Koçanlı Köyü Taşköprü Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Koçanlı Köyü Taşköprü Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kastamonu İli Köyleri-Koçanlı Köyü Taşköprü-Koçanlı Köyü Hakkında-Koçanlı Köyü Tanıtımı


  İlçe: TAŞKÖPRÜ - İl: KASTAMONU

  Köy Muhtarı: FEHMİ ERGÜL


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:


  Telefon: 0366 4626700


  Demografik Bilgiler:


  İle Uzaklığı:79 km


  İlçeye Uzaklığı:37 km


  Rakım:1200 m


  Koçanlı, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Koçanlı Köyü İki köy birleşmesiyle oluşan köydür. Nufusu göç nedniyle her yıl azalmıştır.Ayrıca türbeside bulunmaktadır Kastamonu ili Taşköprü İlçesi Koçanlı Köyü ve kadı mahallesi çok çok eski zamanlarda epeyce büyük bir köymüş, birçok koyunları varmış, Uzaklardan gelen ve geçmişini kimsenin bilmediği bir garip çoban bu koyunları güdermiş. Adını bile söylemeyip Çoban deyip geçtikleri kişi, ne kendisine ne kendisine emanet edilen hayvanlarına haram yedirmezmiş, Yalan söylediği duyulmamış, Ağzından ne insanlara ne hayvanlara tek bir kötü söz çıkmayan bir garip çobanmış. Çokça ibadet eder, doğayla baş başa kalıp tefekküre dalarmış. Bu durumdan haberdar olmayan köylüler onu bu halde gördüklerinde garip çoban deyip geçerlermiş. Koyunlar bile ağıllarında sabahı iple çekerler, huysuzca bekleşen hayvanlar onu görünce sakinleşip, arkasından büyük bir sevgiyle giderlermiş. O köyün büyük bir derdi varmış, Mezarlık Canavarı adı verilen bir yaratık, Mezarlığa konan her cesedi gece gelip topraktan çıkarır, parçalar, yermiş. Bu korkunç canavarı gören bilen olmamış. Korkudan o mezarlığın yanından bile geçemiyorlarmış. Garip Çoban bir akşam dönmemiş. Gece olmuş yine dönmemiş. Köylüler korkudan çıkıp arayamamışlar bile. Her kafadan ayrı bir ses çıkmış. Sabah olunca köylüler meraya gittiklerinde koyunlarının bir halka şeklinde beklediğini, biraz daha yaklaşınca, Garip Çobanın öldüğünü koyunlarında onu korumak içim etrafında kümelenip sessizce ağlaştıklarını görmüşler. Kimi kimsesi olmayan Garip Çobanın cenazesini, köyün imamı ve üç beş kişi kaldırmış. Cenazenin ardından sadece ağıllarında zapt edilemeyen koyunlar yürümüş, onlar ağlamış, kendi hallerince. Taze et kokusu alan canavarın nefesini enselerinde hisseden köylüler cenazeyi gömüp hemen uzaklaşmışlar. Ertesi gün mezarlıkta onları bir sürpriz bekliyormuş. Garip Çobanın mezarının içinden çıkan kol canavarın gırtlağına yapışmış ve gırtlağı parçalanan kurt ölmüş. Kenetli elini zorlukla açıp, canavarı çekmişler. Elinin kanlarını yıkayıp tekrar kefenleyip gömmüşler. O günden sonra mezarlıkta canavar görülmemiş,O köyün tek bir koyununu kurt kapmamış,hatta çobanların arada bir merada kaybolan koyunları,bir eli kanlı beyaz giysili bir çobanın bulup getirdiği söylenirmiş.. Mezarın başına bir türbe yapılmış. -Burada kim yatıyor diye soranlara da .. —KURTBABA yatıyor denilmeye başlanmış.”  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri bayramlarda ziraat kesimiadı altında her evde pişirilen un helvaları ve evlerden gelen somunlar karıştırılarak camicemeati .köye gelen müsafirler ve tüm köylü bu helva ve somunlardan ye.bu kardeşligi ve birlikteligi pekiştiren eskibir görenektir. ayrıca bayramlarda diger köylerden gelen müsafirler için köy odasında veya herkes evine bir kaç müsafir götürmek suretiyle bayram kutlamaları yapılır. hamur lokma tatar hamuru erişte. pıtpıt ekmegi yaglı ve etli elmegi ve sair nice lezzetli yemekleri vardır.Ayrıca ziraat denilen adetler ise köyün mezarlığında bulunan kurtbaba türbesinde yapılmaktadır.

  Coğrafya

  Kastamonu iline 79 km, Taşköprü ilçesine 37 km,Tosya ilçesine ise 50 km uzaklıktadır. Ayrıca köyün kendisine bağlı 3 mahallesi vardır bunlar Kadı Mahallesi,Kayabaşı Mahallesi ve Kıran Mahalleleridir.Bu Mahallelerden nufus bakımından en fazla olanı ise Kadı mahallesidir.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Köyde Yazları fazla yağış olmayıp Kış mevsimi oldukça yoğun yağışlar altında geçmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 103
  2007 100
  2000 124
  1997 137


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Tarım ürünleri olarak köyde genellikle Şeker pancarı,Buğday,Arpa gibi ürünler yetiştirilmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Salih Sürlü

  2004 - Fehmi Ergül
  1999 - Ahmet sürlü
  1994 - Ahmet sürlü
  1989 - Ahmet sürlü
  1984 - Ahmet sürlü

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Koçanlı Köyü Taşköprü Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş