Klor Gazı Zehirlenmelerinde İlk Yardım

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Klor Gazı Zehirlenmelerinde İlk Yardım konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Klor gazı ve zararları klor gazı zehirlenmeleri

  • Klordan etkilenen kimseye hızlı bir şekilde müdahale edilmesi çok önemlidir. Tıbbi yardım bir an önce sağlanmalıdır.

  • Uygun solunum koruma cihazını kullanarak kazaya uğrayan kişiyi bölgeden hemen uzaklaştırınız ve derhal temiz havaya taşıyınız.

  • Eğer solunum durmamışsa kişiyi rahat bir pozisyonda yatırınız ve sıcak tutunuz, Ciddi durumlarda hastanın başı vücudu ile 45 O C- 60 O C açı yapacak şekilde yukarda tutulmalıdır.Yavaş ve derin nefes alması sağlanmalıdır, mümkün olduğunca çabuk eğitilmiş personel tarafından oksijen verilmelidir.

  • Solunum göründüğü kadarıyla durmuşsa bir an önce suni teneffüsü başlatınız ve ağızdan ağza hava vermek gibi kabul edilebilir yöntemler kullanınız. Birisinin doktor çağırmasını sağlayınız.

  • Eğer onaylanmış solunum cihazı varsa oksijen yetkili bir kimse tarafından verilebilir. Yoksa acil olarak nereden ve nasıl bir operatör ve ekipman bulunabileceğini öğreniniz.

  • Sıvı klor veya klorlu su deri veya elbise ile temas etmiş ise, elbiseyi çıkartarak deriyi çok büyük miktarda sabun ve su kullanarak yıkayınız. Herhangi bir merhem yada başka bir ilacı doktor tarafından verilmemişse sürmeyiniz.

  • Eğer gözler yüksek konsantrasyonda klor gazı veya sıvı klordan etkilenmiş ise göz kapakları açık olarak en az 15 dakika akan suyun altında tutulmalıdır. Hemen bir doktor bulunabiliyorsa bir göz uzmanı çağrılmalıdır.

  Eğer doktor ilk 15 dakikada gelmez ise gözleri yıkamaya ikinci 15 dakika daha devam edilmelidir. Hiçbir zaman kloru diğer başka kimyasallar ile nötralize etmeye çalışmamalıdır. Yağlı merhemler veya başka bir çeşit ilaç doktor tarafından verilmediği sürece göze sürülmemelidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Klor Gazı Zehirlenmelerinde Forum Tarih
Gaziantep'in Yöresel Kıyafetleri - Gaziantep Yöresi Folklor Kıyafetleri Gaziantep Tanıtımı 9 Ocak 2011
Hidrojen klorür nerelerde kullanılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 26 Şubat 2013
Perklorik Asit Nedir - Perklorik Asit Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 9 Şubat 2012
Klorlu Suyun Zararları ve Korunma Yolları Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 6 Şubat 2012
Folklor Müzesi Hakkında Bilgi Tarihi Eserler Antikalar 30 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş