Kocagözoğlu İlköğretim Okulu Bilgileri Söke Aydın

'Aydın Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 11 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kocagözoğlu İlköğretim Okulu Bilgileri Söke Aydın konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Aydındaki İlköğretim Okulları Hakkında - Kocagözoğlu İlköğretim Okulu Tanıtımı - Aydın Söke'deki İlköğretim Okulları Erişim Bilgileri - Kocagözoğlu İlköğretim Okulu Resimleri - Kocagözoğlu İlköğretim Okulu Hakkında


  [​IMG]


  Tarihçe:
  AHMET VE HALİL AĞALAR

  Hayırseverlerin Kısaca Hayatı....: Hayırseverler Ahmet ve Halil Ağa iki kardeş olup, aslen Bağarası nahiyesine bağlı Burunköy ahalisindendir. Bu iki kardeş Ahmet Ağa evlenmiş ve ŞÜKRÜ; FAİK; RAHMİ; SIDIKA ve LÜTFİYE adında beş çocuğu olmuştur. Halil Ağa ise evlenmemiştir. Bekar ölmüştür. Kendileri Burunköy’deki çiftliklerinde ziraatla uğraşırlar ve Söke‘de otururlar. İşleri Ahmet Ağa idare eder. Tam anlamıyla müşterek bir kardeş hayatı yaşarlardı. Aile mezarlıkları Burunköy’dedir. Şimdi Akçakaya’daki aile mezarlığına nakledilmişlerdir.


  [​IMG]

  [​IMG]  Okulun şimdiki yerinde 1323 yılından evvel beş odalı ve alt kısmı bodrum olmak üzere iki katlı rüştiye(ortaokul)vardı. Üç sınıf üzerine yapılan bu okul binası çok harap bir haldeydi. Söke halkının ve ileri gelenlerin yardımlaşması ile yeniden yaptırılması düşünülmüş ise de gereken yardım istenen düzeyde olmamıştır. Ahmet ve Halil Kocagöz kardeşler okulun yapımını üzerlerine alarak yine üç sınıflı bir rüştiye (ortaokul) binasını yaptırarak 1909 yılında tamamlanmış ve Milli Eğitim Bakanlığına teslim etmişlerdir. Rüştiye teşkilatı kaldırılınca altı sınıflı ilkokul olarak çalışmalarına devam etmiştir. Doğu tarafındaki dershane açılır, kapanır, tahta perdeyle iki dershaneye bölünmüş olarak kullanılıyor, aradaki bölüme açılınca büyük bir salon halini alıyordu.

  Cihan harbinden yenilgiyle çıkıldıktan sonra Söke İtalyanlar tarafından işgal edilmiş okulada el koymuşlardır. 21.nisan.1338 tarihinde italyanlar sökeyi terk ettikleri için aynı gün yunanlılar tarafından işgal edilerek onların eline geçmiştir. Sökenin kurtuluş tarihi olan 6.eylül 1338 tarihine kadar işgal altında kalmıştır.

  Kurtuluşta okul yanmamış fakat içindede bir tek okul eşyası kalmamıştır. Sökeyi kurtuluşa götüren ikinci süvari alayı kumandanı muhterem Zeki Bey (sonradan Zeki Paşa olmuştur.) Eğitim sever bir kişi olduğu için okul ihtiyaçları ile bizzat ilgilenmiş, yeni sıralar yaptırarak ve devlet dairelerinden lüzumlu eşyaları okula verdirmek suretiyle okulun çalışır hale gelmesine var kuvvetiyle yardım etmiştir.

  Bundan sonra, 6 sınıflı numune teşkilatı esasına göre okul faaliyete geçti. Numune teşkilatı da kaldırılınca 5 sınıflı züku okulu olarak faaliyetini sürdürdü.

  4 sene sonra, Faik Ali Rıza ilkokulu yapılınca bu okul İmas okulu adı ile kız ilkokulu oldu. Daha sonra Aydın iline okulun Kocagöz adı ile adlandırılması teklif edildi. Ve teklif kabul edildi.

  Okulun bahçesi hemen hemen yoktu. Sonradan yıkılan çeşmelerin olduğu yerde üç gözlü tuvaleti ve arka taraftan ön tarafa geçmek içinde 2 metrelik dar bir koridor vardı. Bu darlığı gidermek için önce eğimli Ali Beye ait bir arsa istimlak edilmiş fakat bu genişleme de yetmemiştir. 1935-1936 yılında Vali Özdemir Salim’in gayretleriyle tekrar 3 ev ile 2 mağaza daha istimlak edilerek 2000 yılına kadar kullanılan bahçe elde edilmiştir. Okulun maliyeti o günkü duruma göre 1860 altın lira olmuştur.

  Kocagözoğlu İlköğretim Okulu Aydın Söke İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir okuldur. Okulun web sitesinden veya aşağıda verilen telefon numarasından; Kocagözoğlu İlköğretim Okulu öğretmenleri, idari personel, okulun imkanları, Kocagözoğlu İlköğretim Okulu resimleri (fotoğrafları), okuldaki öğretmen sayısı, öğrenci sayısı, Kocagözoğlu İlköğretim Okulu öğrencilerinin futbol, basketbol, voleybol v.s. spor dallarındaki başarıları, Kocagözoğlu İlköğretim Okulu öğrencileri tarafından yapılan tiyatro, müzik ve resim gibi kültürel faaliyetler ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

  Bağlı olduğu kurum: Milli Eğitim Bakanlığı

  Bulunduğu Yer: AYDIN / SÖKE

  Adı: KOCAGÖZOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU

  Adresi: KONAK MAH.AYDIN CAD. NO:23

  Telefon Numarası: 2565181224

  Faks Numarası: 2565189042

  E-mail Adresi ::423399@meb.k12.tr

  Web Adresi:Kocagözoğlu İlköğretim Okulu


  Kaynak : webrehberi.biz - www.meb.gov.tr

  Okulunuz Hakkında Bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kocagözoğlu İlköğretim Okulu Forum Tarih
İlköğretim Haftası Yazı İlköğretim Haftası İle İlgili Yazı Eğitim Bilgileri 16 Eylül 2013
İlköğretim Haftası Şiirleri İlköğretim Haftası İle İlgili Şiirler Şiirler 16 Eylül 2013
Açık İlköğretim I. Dönem Sınav Tarihi 2012-2013 Açık Öğretim AÖF 15 Ekim 2012
Cumhuriyet Bayramı Şiirleri İlköğretim Şiirler 11 Ekim 2012
Gedikpınar İlköğretim Okulu Bilgileri Güroymak Bitlis Bitlis Tanıtımı 28 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş