Klavye kullanma şekliyle bunama arasında ilişki

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Klavye kullanma şekliyle bunama arasında ilişki konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Klavye kullanma şekliyle bunama arasında ilişki
  Yapılan bir araştırma, klavye kullanma şekliyle, bunama arasında ilişki olabileceğini gösteriyor...

  Her neslin internet ile uzaktan yakından mutlaka bir ilişkisi var. Ancak toplumun orta yaş ve üzeri bireyleri için bilgisayar kullanımının her türlü bilgiye anında ulaşım dışında bir faydası daha var. Uzmanlara göre klavye kullanış biçimi erken bunamanın belirtileri arasında olabilir. RealAge.com.tr tarafından hazırlanmıştır.

  Amerikan Maryland Üniversitesi’nden Lisa Vizer ve takım arkadaşlarına göre; bireysel klavye kullanım değişikliklerini gösteren yazılımlar sayesinde, yaşa bağlı bunama ve hafıza problemleri teşhis edilebilir. Araştırmacılar, yaşanması muhtemel bir bilişsel rahatsızlığın ya da hafıza sorununun erken belirlenmesi ile tedaviye zamanında başlayarak hastalığın ilerlemesi engellenebilir.

  Ancak bu nasıl yapılabilir? Araştırma ekibi kişilerin yazma ritminin belirgin ve zaman içerisinde yerleşen bir yapıya sahip olduğunu biliyor. Ancak geçici stres zamanlarında yazma şeklimiz değişebilir. Ekip, fiziksel ya da bilişsel bir duruma bağlı zihinsel stresin teşhis edilebilir olup olmadığını da araştırıyor.

  Araştırma çerçevesinde 12 yıllık klavye tecrübesi olan 24 gönüllüye, istedikleri bir konuda e-posta yazmaları gibi bir dizi klavye egzersizin ardından onları fiziksel ve zihinsel stres altına sokacak görevler verildi.
  Gönüllüler bu görevlerin ardından tekrar klavye testine tabi tutuldu ve kelime uzunluklarını, kelime kullanımı gibi bilgileri içeren önceki verilerle yeniler karşılaştırıldı.

  Araştırma sonucunda; zihinsel stresin yazım hızı ve özelliklerini, fiziksel stresin ise kullanılan kelimeleri ve kullanım şekillerini etkilediği görüldü.
  Örneğin; zihinsel olarak baskı altında kalan bireyler daha fazla “Caps Lock” ve daha az “backspace” tuşunu kullandılar. Vizer, eğer veriler kullanıcının yazım şeklinde uzun süreli bir değişimi işaret ediyorsa bireylerin en kısa zamanda bir doktora görünmesi gerektiğini belirtiyor.

  Sonuçlar ve bunama ile klavye kullanımı arasındaki bağ henüz kesinlik kazanmamış olsa da, hastalıklar ve günlük hayatın rutinlerindeki değişiklikler arasında böyle ilişkiler öne sürülmesi bile, ileriki yıllarda çoğu hastalığın erken teşhisini kolaylaştıracak ve tedavi edilebilirliğini artıracaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Klavye kullanma şekliyle Forum Tarih
10 Parmak Klavye Kullanmasını Öğreten Program Türkçe Download İndir Yükle Diğer Programlar 26 Nisan 2009
Klavye Kullanma Teknikleri Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 27 Ekim 2008
Klavye Teknikleri Nasıl OLur Hızlı Kullanma Klavye 10 Parmak Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 7 Eylül 2008
Klavyede Kalp İşareti Nasıl Yapılır Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 6 Kasım 2013
Klavyede sonsuz işareti (∞) nasıl yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş