Klise Papağanı

'Kuşlar' forumunda Siraç tarafından 16 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Klise Papağanı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Klise Papağanı

  [​IMG]
  Diğer Adları: Eclectus RotatusOrtalama Boy: 35 cm
  Ortalama Ömür: 30 yıl
  Cinsiyet: Erkekler yeşildir, dişiler kırmızıdır.
  Üreme: Kuluçka 30 gün sürer, tüylenme 75 gün sonra olur.
  Genç Kuşlar: İrisler ve gagalar koyudur.
  Ayırt Edici Özellikleri: Baş: Eklektus papağanlarının geniş yuvarlak başları ve kıvrık gagaları vardır. Gaga: Erkeği gagası üç yaşaına kadar tamamen turuncu olmaz. Yaka: Yakadaki mavimsi renk dişinin karnının ---cög---unu örter. Tüyler: Dişinin tüyleri her soya bağlı olcak şekilde kırmızıdır. Erkek temelde parlak zümrüt yeşilidir. İşaretler: Kırmızı işaretler erkeği vucüdunun yanlarından aşağı ve kanatların altından uzanır.  Temel Özellikleri
  İlk olarak 1500'lerde keşfedilmişlerdir. Klise papağanları, Endonezya'da birçok adada ve Yeni Gine'den Avustralya'ya kadar birçok yerde yaılmışlardır.

  Dişileri büyük de---gıs---kenlik göstermek üzere, on form kadar tespit edilmiştir. Renklerdeki farklılık o kadar fazladır ki, cinsteyin orijinalde iki farklı tür olduğu düşünülmüştür.

  Beslenme ve Barınma
  Papağan gıdası, büyük miktarda yeşil gıda, meyva, koçanıyla mısır ve her gün olmak üzere havuç verilmelidir. Bu papağanların, uzun bir sindirim sistemi olduğundan, yüksek müktarda lifli bir diyete ihtiyaçları vardır.

  İklime alıştırıldıklarında, kuşhanelerde barındırılır.

  üreme
  Dişiler üreme dönemleri dışında genellikle baskındır ve eşlerine karşı kinci olabilirler. üreyen çiftlere sağlam folluk temin edilmelidir. Klise papağanları yılın her zamanında, genelde iki yumurta olacak şekilde yuvalayabilirler.

  Yavruları, yuvadan ayrılmadan önce renklerinden cinsiyetlerini tespit edebilirsiniz. (Kırmızı kuşlar dişi, yeşil kuşlar erkektir.) Klise papağanları, bazen tamamı aynı cinsiyette olan yavrular yapar, bunun sebebi bilinmemektedir.

  İngiltere'deki Chester Hayvanat Bahçesi'ndeki bir çift otuz yavru içinde, ancak bir tane dişi yavru yapmıştı. Bu tür olaylara karşı hiçbir şey yapılamamaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Klise Papağanı Forum Tarih
H.tatoğlu İlköğretimoklisesi Merkez Antalya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 14 Ekim 2010
Ardahan - Damal - Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel İlköğr.oklisesi Liselerimiz 2 Temmuz 2010
Osmaniye - Düziçi - Pirsultanlı 75.yı Llköğ.oklisesi Liselerimiz 15 Haziran 2010
Klişelerin Diktatörlüğü - Anton C. Zijderveld Kitap, Resim ve Dergi 29 Mart 2010
Batman - Merkez - 75.yıl Cumhuriyet Yatılı İlköğr.bölg.oklisesi Liselerimiz 15 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş