Koşapınar Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Koşapınar Köyü Hakkında Bilgi Aşkale Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erzurum İli Köyleri - Koşapınar Köyü Aşkale - Koşapınar Köyü Hakkında Bilgiler - Koşapınar Köyü Resimleri
  Erzurum
  Bilgiler
  Nüfus 671 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 25520
  Alan Kodu 0442
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Erzurum
  İlçe Aşkale


  Düzenle Bu madde ya da bir kısmı, Vikipedi standartlarına uygun değildir ve bu nedenle düzenlenmesi gerekmektedir.
  Maddeyi Vikipedi standartlarına uygun biçimde düzenleyip, geliştirerek Vikipedi'ye katkıda bulunabilirsiniz. NOT: Gerekli değişiklik yapılmadan bu şablon kaldırılmamalıdır.
  Bu madde Temmuz 2007 tarihinden beri, düzenleme isteğiyle etiketlidir.


  Koşapınar, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir köydür. kosapınar kars selim ilcesine bagli bir koydur.ad benzerligi bulunmaktadır ayrı ayrı koylerdir.ıspatı kurtulus yıldırım ve ailesinin selim kosapınarlı olmasından da alır.
  Tarihi

  Koşapınar köyünün ismi konusunda iki rivayet bulunmaktadır: Birinci rivayete göre köyde iki pınar (çeşme=pahar) bulunmaktadır. Köylüler bu pınarlardan koyunlarını, koçlarını kısaca hayvanlarını suladıklarından(su içirdiklerinden) dolayı "koçpınar" olarak adlandırılmıştır. Ayrıca koçpınarın eski yerel ağızda iki anlamına geldiği de rivayet edilmektedir. Koçpınar zamanla "Koşapınar" şeklinde söylenmeye başlanmıştır. İkinci rivayete göre ise genç kızlar pınardan su almak için yarışa girermişler. (Malum o dönemlerde su ihtiyacı pınarlardan karşılanmaktadır.) Komşular da bu kızların yarışı kazanmaları için desteklermişler ve " koş ha pınara koş", " koş ha pınara koş" şeklinde tezahurat yaparlarmış. Bu söyleyiş zamanla "Koşapınar"a dönüşmüştür.

  Tarihi oldukça eskiye dayanmaktadır.Eski ipek yolu üzerinde bulunduğundan dolayı oldukça önemli bir konuma sahiptir. Erzurum üzerinden gelen kervanlar kburada konaklayıp Trabzon limana yük taşımaktaymışlar. İpekyolu üzerinde bulunmasından dolayı Koşapınar Köyü'ne ilk yerleşenler de hancılıkla uğraşmışlardır. Bu sülaleler "Tatarhanlar" ya da "TATAROĞULLARI" olarak tanınmışlardır. Köyde halen daha virane durumda ve samanlık olarak kullanılan hanlar bulunmaktadır. Ayrıca Koşapınar Köyü'nün alt tarafında bulunan çaya da "Hanın Suyu" denmektedir.

  Koşapınar Köyü'nün alt tarafında, hanın suyu yakınlarında, "Dragom=Drakhom" (Ejderhalar Şehri) adında bir yerleşim yeri olduğu bilinmektedir. Bilinmeyen sebeplerden dolayı bu şehir batmıştır. Kalıntıları günümüze kadar gelmiştir.
  Kültür

  köyün ana dili dadaşcadır Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Erzurum iline 71 km, Aşkale ilçesine 18 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007 401
  2000 671
  1997 659
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca bal arıcılığı ile de meşhurdur. Bunun yanında köyün erkekleri kışları başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olmak üzere, değişik memleketlere çalışmaya giderler.
  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu bulunmaktadır ve kullanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak henüz sağlık görevlisi atanmamıştır. Köye ulaşımı toprak yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Koşapınar Köyü Hakkında Forum Tarih
Koşapınar Köyü Selim Kars Kars Tanıtımı 30 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş