Kocaeli Yöresel Halk Oyunları - Kocaelinin Halk Oyunları

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kocaeli Yöresel Halk Oyunları - Kocaelinin Halk Oyunları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocaelinin Halk Oyunu,
  Kocaeli Yöresi Halk Oyunları,
  Kocaelinin Yöresel Halk Oyunları


  Kocaeli yöresinde farklı bölgelerden gelen toplulukların getirdikleri oyunlar görülür.
  Her topluluk geldiği yerin oyunlarını yaşatmaya çalışmıştır.
  Yalnız Kandıra ve Karamürsel bir ölçüde geleneksel bütünlüğünü koruyabilmiştir.İlde Balkanlardan, Karadeniz ve Doğu Anadolu Bölgesi'nden gelen topluluklar ve Çerkezler bulunmaktadır. Kimi köylerde horon, hora ve karşılamalar, kasap oyunları, zeybekler ve Çerkez oyunları oynanmaktadır. Bunlarda öbür yörelerdekinden ayrı bir özellik görülmemektedir.İlin ilk yerlileri olan Manavların maalesef henüz derlenememiştir. Ancak merkez ilçemizin tamamı ile diğer ilçe merkezlerimiz dışında kalan köylerimizin büyük bir bölümünde yöresel oyunlar oynanmaktadır.

  Müziklerinin ince sazlarla ( Klarnet, Keman, Cümbüş, Darbuka, veya Küçük Davul) çalındığı oyunlar; erkeklerde kaşıkla ve bireysel oyunlar şeklinde,kadınlarda gruplar halinde kaşıklı veya kaşıksız olarak oynanır. Kına gecelerinde kapalı mekanlarda bir kadının ritim tutarak sözlü türküleri eşliğinde oynanır.Doğu Karadeniz Bölgesi'nden gelen insanlarımızın yoğun olarak yaşadığı yerleşim birimlerinde kemençe veya Karadeniz davul-zurnası eşliğinde horon türü oyunlar şeklindedir. Oyunlar Kocaeli'de yaşayanlara özgü bir karakter kazanmamıştır. Oyunlar asıl yöresindeki isim ve figürlerle aynıdır.

  Balkan Türkleri-Muhacırlar 1920'li yıllarda geldikleri ve daha sonraki yıllarda yöreden gelebilecek göçlerle takviye olmadıkları için oyunlarda yöresel özgünlüklerini kaybetmişler ve modernize olan kent yaşamına uyum sağlamışlardır.Kafkas göçmenlerinden Çerkezler ve Abazalar daha çok İzmit ve çevresinde birkaç köy ve beldemizde özgün yapılarını koruyabilmiştir. Buralarda akordiyon veya tuşlu sazlar eşliğinde Kafkas oyunları oynanmaktadır. Gürcüler de ise Artvin'den gelenler Artvin oyunları, diğerleri ise kemençe eşliğinde horon türü oyunlar oynamaktadır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan gelenler ise davul-zurna eşliğinde halay türü oyunlar oynamaktadır.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kocaeli Yöresel Halk Forum Tarih
Kocaeli'nin Yöresel Türküleri Kocaeli Tanıtımı 18 Mayıs 2011
Kocaeli yöresel yemekleri - Kocaeli'nin yöresel yemekleri nelerdir Kocaeli Tanıtımı 10 Nisan 2011
Kocaeli Yöresel Kıyafetleri - Kocaelinin Yöresel Giysileri Kocaeli Tanıtımı 5 Nisan 2011
Kocaelinin yöresel kıyafetleri - Kocaeli yöresel giyim kültürü Kocaeli Tanıtımı 24 Ocak 2011
Kocaeli Yöresel Kıyafetleri Elbiseleri Kıyafetleri Kocaeli Tanıtımı 7 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş