Kocabey Köyü Eşme Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 18 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kocabey Köyü Eşme Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocabey Köyü Eşme - Kocabey Köyü Bilgileri - Kocabey Köyü Eşme Hakkinda - Kocabey Köyü Resimleri  Kocabey, Uşak ilinin ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: EŞME - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: ORHAN ÖZDEMİR

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (276) 266 82 08

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 45 km

  İlçeye Uzaklığı: 28 km

  Rakım: 750 m

  Tarihi
  Tam bilinmemekle beraber Harmandalı yörüklerinden olunduğu, Suriye Hama'dan göçtükleri söylenmektedir.Hatta Köyün eski adının Hamali olduğu sonradan kocabey olarak değiştirildiği bilinmektedir. Günümüzde mahallelerinden birtanesinin adı hala Hamali'dir.Ayrıca Hameyli beyliklerine veya yörüklerine dayandığı da söylenmektedir. Malesef Savaşlar ve yoklukla mücadeleden yeni kuşaklar köklerini merak etme fırsatı bile bulamamışlar, yazılı bir tarihte olmayınca köyün geçmişi sadece yorumlar ve dedikodulara kalmıştır. Köyün çok eski bir köy olmadığı Mesken sayısından ve mezarlıktan anlaşılabilmekedir. Yani yerleşik düzene geçilme tarihi oğul, baba, dede mantığı ile 5 nesilden ileri gitmemektedir. Çok çocuklu gelenek ve göçün devam etmemesi sebebiyle tarlalardaki bölünme ve küçülme Mesken sayıları gibi kıstaslardan da çok fazla gerilerde buralarda yaşayanlar olmadığını göstermektedir.

  Coğrafya
  Uşak iline 45 km, Eşme ilçesine 28 km uzaklıktadır. Köy, İl ve İlçe merkezi arası yolu asfalt olup, haftanın 5 günü il merkezine 1 günü (Çarşamba) İlçe merkezine yolcu taşıyan iki minibüs bulunmata tek sefer yapmaktadır.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 171
  1997 133

  Ekonomi
  Köy küçük çapta tarımcılıkla uğraşmakta, hayvancılık ise yok denecek kadar azalmıştır. Öyleki hayvancılık hobi vaziyeti almış, herkes yok demeyecek kadar hayvan beslemeye başlamıştır. Eski tarihlerde göç bu kadar hızlı değilken büyükbaş ve küçük baş hayvancılık yapılmakta her evde mutlaka el dokuma kilim tezgahı bulunmaktaydı.

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Orhan Özdemir
  2004 - Mustafa Bayer

  Altyapı bilgileri
  Köyde ilköğretim okulu vardır. Ancak faal olmadığından eğitim taşımalı olarak yapılmaktadır. Ayrıca köyde içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Köyde bir de faal olmayan bir sağlık evi bulunmaktadır.Köy Arıklar, Tepeköy, Hamali ve Düdükçü olmak üzere dört mahalleden oluşmaktadır.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kocabey Köyü Eşme Forum Tarih
Kocabey Köyü Sındırgı Balıkesir Marmara Bölgesi 17 Nisan 2010
Kocabey Köyü Şavşat Artvin Artvin Tanıtımı 30 Mart 2010
Kocabeyli Köyü Merkez Kilis Kilis Tanıtımı 9 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş