasınıfı sayısı da üçe çıkarılmış ve okulumuz bünyesinde bir Laboratuar kurulmuştur.

  1997 yılında İlköğrenimin beş yıldan sekiz yıla çıkartılıp ilköğretim okulu uygulamasının başlaması nedeniyle 1997 - 1998 Eğitim Öğretim yılında okulun adı “KOCAMUSTAFENDİ İLKÖĞRETİM OKULU” olarak değişmiştir. Okul binalarındaki sınıf sayılarının yetersiz olması nedeniyle bu öğretim yılında 6. Sınıf açılamamıştır.

  Okulumuz emekli öğretmenlerinden Sayın Melek ÖZVER Hanımın; Milli Eğitim Müdürlüğüne, eğitim öğretim amaçlı kullanılmak üzere bağışlamış olduğu üç katlı bahçeli evi, Milli Eğitim ve Okul Koruma Derneğimizin katkılarıyla onarımı ve tadilatı yapılmış. Bu binanın su işleri de Sayın Zerrin ZEYTİN’in katkılarıyla yapılarak. 1998 - 1999 Öğretim yılında Eğitim ve Öğretim hizmetine başlamıştır. Bu öğretim yılında Melek Özver Ekdersliklerinin de faaliyete girmesiyle 6. Sınıflarda Eğitim ve Öğretim görmeye başlamışlardır.

  2000 - 2001 Öğretim yılında Okul Koruma Derneği ve Okul Müdürü Kadir YALÇIN’ın gayretleriyle 2. Binaya ek olarak Eylül 2000 ayında bina inşaatına (3. Bina) başlanmış (inşaat malzemesi Milli Eğitim ve Özel İdare tarafından işçiliği de Okul Koruma Derneği tarafından karşılanmıştır.) ve Mayıs 2001 ayında ek bina inşaatı bitirilerek çift öğretim yapan 6., 7. ve 8. Sınıf Öğrencilerimiz normal öğretime döndürülmüştür.

  Şu anda okulumuzda bir Özel Sınıf, bir İşitme Engelliler Sınıfı, dört Anasınıfı, I. Kademe üçer şube, II. Kademe dörder şube olmak üzere toplam 33 sınıf olup okulumuzda bir Fen Bilgisi Laboratuarı, bir Görsel Sanarlar Laboratuarı, bir Bilişim Teknolojileri Sınıfı, iki Teknoloji ve Tasarım Atölyesi, bir Beden Eğitimi Odası ve bir de çok amaçlı salonumuzla Eğitim Öğretim çalışmaları sürdürülmektedir.

  Kocamustafendi İlköğretim Okulu Bilgileri ve iletişim Adresleri :

  Okulun Bulunduğu İlçe: Merkez
  Okulun Telefonu: (252) 214 12 70
  Okulun Faksı: (252) 214 14 37
  Okulun Adresi: Şeyh Mah. Kocamustafendi Cad
  Okulun Web Adresi:
  www.kocamustafendi.meb.k12.tr
  Okulun E-Posta Adresi: 715541@meb.k12.tr
  Okulun Müdürü: Kamil TELLİ
  Okulun Ulaşım Bilgileri:
  Metropol İçi / Dışı : İçi
  Ulaşım Durumu : Karayolu
  Lojman Durumu: Yok
  Bölgedeki Kiralık Konut Durumu : Sıkıntı Yok


  Kocamustafendi İlköğretim Okulu Resimleri :

  [​IMG]

  Kaynak : webrehberi.biz - okulweb.meb.gov.tr - www.meb.gov.tr

  Okul Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Tıklayınız
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kocamustafendi İlköğretim Okulu Forum Tarih
İlköğretim Haftası Yazı İlköğretim Haftası İle İlgili Yazı Eğitim Bilgileri 16 Eylül 2013
İlköğretim Haftası Şiirleri İlköğretim Haftası İle İlgili Şiirler Şiirler 16 Eylül 2013
Açık İlköğretim I. Dönem Sınav Tarihi 2012-2013 Açık Öğretim AÖF 15 Ekim 2012
Cumhuriyet Bayramı Şiirleri İlköğretim Şiirler 11 Ekim 2012
Gedikpınar İlköğretim Okulu Bilgileri Güroymak Bitlis Bitlis Tanıtımı 28 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş