Kocaeli Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kocaeli Üniversitesi Hakkinda Bilgiler ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocaeli Üniversitesi


  Tarihçe

  1976 yılında Kocaeli Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi adı altında Elektrik ve Makine Fakülteleri, Temel Bilimler Fakültesi ve Yabancı Diller Enstitüsü kurulmuştur. Kurulan bu kurumlar, 1982 yılında Yıldız Üniversitesi'ne Kocaeli Mühendislik Fakültesi olarak bağlanmış 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Kocaeli Üniversitesi adını almıştır.

  Yurt ve Barınma

  Üniversite öğrencileri Kredi ve Yurtlar Kurumu'na ait Yavuz Selim Erkek Yurdu, Kocaeli Üniversitesi Vakfı'na ait 2 adet yurt, Veziroğlu Kampusu kız ve erkek öğrenci yurdu, Derbent Belediyesi tarafından yaptırılan kız ve erkek öğrenci yurtları ve Saraybahçe Belediyesi erkek öğrenci yurdu bulunuyor. Ayrıca yurtlarda kalmayan öğrenciler için idari birimler ev ve kalacak yer bulmada yardımcı oluyor.

  Kütüphane

  Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı, Yüksek Öğretim amacı doğrultusunda, araştırma, Öğretim ve eğitim gereksinmelerini karşılamak üzere; İlgili bilim dallarına ilişkin, her türlü yayın ve bilgi kaynaklarını seçer ve merkezi olarak sağlar. Belirli bir düzen içerisinde Üniversitemiz Öğretim görevlilerinin, Öğrencilerinin ve tüm araştırmacıların hizmetine sunulmasını sağlar. Kapladığı Alan (yaklaşık): 850 m2 Oturma Kapasitesi: 130 kişi Personel sayısı 9 kişi Kolleksiyon Kitap 55.000 adet (yaklaşık) Dergi 1.478 adet Tez 958 adet Compact Disc 25 adet Gelen Süreli Yayın 90 adet (başlık olarak) Kütüphane Çalışma Saatleri Hafta içi 8:30 - 19:00

  Teknoloji

  Fakülte ve yüksekokul bölümlerinin tümünde eğitimin uygulamalarla kavranması amacıyla laboratuvarlar ve bilgisayarlar bulunmaktadır.

  Beslenme

  Üniversitenin 9 fakülte, 3 yüksekokulu ve 17 meslek yüksekokulunda öğrencilere öğlen ve akşam öğünlerinde 4 çeşit verilmektedir. Öğretim yılı başından itibaren ekonomik durumu iyi olmayan öğrenciler ile başarılı öğrencilere ücretsiz yemek verilmektedir. Ayrıca merkez ve diğer birimlerin hepsinde öğrencilerin ihtiyacını giderebilecek kantin ve kafereya bulunmaktadır.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Sağlık

  Tıp Fakültesi öğrencileri, KOÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi hizmetinden yararlanmaktadırlar. Hereke Kampusu'nda ise, kampus içinde bulunan Aile Hekinliği Birimi yanında, belde içindeki Dispanser ve Sağlık Ocağı öğrencilere sağlık hizmetleri vermektedir. Merkez Kampus'ta Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı'na bağlı Mediko-Sosyal Merkezi'nde 1 uzman, 5 pratisyen doktor, 2 diş doktoru, 1 psikolog ve 2 hemşire hizmet vermektedir. Burada tüm öğrencilerin ve personelin ayakta tedavileri, gerek görüldüğü hallerdeyse Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ne sevk edilerek tedavileri yapılmaktadır. Bunların dışında Kocaeli Meslek Yüksekokulu'nda 1 doktor, 1 hemşire ve 1 sağlık memuru hizmet vermekte, Veziroğlu Kampusu'nda ise 1 hemşire bulunmakta, Merkez Mediko-Sosyal'den rotasyonla 1 doktor gidip hizmet vermektedir.

  Kampus Hayatı

  Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi biçimde değerlendirmelerini, öğretim dönemi içinde kültürel etkinliklerde bulunmalarını sağlamak amacı ile halk oyunları, müzik grupları, tiyatro topluluğu, dağcılık kulübü, sualtı kulübü ve dans kulübü çalışmalarını sürdürmekte, yapılan yıl sonu şöleninde bu etkinlikler sergilenmektedir. Üniversite bünyesinde bilgi yarışması, satranç turnuvaları yapılmaktadır. Ülkemizde ilk ve tek şiir okulu olan Şiir Etkinlikleri Birimi (Şiir Okulu) gerçekleştirdiği etkinlikerin yanında açmış olduğu şiir kitaplığı ile öğrencilere şiirin kapılarını açmaktadır. Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bölümü ile Atatürk İlkeleri ve Devrimleri Araştırma Uygulama Merkezi taraından da tarihi günleri anmak adına etkinlikler gerçekleştirilmektedir. Bu etkinliklerin daha çok öğrenci tarafından izlenmesini sağlamak amacıyla Vinsan Kampusu'nda yaptırılmakta olan Anfi Tiyatro önümüzdeki yıl hizmete girecektir.

  Ulaşım

  İstanbul ile komşu olan Kocaeli'nin şehir merkezi İzmit İstanbul'a 85 km'dir. Ankara'ya TEM otoyolu ile bağlıdır. İstanbul Atatürk Havalimanı 90 km.dir. İzmit Körfezi'nin civarına yerleşmiş olan Kocaeli hem Karadeniz'e hem de Marmara'ya yani iki denize açılımı olan bir ildir. Deniz ulaşımı açısından ülkenin en yoğun merkezlerinden biridir. Körfez'de bulunan iki büyük liman (Derince ve Yarımca) yanı sıra 34 özel iskele ile deniz ulaşımı yapılmaktadır. Ülkenin demiryolu ve karayolu bağlantıları açısından kilit konumundadır. Ortadoğu ve Asya karayolu ve demiryolu bağlantıları ilden geçer.

  Burslar

  Öğrenciler kredi-harç ile ilgili bursları kredi yurtlara bağlı Yurt Müdürlüklerinden, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu (SYTF) burs formunu ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Fonu Başkanlığı ile Vilayetlerdeki SYDTF bürolarından ilgili formların temin edilip doldurularak tekrar teslim etmeleriyle sağlanabilir. Kocaeli Üniversitesi bursu, KOÜ Vakfı ve KOÜ Güzelleştirme ve Koruma Derneği bursunu, Üniversitemizce belirlenen Burs Komisyonunca, özel burslar ise bizzat burs veren kurumlara başvurarak sağlanabilir. Kocaeli Üniversitesi'ni ilk 5 tercihi arasında göstererek kazanan, 0.5 OÖBP esas alındığında Türkiye sıralaması içinde ilk 4000 öğrenci arasında yer alan, Y-ÖSS-SAY puanda ilk 9, Y-ÖSS-SÖZ puanda ilk 4, Y-ÖSS-EA puanda ilk 2 öğrenciye olmak üzere toplam 15 öğrenciye başarılarının devam etmesi koşuluyla karşılıksız burs verilecektir. Öğrencilere öğrenimleri süresince Kocaeli Üniversitesi Vakfı tarafından her yıl 9'ar ay süreyle 150.000.000 TL. olarak ödenecek bu bursun miktarı, sonraki yıllarda artırılacaktır. Üniversite Burs Komisyonu aracılığıyla yaklaşık 500 öğrenciye aylık 35-50 milyon TL. tutarında karşılıksız burslar verilmektedir. Karşılıksız olan bu burslar; KOÜ Vakfı, KOÜ Güzelleştrime ve Koruma Derneği ile Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından sağlanmaktadır. Ayrıca Başbakanlık tarafından da karşılıksız burs verilmektedir (Başbakanlık Bursu). Bu bursa başvurular ÖSS Sınavında işaretlenmek suretiyle yapılmaktadır. Başvuruda bulunanların adreslerine postayla belgeler gönderilir ve belgeler doldurulup istenen diğer belgelerle birlikte Valiliklerde Sosyal Yardımlaşma Birimlerine teslim edilir. Öğrenim kredisi ve katkı kredisi (harç kredisi) başvuruları yine ÖSS sınavında işaretlenmek suretiyle yapılmaktadır. Başvuruda bulunanlara Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından gerekli belgeler gönderilmektedir, doldurulan bu belgeler Yurt Müdürlüklerine teslim edilmektedir. Başvuru sonuçları öğrencilerin kayıtlı olduğu bölüm panolarına asılmaktadır. BURS VEREN DİĞER KURUM VE KURULUŞLAR İzmit Büyükşehir Belediyesi, Türk Eğitim Vakfı, KRV, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, İzmit Su, Selüloz-İş, Finans Vakfı, Nuh Çimento, İzburs vb. gibi kuruluşlar.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler
  Bilgisayar ve Enformasyon Kulübü
  Bilim ve Teknik Kulübü
  Folklor Kulübü
  Doğa Sporları Kulübü
  Fotoğraf Kulübü
  ÇAGDAS YASAM KULÜBÜ
  İnşaat Mühendisliği Kulübü
  Elektronik Kulübü
  Kocaeli Dans Kulübü
  Endüstri Müh. Kulübü
  Makine Mühendisliği Kulübü
  Akademi Kulübü
  Malzeme Kulübü
  Hukuk Fakültesi Kulübü
  Motor Sporları Kulübü
  Jeoloji Mühendisliği Kulübü
  Müzik Kulübü
  Matematik Kulübü
  Sualtı Topluluğu
  Sinema Kulübü
  Tiyatro Kulübü
  Uluslararası İlişkiler Kulübü
  Havacılık Kulübü

  Fakülteler ve Bölümler

  Eğitim Fakültesi
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (SAY)
  Fen Bilgisi Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
  Ilköğretim Matematik Öğr (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Ingilizce Öğretmenliği (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (DİL)
  Sinif Öğretmenliği (EA)
  Sinif Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (EA)


  FenEdebiyat Fakültesi
  Felsefe (EA)
  Fizik (SAY)
  Fizik (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Ingiliz Dili ve Edebiyati (DİL)
  Ingiliz Dili ve Edebiyati (Ikinci Öğretim) (DİL)
  Kimya (SAY)
  Kimya (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Matematik (SAY)
  Matematik (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Türk Dili ve Edebiyati (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


  Hukuk Fakültesi

  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Çalişma Ekonomisi ve Endüstri Ilişkileri (EA)
  Çalişma Ekonomisi ve Endüstri Ilişkileri (Ikinci Öğretim) (EA)
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
  Işletme (EA)
  Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
  Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (EA)
  Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi (Ikinci Öğretim) (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (EA)
  Uluslararasi Ilişkiler (Ikinci Öğretim) (EA)


  Iletişim Fakültesi
  Gazetecilik (SÖZ)
  Gazetecilik (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
  Halkla Ilişkiler ve Tanitim (SÖZ)
  Halkla Ilişkiler ve Tanitim (Ikinci Öğretim) (SÖZ)
  Radyo Sinema ve Televizyon (SÖZ)
  Radyo Sinema ve Televizyon (Ikinci Öğretim) (SÖZ)


  Mühendislik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (SAY)
  Bilgisayar Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Çevre Mühendisliği (SAY)
  Çevre Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Elektrik Mühendisliği (SAY)
  Elektrik Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (SAY)
  Elektronik ve Haberleşme Müh(Ikinci Öğretim) (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Jeofizik Mühendisliği (SAY)
  Jeofizik Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Jeoloji Mühendisliği (SAY)
  Jeoloji Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Kimya Mühendisliği (SAY)
  Makine Mühendisliği (SAY)
  Makine Mühendisliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Mekatronik Mühendisliği (SAY)
  Metalurji ve Malzeme Mühendisliği (SAY)
  Metalurji ve Malzeme Müh (Ikinci Öğretim) (SAY)


  Teknik Eğitim Fakültesi
  Bilgisayar Öğretmenliği (SAY)
  Bilgisayar Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Elektrik Öğretmenliği (SAY)
  Elektrik Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Elektronik Öğretmenliği (SAY)
  Elektronik Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)
  Otomotiv Öğretmenliği (SAY)
  Otomotiv Öğretmenliği (Ikinci Öğretim) (SAY)


  Tip Fakültesi

  Kocaeli Sağlik Yüksekokulu
  Ebelik (SAY)
  Hemşirelik (SAY)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kocaeli Üniversitesi Hakkinda Forum Tarih
Kocaeli Üniversitesi Gazanfer Bilge Meslek YüksekOkulu Bilgileri Üniversiteler 31 Ocak 2011
Kocaeli Üniversitesi Hereke Ömer İsmet Uzunyol Meslek YüksekOkulu Bilgileri Üniversiteler 31 Ocak 2011
Kocaeli Üniversitesi İzmit Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 31 Ocak 2011
Kocaeli Üniversitesi Karamürsel Meslek Yüksekokulu Bilgileri Üniversiteler 31 Ocak 2011
Kocaeli Üniversitesi Taban Ve Tavan Puanları Üniversiteler 11 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş