Kocakaya Köyü - Vezirköprü - Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 8 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kocakaya Köyü - Vezirköprü - Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocakaya Köyü Hakkında - Kocakaya Köyü Resimleri - Samsunun Köyleri  Kocakaya, Samsun ilinin Vezirköprü ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün kuruluş tarihi hakkında çeşitli rivayetler vardır. En çok bilineni ise M.Ö .6-8 yüzyıllar arasında kurulduğuna dair olanıdır. Osmanlı Devleti zamanında Rumlarla beraber ortak olarak yaşanmaya başlanmıştır.
  Bununla beraber köyün eteklerine kurulmuş olduğu devasa kayanın eski bir kale olması burasının eski yönetim merkezi olması ihtimalini de akla getirmektedir. Aynı zamanda köyün mahallelerinden birisinin isminin Kral Deresi olması bu iddiayı desteklemektedir.

  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

  Coğrafya

  Samsun iline 172 km, Vezirköprü ilçesine 55 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisinde daha çok karasal iklim görülmektedir

  Nüfus

  2000-503

  1997-486

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Orta yaştaki erkekler gurbete çalışmaya gidiyorlar. Özellikle inşaata, gençler ise garson ya da marketlerde elemen olarak çalışıyor.Kısıtlı olan tarım arazilerinde arpa ,buğday, çavdar ve fasulye tarımı yapılır. Mısır da çok ekilen tarım ürünlerinden birisidir. Ayrıca büyükbaş hayvancılık yapılır.Köydeki geçim kaynakları yetersiz olduğunda köyün genç erkekleri sürekli dışarıda çalışmaktadır.

  Tarihi Eserler

  Köyümüzde kale kalıntısı vardır. Bu kale devasa bir kaya üzerine inşa edilmiştir. Bu gün sadece uçlarında sur kalıntıları bulunmaktadır ve kale tepesine ulaşım belli belirsiz durumda olan ve tehlikeli bir patikadan sağlanmaktadır; ancak köyün yaşlı sakinleri önceden kale doruğuna kağnıların çıkabildiğini söylemektedir. Köye gelen yabancıların ilk ziyaret yeri olan bu kale her geçen gün aşınmaya devam etmektedir. Kale ile ilgili muhtelif define hikayeleri anlatılmaktadır ama bu söylencelerin doğruluğu hakkında kesin bilgiler bulunmamaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı: KAMİL ERTÜR

  Telefon:0362-6474118

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır tarlalar mahallesindeki öğrenciler kıralderesine mahallesindeki okula, Elmacık mahallesindeki öğrenciler Kale mahallesindeki okula yaya olarak gitmektedir. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. TELSİM hattı çekici cihazı bulunmaktadır.


  Kocakavak Köyüne Ait Bir Resim
  [​IMG]

  Kaynak:yerelNET,Vikipedi  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kocakaya Köyü Vezirköprü Forum Tarih
Zor Günler - Servet Kocakaya - İclal Aydın Müzik Videoları 1 Ağustos 2011
Adem Kocakaya-Yalanmış Şairlerimiz Ve Şiirleri 25 Ocak 2010
Adem Kocakaya- Yaşamak İstiyorum Şairlerimiz Ve Şiirleri 25 Ocak 2010
Adem Kocakaya- Yürek Yangını Şairlerimiz Ve Şiirleri 25 Ocak 2010
Adem Kocakaya-Zalim Kızlar Şairlerimiz Ve Şiirleri 25 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş