Koçaşn Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Koçaşn Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Koçaşn Köyü Zile -Koçaşn Köyü Hakkında - Koçaşn Köyü Tanıtımı - Koçaşn Köyü Resimleri


  Tokat
  Bilgiler
  Nüfus 255 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60400
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Zile

  Koçaş, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih
  Koçaş, Zile hakkında ansiklopedik bilgiBilgikutusu Türkiye köy Koçaş, Zile hakkında bilgi ve daha fazlasi Türkçe Bilgi'de. ... Koçaş, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür. Tarihi. Köy adını 1700 lü yillarda köyde bulunan ve Pontus Rum imparatorluğundan kalma koç şeklindeki .


  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Tokat iline 90 km, Zile ilçesine 23 km uzaklıktadır.
  5 kasaba, 118 köy,3 bucak, 24 mahalle ve 5 mezrası bulunan ilçenin köylerinin genelde yerleşim konusunda bir sorunu mevcut olmayıp, yaz, kış köylere ulaşım tümüyle sağlanmaktadır.
  Zile İlçe merkezinde evler, yakın zamana kadar kerpiç ağaç karışımı ahşap bir stilde yapılmakta idi. Bugün bu evlerin büyük çoğunluğu koruma altına alınarak "sit alanı" haline getirilmiştir. Ancak son yıllarda yurdumuzun her yerinde görüldüğü gibi, şehrimizde de ahşap mimarî stildeki evlerin yanında, betonarme ve çok katlı apartmanların yapımı da her geçen gün artarak devam etmektedir.
  İlçede gemişte çok yaygın olan geleneksel aile tipi son yıllarda çekirdek aile tipine dönüşmeye başlamıştır. Ancak bazı köylerde ataerkil aile yapısı halen devam etmektedir.
  Örf ve adetlerine oldukça bağlı olan ilçe halkının akraba ilişkileri ve sosyal yaşamlarındaki yardımlaşma gelenekleri halen sürmektedir. Bu birleşme ve dayanışmayı bilhassa düğünlerde, seçimlerde ve ölümlerde görmek mümkündür. Zile halkı gelenek ve göreneklerine, örf ve adetlerine sıkı sıkıya bağlı, kapalı bir kenttir. Günümüze kadar bu yapının devam ettirilmesinde rol oynayan en önemli faktörlerden birisi de Zile'nin göç alan değil göç veren bir kent konumunda olmasıdır. Zile'den dışarıya göç olayı yaşanmaktadır. Bugün Türkiye'nin neresine giderseniz gidin mutlaka Zileli ile karşılaşırsınız. Turhal ilçesinin % 40'ı Zileli'dir. En fazla göç Turhal'a olmaktadır.
  İlçe ve köylerinde genelde tek evlilik söz konusu olup, yaygın olan görücü usulü evlilik ve düğün yapma âdeti halen devam etmektedir. Kız istemeden gelin almaya kadar geçen sürede yöresel özellikler gösteren birçok âdetler, günümüzde her alanda görülen gelişmelere ve değişmelere rağmen önemini ve özelliklerini hala korumaktadır. Yakın zamana kadar alınan başlık parası genelde kaldırılmıştır.
  Günlük kıyafet olarak giyilmeye devam edilen yöresel özellikler taşıyan giysiler, bazı köylerde otantik yapısı içinde yaşamaya devam etmektedir.
  İlçede 850 kişilik bir sinema salonu mevcut olup, tiyatro ve konserler burada icra edilmektedir. 4000'e yakın günlük gazete ve dergi satışı yapılan ilçede 3 tane mahallî gazete (Özhaber, Zile Postası, Gündem) çıkarılmakta, ilçe ve çevresine yayın yapan 1 tane yerel televizyon kanalı (Zile TV), 2 tane radyo kanalı (Asena Önder FM, Umut FM); ayrıca ilçe halkının sık ziyaret ettiği 1 tane haber portalı (Zile Haber) bulunmaktadır.
  İlçe ve köylerinde undan yapılan helle çorbası, erişte, makarna, baharda çevreden toplanan ve şifaniyetiyle yenilen kaba pancar ve madımak yemekleri en çok bilinen yöresel yemeklerdir. Ayrıca bazı köylerde de çerkez pastası, hıngel, çılbır, kuskus ve haşıl yemekleri meşhurdur. Sonbaharda yabani kuşburnu meyvesinden yapılan ve tıbben sağlık için birçok yararları olduğu bilinen kuşburnu reçeli, kansızlığa iyi gelen duru pekmez, çökelekli, ev ziyaretlerinde, piknik de ve kadın hamamlarında mutlaka yapılıp yenilen Zile Bat'ı ve kısır ilçe halkı ile özdeşleşmiştir.
  İklim
  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 255
  1997 287
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  KÖY HALKI AĞIRLIKLA TARIMLA VE HAYVANCILIKLA UĞRAŞIR.KÖY ÇOK ŞİRİN BİR VADİ İÇİNE YERLEŞMİŞTİR DOĞASI GÜZEL AMA İNSANLARI ADETA BİR KURT GİBİ KOYUN ARAMAKTADIR AMA HERKES EŞTİĞİ ÇUKURA DÜŞMÜŞ Görünüyor...................
  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  dış bağlantılarTOKAT ZİLE İLÇESİNİN TOPLAM 109TANE KÖYÜ VARDIR BUNLAR SIRASIYLA ŞUNLAR DIR TOKAT İLİNİN İLÇELERİNDEN ZİLE İLÇESİ EN ÇOK KÖYÜ OLAN BİR İLÇEDİR.
  Tokat, Zile köyleri Acıpınar Acısu Ağcakeçili Ağılcık Akdoğan Akgüller Akkılıç Alayurt Alıçözü Alibağı Alihoca Armutalan Ayvalı Bağlarpınarı Bayırköy Belkaya Belpınar Binbaşıoğlu Boldacı Büyükaköz Büyükkarayün Büyükkozluca Büyüközlü Çakırcalı Çamdere Çapak Çayırköy Çayıroluğu Çeltek Çiçekpınarı Çiftlikköy Derebaşı Edeköy Elmacık Emirören Eskidağiçi Eskiderbent Fatih Göçenli Gölcük Gümüşkaş Güngörmez Hacılar Haramikışla Hasanağa Hatippınarı İğdir İmirtolu Karabalçık Karacaören Karakaya Karakuzu Karaşeyh Karşıpınar Karşıyaka Kazıklı Kepez Kervansaray Kırlar Kireçli Koçaş Korucuk Kozdere Köylüürünü Kurşunlu Kuruçay Kurupınar Kuzalan Küçükaköz Küçükkarayün Küçükkozluca Küçüközlü Küplüce Narlıkışla Olukman Osmanpınarı Özyurt Palanlı Reşadiye Salur Saraçköy Savcıköy Sekikışla Selamet Sofular Söğütözü Süleymaniye Şeyhköy Şeyhnusrettin Taşkıran Turgutalp Uğurluören Uzunköy Uzunöz Üçkaya Üçköy Ütük Üyük Yalnızköy Yapalak Yaraş Yaylakent Yaylayolu Yenidağiçi Yeniderbent
  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Koçaşn Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş