Koç Üniversitesi'nin yeni rektör adayı İnan

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 20 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Koç Üniversitesi'nin yeni rektör adayı İnan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  İstanbul (AA)- Koç Üniversitesi, 2009-2010 akademik dönemi için rektör adayının, Stanford Üniversitesi öğretim üyesi, Appleton ödüllü uzay bilimci Prof. Dr. Ümran İnan olduğunu açıkladı.

  Koç Üniversitesinden yapılan yazılı açıklamada, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ömer Koç ile Dr. Bülent Gültekin, Dr. Philip Khoury ve Tamer Şahinbaş'tan oluşan Rektör Arama Komitesi'nin görevini tamamladığı bildirildi. YÖK'ün onayı ile görevine başlayacağı bildirilen İnan'ın, bu yıl Uzay İletişim Bilimi'nin Oscar'ı olarak kabul edilen ''Appleton Ödülü''nü aldığı, akademik başarısının yanında, eğitimci olarak da tanındığı kaydedildi. İnan'ın, görevini 4 yıl boyunca yürüteceği, görev süresinin de ikinci bir döneme uzatılabileceği ifade edildi.

  Bir bilim adamı olarak özellikle uzay iletişiminde kullanılan düşük frekanslı elektromanyetik dalgalar konusunda tanınan Prof. Dr. İnan'ın, teknolojinin hayata ve uygulamaya geçişi konusundaki çalışmalarıyla ve özellikle NASA için yapılan araştırmalara katkısıyla bilindiği belirtildi. İnan'ın, dünya çapında öğrenci seçme ve yetiştirme konusunda gösterdiği çabalarla da tanındığı, bugüne kadar 30 doktora öğrencisi mezun ettiği ve dünyanın birçok şirketine ve akademik dünyaya çok sayıda parlak öğretim üyeleri, araştırmacılar ve mühendisler kazandırdığı kaydedildi.

  1992 yılında Stanford Üniversitesi'nde profesör olan İnan, 1997 yılından beri de Uzay, Telekomünikasyon ve Radyo Bilimi Laboratuvarları'nın (Space, elecommunications and Radio Science Laboratory) direktörü olarak görevini sürdürüyordu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Koç Üniversitesi'nin yeni Forum Tarih
Biz Kocaman Bir Aileyiz sözüyle sizce neler anlatılmak istenmiştir kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
2017 Kocaeli nüfusu Kocaeli Tanıtımı 31 Ocak 2017
2016 Kocaeli nüfusu kaçtır? Kocaeli Tanıtımı 28 Ocak 2016
Dilovası Kocaeli İzmit niçin tehlike altında kısaca Kocaeli Tanıtımı 6 Nisan 2014
2014 Kocaeli Nüfusu Kocaeli Tanıtımı 30 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş