Kleptomani Hastalığı - Kleptomani Nedir? - Kleptomani Tedavisi

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 27 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kleptomani Hastalığı - Kleptomani Nedir? - Kleptomani Tedavisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kleptomani


  Kleptomani gerçekte gerek duyulmayan maddeleri çalma dürtüsüdür. Keptoman bu işi o kadar açık seçik bir biçimde yapar ki tedaviye gereksinim duyduğu bir psikolojik rahatsızlığı olduğu hemen anlaşılır. Kleptomani kompülsif yani önüne geçilemez bir isteğin yineleyen bir biçimde ortaya çıkmasıdır. Kleptomani bilinen anlamda hırsızlık değildir; çalınan nesneler çoğunlukla değersiz şeylerdir ve çalan kişi bunu ihtiyacı olduğundan yapmamaktadır.

  Öte yandan hırsızlık yapan kişi genellikle çaldıklarını tutmaya çalışmaz. Kleptomanide anlamdaki hırsızlıktan farklı olarak bir tür çalma dürtüsü söz konusudur. Hırsızlık bir tür kompülsiyondur (karşı konulmaz biçimde bir edimi yapma) ve öteki kompülsiyonlar gibi yalnız bir kereye özgü değildir sürekli yinelenir.

  Nedenleri
  Kleptomaninin nedenleri konusunda çeşitli görüşler ileri sürülmüştür. Ünlü psikiyatr Sigmund Freud'a gore kleptomaninin kaynağı bireyin içindeki bastırılmış cinsel çatışmalardır. Çalınan nesneler kişiye bir tür cinsel doyum sağlamaktadır. Her ne kadar biraz zorlamayla her tür nesneye cinsel bir anlam yüklenebilirse de bu kuramın kanıtlanması oldukça güçtür.

  Bir başka görüşe göre ise kleptomani toplumdan öç alma yoludur yani simgesel düzeyde kişinin kendi gücünü kanıtlama ya da çocuklukta yaşanan somut ve soyut yoksunlukları giderme yoludur. Ancak bu kuramları destekleyecek kanıtlar elde edilse bile tedavide fazla bir yardımı olmayabilmektedir.

  Belirtiler
  Gerçek kleptomani sürekli yinelenen ama her seferinde farklı değersiz nesnelerin çalınması biçiminde kendini gösterir. Bu nedenle yalnız bir kez çalma girişiminde bulunan çocuk ergen ya da yetişkin ruhsal bakımdan uygun bile olsa kleptoman sayılmaz. Aynı biçimde sürekli olarak aynı tip nesneler sözgelimi kadın iç çamaşırı çalan birine de kleptoman denilemez; çalınan malın cinsi değişmemektedir.

  Genellikle bir kleptomanın hırsızlık anında ne yaptığının farkında olmadığı sanılır ama bu görüş doğru değildir. Bazıları da yaptıklarına gerekçeler yaratırlar sözgelimi çaldıkları malın aslında kendilerine verildiğini öne sürer ya da daha önceki gelişlerinde malın parasını ödemiş olduklarını söylerler. Ancak kleptomanın bunları kendini zor durumdan kurtarmak için uydurması söz konusu değildir inanarak söyler. Başka bazı durumlarda da kleptoman ne yaptığının farkındadır ama gerçekleştirdiği edimin ne tür sonuçlara yol açacağını bilmez.

  Tedavi
  Kleptomani oldukça seyrek görülen bir durumdur; bu yüzden genel bir tedavi yönteminden söz etmek olanaksızdır. Ayrıca bazı kleptomanlar henüz bilinmeyen nedenlerden ötürü tedavi edilmeleri konusunda oldukça isteksiz davranırlar.

  Kısalığının sağladığı üstünlüğü yüzünden sık sık başvurulan tedavi yöntemlerinden biri davranış tedavisi kapsamına giren "örtük duyarlılaştırma" tekniğidir. Hasta hırsızlık olayını bütün ayrıntılarıyla gözünün önüne getirmeye çalışır ve daha sonra terapistin yardımlarıyla olumsuz sonuçlarını hayalinde canlandırır. Sözgelimi yakalanmak mahkemeye çıkarılmak gazetelere manşet olmak gibi… Bu arada terapist hırsızlık sonucu ailesinden ve arkadaşlarından alacağı tepkileri oldukça karamsar ve olumsuz bir tablo çizerek anlatır. Böylece çalma edimine sıkıntı ve stresin eşlik etmesi yani hastanın koşullanması sağlanır. Sonuçta hastada hırsızlığa karşı bir nefret uyanır; böylece bir daha hırsızlık yapmaz. Eğer bu yöntem işe yaramazsa psikiyatri uzmanlarının önereceği başka yollar denenmelidir.

  Kleptomani genelde nedensiz yere çalmaktır. Başka bazı durumlarda ve streslerde de hırsızlık için geçici dürtüler oluşabilir ama bunlar kleptomani değildir. Küçük çocuklar sık sık hırsızlık yaparlar bunun nedeni hem bir şeyler elde etmektir hem de "benim" ve "benim olmayan" kavramlarının tam olarak oluşmayışıdır. Çocuklarda ahlak duygusu on yaşından önce pek gelişmiş olmaz. On yaşını geçen çocukların hırsızlık yapmalarının nedenlerinden biri de sahip olma isteklerini bastıramayışlarıdır.

  Ergenlik çağnıdakiler ise başkaldırı arkadaşlara gösteri ya da arkadaşların baskısı gibi nedenlerle hırsızlık yapabilirler. Orta yaşlılıkta geçirilen depresyon da hırsızlığa yol açabilir. Aslında bu durumdaki hırsızlık bir tür yardım ve ilgi istemedir. Bunların hiçbiri gerçek kleptomani değildir ve tedavileri eğer gerekiyorsa farklı biçimde yapılmalıdır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kleptomani Hastalığı Kleptomani Forum Tarih
Kleptomani'nin Sebeleri Ve Tedavisi Psikoloji 27 Şubat 2010
Kleptomania 2.6 Download K-L 10 Şubat 2009
MS Hastalığı nedir belirtileri ve tedavisi Genel Sağlık 2 Ekim 2016
Uyuz hastalığı ve belirtileri kısaca Cilt Hastalıkları 28 Nisan 2015
Raşitizm hastalığı nedir Genel Sağlık 13 Kasım 2014

Bu Sayfayı Paylaş