Koşu Köyü Bafra Samsun

'Samsun Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Koşu Köyü Bafra Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bafra Koşu Köyü - Koşu Köyü Hakkında - Koşu Köyü Tanıtımı - Koşu Köyü Resimleri

  Tarihi

  Samsun'un Bafra ilçesine bağlı Koşu Köyü adını burada yapılan at yarışlarından alır. "Yazı" denilen ve yaklaşık bin dönümlük arazide "Koşu" geleneği 1960'lı yıllara kadar sürdü. Türkiye Jokey Kulübü tarihçesinde belirtilen ve Sultan Abdulaziz Han zamanında yani 1856'da İzmirde yapılan bu günkü anlamda ilk yarışla birlikte aralarında Samsun'un da bulunduğu birkaç ilde at yarışlarının yapıldığı belirtilmektedir. İşte burada belirtilen Samsun'un yarış sahası Bafra İlçesi'ne bağlı Koşu Köyü'dür. At yarışlarının yapıldığı dönemlerde panayırda kurulurdu. Ülkemizin değişik yörelerinden getirilen yarış atları tıpkı bu gün hipodromlarda olduğu gibi koşturulur, dereceye girenlere ödül verilirdi. Osmanlı mirası bu gelenek hipodromların yapılmasıyla 1960'lı yıllardan sonra sürdürülemedi.

  Kültür

  Köyde çok farklı yerlerden göç etmiş insanlar yaşadığından çok farklı kültürler görülür. Köyümüzde Erbaalı (Tokat'ın ilçesi), Bulancaklı (Giresun), Boyabatlı (Sinop), Aybastılı (Ordu), Fatsalı (Ordu), Çerkez, Tonyalı (Trabzon), Arnavut, Yunanistan mübadili (muhacir olarak da adlandırırız) ve daha bir çok farklı kültürün temsicileri hayatlarını ahenk içinde devam ettirirler.


  Coğrafya

  Samsun iline 67 km, Bafra ilçesine 17 km uzaklıktadır. Kızılırmak, Koşu Köyü Kumtepe Mahallesi'nin kenarından Karadeniz'e dökülür. Köyümüz, Kızılırmak'ın Orta Anadolu'yu dolaşırken getirdiği alüvyonlar sayesinde çok verimli topraklara sahiptir.Köyümüz, coğrafik olarak ova kelimesinin tanımını yapar tarzda koca bir düzlüktür. İklim de elverişli olduğundan tarım, Türkiye ortalamasının üzerinde gelir sağlamaktadır. Ayrıca köyümüz zun bir sahile sahiptir ve bu sahil cogu ünlü plajlara tas cıkartacak kadar güzel ve temizdir.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 2150
  1997 2440

  Köy Muhtarı: ORHAN BAKİ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (362) 564 02 22


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün icme suyu ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak saglık ocagında sadece ebe bulunmaktadır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca köyde ışıklandırılmış futbol sahası bile mevcuttur.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Koşu Köyü Bafra Forum Tarih
Koşutdere Köyü Hakkında Bilgi Hafik Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Kösüre Köyü Yenipazar Bilecik Bilecik Tanıtımı 1 Mayıs 2010
Koşuburnu Köyü Bayramiç Çanakkale Çanakkale Tanıtımı 28 Nisan 2010
Koşuboğazı Köyü Mustafakemalpaşa Bursa Marmara Bölgesi 23 Nisan 2010
Kösüklü Köyü Gölbaşı Adıyaman Adıyaman Tanıtımı 29 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş