Kocaelinin yöresel kıyafetleri

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 25 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. Kocaelinin yöresel kıyafetleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kocaelinin eskiden giyilen,yörelesel kıyafetlerin özellikleri
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Geleneksel Giysi: İlin nüfus yapısındaki çeşitlilik, giyim-kuşamına da yansımıştır. Geleneksel yapının sürdüğü 1960’lara kadar ildeki giysiler oldukça çeşitlilik göstermektedir. Bu, göçmen kesimlerde daha belirgindir.

  Çerkez, Abaza ve Gürcülerin giyiminde Kafkas etkisi görülmektedir. Yöresel giysi denildiğinde ilk akla gelen ilimizin yerlileri olan Manavların giysileri olmaktadır. Bu kesimin giysileri Manav köylerindeki orta yaş kadınlarımızda özgün yapısını sürdürmektedir.Kadın giysileri; başta, ön tarafı oyalı tepelik fes eşarpla başa bağlanmakta onun üzerinde kuşak hizasına kadar inen uçları oyalı atkı örtülmektedir. Gövdede içlik üstünde yakasız gömlek ve en üstte kalça hizasına kadar inen ceket giyilmektedir. Ceket üzerinden kemer bağlanmaktadır. Gövde altında diz altına kadar inen şalvar bulunmakta, ayakta da özgü çorap ve siyah kundura giyilmektedir.

  Erkeklerde klot pantolon, yakasız gömlek, belde özgün şal kuşak, başta püsküllü örgü fes ve ayakta siyah ayakkabı bulunmaktadır.
  Kandıra ve Karamürsel’in köylerinde yer yer geleneksel giysilerden renkli şalvara , renkli ve desenli basma entariye, ak yazma ya da “ serpme” denilen geniş, uçları püsküllü başörtülere rastlanmaktadır.

  kaynak
   

 3. bu soruyu bulamayan 2+2 çok kolay
   

 4. bunu bilemeyenler valla 0 alır heeee ne kolay şeymiş öğle
   

 5. daha kısa yokmuydu???
   

 6. benim aradığım bu değil yaa ben bu siteden bişe anlamadım valla. ben kocaeli yazdımm.
   

Bu Sayfayı Paylaş