Koçyazı Köyü Feke Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Koçyazı Köyü Feke Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Koçyazı Köyü Feke Bilgileri - Koçyazı Köyü Hakkında - Koçyazı Köyü Tanıtımı - Koçyazı Köyü Resimleri
  İlçe: FEKE - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: YUSUF SERSAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Adana
  Bilgiler
  Nüfus 302 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01660
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Feke
  Web Sitesi
  Koçyazı, Adana ilinin Feke ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köy eski bir rum köyü olup, eski adı türkçede benim ya da bana anlamına gelen Menge'dir. köy isimlerinin değiştirilmesi sırasında, anlamsız olan koçyazı köyü adı bir şekilde köylüye hiç sorulmaksızın değiştirilmiştir.

  Bu dönemde bir çok eski türkçe adı olan ve anlamlar içeren köy adları hiç bir anlam içermeyen isimler ile değiştirilmiştir.Şu an ülkemizde bir çok köyün adı degiştirilerek orda yaşayan vatandaşların geçiş kimlikleri ile ilgili bilgilerde yok edilmektedir.Köy halkı çok yakın tarihe kadar yazlaklara giden türkmen geleneklerine baglı bir yaşam sürmüştür.

  Kültür

  Köy bir türk boyu olan varsakların yaşam alanıdır. eski türk kültürünün hala yaşatıldıgı köy elektrik ve teknolojinin gelmesi ile yavaş yavaş geleneklerden uzaklaşmaya başlamış ve ormanları koruma amacı ile dağ keçisi yetiştiriciliğinin yasaklanması önemli bir gelir kaynagını kaybetmesine sebep olmuştur.eski ören yerlerini bulundugu köy dogal güzellikleri pınarları ile yaylacılık için çok elverişlidir.ulaşım yolların stabilize olasından dolayı zor ve yorucudur. köy halkı eski dönemlerde yetiştiricilik yaparken yazlaklara göçer kışı bu köyde geçirirlerdi .Bu yüzden yemek kültürü zayıf olmasına rağmen tüm adana yöresi yemekleri sebze ağırlklı yapıldığı gibi teleme ,ekşili köfte,yüzük çorbası, közde patetes,kızılot kavurması ,ebegömeci yemekleri denenmeye degerdir.

  dip not: her insanın köyü özeldir. Ama menge ayrı bir güzeldir çocukluguma dair hatırladıgım en güzel hatıralar benim köyüme aittir. İnsanımız ayrı bir güzeldir. Kötülüğü nedir bilmeyen sade insanlar,ama ister moderneşme deyin ister teknoloji çoçuklugumda dedemle harmana gidip bindiğim dögenlerin yerini hiç bir şey tutamaz. Ayrıca ninemle sulamaya gittiğimiz bostanların yerini de. hep dolaşırken yanımızda bir parça tuz olurdu dometes yemek için. Rahmetli babaannemin yaptıgı pestiller kızılcık toplamaya gittiğimiz günler çok güzeldi.

  Coğrafya

  Adana iline 158 km, Feke ilçesine 36 km uzaklıktadır
  .
  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 302
  1997 163

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  (2009)= YUSUF SERSAN

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra bölge yatılı okuluna çocuklar gitmektedir. Bu da aileler için ciddi sorun teşkıl etmektedir Köyün içme suyu şebekesi yoktur .Kanavizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Koçyazı Köyü Feke Forum Tarih
Koçyazı Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Koçyazı Şehit İbrahim Bozoğlu İlköğretim Okulu Bilgileri Yunak Konya Konya Tanıtımı 3 Mayıs 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş