Kocabaş Yılanı Özellikleri Resimleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda SeLeN tarafından 2 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kocabaş Yılanı Özellikleri Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kocabaş Yılan Hakkında - Kocabaş Yılan Özellikleri - Türkiye'deki Yılan Türleri  Kocabaş yılan (Coluber ravergieri), Colubridae familyasından Orta Doğu veOrta Asya'da görülen zehirsiz bir yılan türü.

  [​IMG]

  Özellikleri

  Sinirli ve çok çabuk ısıran bir yilan türüdür, ancak zehirli değildir. Vücüt boyu 130cm kadar veya daha fazla olabilen bu yilan türünün başı iridir. Gözbebeği yuvarlak, sırt pulları karinalıdır. Sırt tarafı sarımsı veya kahverengi gri olup esmer lekelidir. Sırt lekeleri gövde üstünde kısmen birleşerek zikzak bir bant teşkil eder, ayrı olan lekeler de tam yuvarlak değildir. Başın üstü ile yanlarında koyu lekeler vardır. Gövde yanlarında bir sıra leke bulunur. Sırt ve gövde yanlarındaki leker, kuyrukta birer çizgi oluşturur. Alt tarafı sarımsı beyaz, bu zemin üzerinde siyahımsı lekeler bulunur.

  Yaşam alanları

  Seyrek bitkili taşlık bölgelerde yaşar. Daha çok dağlik bölgeleri tercih eder. Deniz seviyesinden 2400 m yükseklikte görülebilir.

  Üreme

  Bir dişi 5-10 yumurta bırakır.

  Avlanma ve beslenme

  Kertenkele türleri, küçük memeli, kuş ve yavrularıyla beslenir. Toprak damlı evlerin tavanlarında keler türlerini yakalar.

  Dağılımı

  * Kafkasya
  * Yunanistan (Kos) , Irak, Iran, Afganistan, Pakistan, Hindustan, Ürdün,
  * Suriye, Israel, Moğolistan,Cin (Xinjiang), Turkmenistan, Özbekistan, Tajikistan

  Türkiye'de yayılışı

  Türkiye`de Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi`nin kısımlarında yayılmıştır.
   

Bu Sayfayı Paylaş