Klavyede "Caps Lock" tuşu ne arıyor?

'Bilim & Teknoloji' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 16 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Klavyede "Caps Lock" tuşu ne arıyor? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Bilgisayar kullanıcıları klavyelerde yer alan 'CapsLock' tuşunun gereksizliğini tartışıyor.

  Rusya'da gerçekleştirilen bir ankete göre özellikle tecrübesiz kullanıcılar bu tuşun varlığından rahatsız. SuperJob iş araştırma kurumunun yaptığı çalışmaya göre bilgisayar kullanıcılarının yüzde 16'sı CapsLock'un iptal edilmesini istiyor.

  Caps Lock'un yararlı olduğunu düşünen vatandaşların oranı yüzde 58. Hemen hemen bütün işlerinde tuşu kullandığını anlatan vatandaşlar "Caps Lock çok önemli. Bazen büyük harflerle uzun bir cümle yazman gerekiyor. Bunun için sürekli Shift tuşuna basarak yazmak pek de rahat değil. Caps Lock kullanmak hem vakit kaybını azaltıyor hem de yormuyor." şeklinde konuştu.

  Ankete katılanların bazıları ise Caps Lock'un kaldırılmasına yana olmadıklarını belirtti. Anke katılanlar, "Caps Lock beni hiç rahatsız etmiyor. Kalsın, ama yerine daha yararlı bir şey koyarlarsa ben sadece mutlu olurum." diye yorum yaptı.

  Yapılan araştırmaya göre Caps Lock'un kaldırılmasını isteyenler oranı ise azınlıkta. "Belki de Caps Lock gerekmiyor", "Ben bu tuşu hiç bir zaman kullanmıyorum" şeklinde yorumlarda bulunan vatandaşların oranı yüzde 16. Bu tür kullanıcılar ise bilgisayarı yeni kullanmaya başladıkları ortaya çıktı.

  Bayanlar ve yaşlılar arasında yapılan araştırmada ise bayanların yüzde 9'u Caps Lock'a karşı iken yaşlılardan da yüzde 13'ü bu tuşa karşı olduğunu açıkladı.

  Ankete göre, Caps Lock konusunda cevap vermeye zorlananların oranı yüzde 26. Kararsız anketörler "İnsanların başka yapacak işi olmayınca bu tip sorunları tartışıyor.", "Bu aptalca ve gereksiz bir tartışma. Bence dünyada dikkat edilecek daha önemli sorular var.", "Hiçbir zaman bunu düşünmezdim. İnsanların başka yapacak şeyleri yok mu?", "Bu tuş hiç kimseyi rahatsız etmiyor!" şeklinde yorumlarda
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Klavyede Caps Lock Forum Tarih
Klavyede Kalp İşareti Nasıl Yapılır Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 6 Kasım 2013
Klavyede sonsuz işareti (∞) nasıl yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Temmuz 2013
Klavyede sonsuzluk işareti nasıl yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Temmuz 2013
Klavyede sonsuz işareti yapma Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 7 Temmuz 2013
Klavyede Kare Nasıl Yapılır Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 20 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş