Klarnet Nedir ? Ne İşe Yarar? -Özellikleri - Türleri - Türk Klarnetçiler

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 12 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Klarnet Nedir ? Ne İşe Yarar? -Özellikleri - Türleri - Türk Klarnetçiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Klarnet Nedir ?

  [​IMG]
  Klarnet (klarinet ya da gırnata), sert ve dayanıklı ağaçlardan genellikle de abanoz ağacından yapılan üflemeli bir çalgı türüdür.

  Bir çeşit sert kauçuk olan ebonitten, ayrıca metalden yapılanları da vardır. Klarnetler, beş parçanın birleşmesinden oluşur, bunlar:

  Kafalık (Bek)
  Fıçı (Barel)
  Üst gövde
  Alt gövde
  Kalak


  Klarnetin gövdesi silindir biçimindedir. Kalak bölümü ise obuanın kalağına oranla daha geniştir. Dikkatlice yontulup biçimlendirilen bu kamış parçası, ağızlık üzerine takılır. Çalıcının nefesi ile titreşime geçirilen kamış, boru içindeki havayı titreşime geçirerek ses elde edilmesini sağlar. Çalıcının sol eli yukarıda, sağ eli ise aşağıda olmak üzere az bir eğimle yere doğru tutulur.

  Flüt ve obuada olduğu gibi, klarnetin gövdesinde de ses deliklerini açmaya ve kapatmaya yarayan metal bir mekanizma vardır. 1840 sıralarında "Boehm sistemi" flüte uygulandıktan sonra, Paris konservatuarı öğretim üyesi ve klarnetçi Klosé, bu sistemin klarnete de uygun olduğunu görmüş ve Boehm sistemi klarnete uygulanmıştır. Daha sonra farklı zamanlarda farklı kişiler tarafından bu sistem geliştirilmiştir.

  Tarihte
  1700’lü yıllarda icat edilen klarnet, tam 50 yıl sonra orkestraya dahil edilmiştir. Hayatı boyunca 41 senfoni yazan Mozart, klarnet için senfoni yazan ilk besteci olmuştur. Türkiye’de ilk klarnet, Donizetti Paşa’nın kurduğu saray bandosunda görülmüştür.


  Klarnet türleri
  Çok kalabalık olan klarnet ailesinde şu çalgılar vardır:

  La bemol küçük klarnet (yazılan notanın küçük altılı ince sesini duyurur)
  Mi bemol küçük klarnet (yazılan notanın küçük üçlü ince sesini duyurur)
  Re küçük klarnet (yazılan notanın büyük ikili ince sesi duyurur)
  Do klarnet (yazılan notanın aynısını duyurur)
  Si bemol klarnet (yazılan notanın büyük ikili kalın sesini duyurur)
  La klarnet (yazılan notanın küçük üçlü kalın sesini duyurur)
  Basset horn (Fa) (Yazılan notanın tam başli kalın sesini duyurur)
  Mibemol alto klarnet (yazılı notanın büyük altılı kalın sesini dyurur)
  Si bemol bas klarnet (yazılan notanın büyük dokuzlu kalın sesini duyurur)
  La bas klarnet (yazılı notanın 1 oktav ve küçük üçlü kalın sesini duyurur)
  Si bemol kontrabas klarnet (yazılı sesin 2 oktav ve ikili kalın sesini duyurur)
  Bu çalgıların tümünün çalınışı aynıdır. Bir tanesinin iyi çalmayı öğrenen, çok kısa bir alışma devresinden sonra, herhangi bir diğerini çalabilir. Yalnızca dört tanesi sürekli orkestrada kullanılır.

  Mi bemol küçük klarnet
  Si bemol klarnet
  La klarnet
  Si bemol bas klarnet
  Bu dört çalgının da dördü birden her yapıtta kullanılmaz. Genellikle besteciler iki sibemol klarnet kullanırlar. Üçlü orkestra kuruluşu ise, bunlara bir de bas klarnet eklenir. Daha büyük orkestralarda mi bemol klarnet ve bir si bemol klarnet daha eklenebilir.

  La klarnet Si bemol klarnete çok yakın bir çalgıdır. La klarnetin boyu Si bemol klarnete göre biraz daha uzun, ses rengi biraz daha koyudur. Çalınışı ve ses genişliği aynıdır. Yalnız, Si bemol klarnet yazılı olan notanın büyük ikili kalınını, La klarnet ise küçük üçlü kalınını seslendirir. Besteciler bu iki klarnet türünden birini kullanırlar.
  Bunun en önemli nedenleri şunlardır:

  Daha koyu bir ses rengi isteniyorsa.
  Yapıtta çok diyez varsa.
  Klarnet partisinin en kalınından Do diyez sesinin kullanılması gerekiyorsa.

  Ses Genişliği
  Alto klarnet çeşidiKlarnetin notaları sol anahtarı üzerine yazılır. Ses genişliği neredeyse 4 oktav kadardır. Bu genişlik içinde tüm diatonik ve kromatik sesler elde edilebilir. Dördüncü ek çizgideli sol notasından daha ince notaların çalınması biraz güç olduğu için bu sesler pek kullanılmaz. Eğer kullanılması isteniyorsa da küçük klarnet kullanılır. En kalın mi notasından bir sonraki oktav içerisindeki si bemol notasına kromatik olarak olarak, aşağıdan yukarıya doğru ses deliklerinin sırasıyla açılması yoluyla elde edilir. Bu Si bemolün incesindeki seslerin elde edilişi, flüt ve obuadakinden biraz farklıdır. Flüt ve obuada en kalındaki esas seslerden sonra gelen sesler, bu esas seslerin ikinci doğuşkanları (bir oktav incesi) olarak, daha incelerde ise, esas seslerin genellikle dördüncü doğuşkanları (iki oktav incesi) olarak elde edilirler. Klarnette ise (gövdesi silindir biçiminde olduğundan) elde edilen doğuşkanlar tek sayılıdır (3, 5, 7, 9). Üçüncü çizgi Si sesi klarnetin yazılı en kalın sesi olan mi sesinin dudak ve nefes ayarı, ayrıca bir yardımcı perde yardımı sonucunda çıkarbılan üçüncü doğuşkanıdır yani 1 oktav ve tam 5'li. bu Si sesinden üçüncü ek çizgi Fa'ya kadar olan sesler kromatik olarak bu yolla elde edilir. Fa'nın daha incesindeki sesler çeşitli yollardan, her klarnetçiye ve klarnet yapısına göre değişebilen yollarla elde edilir.


  Klarnetin tınlama bölgeleri
  Klarnetin dört farklı tınlama bölgesi vardır:

  Kalın ses bölgesi :
  En kalın ses olan Mi'den bir oktav incesi Fa diyez notasına kadar olan bölgedir. Zengin, madeni, gizemli, karanlık ve dramatik sözcükleri ile tanımlanabilir. Bu ses bölgesine "Şalümo" (Chalumeau) bölgesi de denir. "Şalümo" klarnetin atası olan eski bir çalgının adıdır.
  Kötü sesler : Sol notasından üç yarım perde sonraki si bemol notasına kadar olan bölgedir, klarnetin en kötü sesleridir, zayıf, soluk hemde elde edilmesi biraz daha güçtür.
  Orta ses bölgesi :
  Si notasından ikinci ek çizgi Do notasına kadar olan ve klarnetin en güzel sesleridir. Bu bölgeye "klarino" (Clarino) ses bölgesi denir. En güzle ve en etkili klarnet soloları bu ses bölgesinde yazılmıştır. Bu sesler duru, parlak, ılık ve etkileyicidir.
  İnce ses bölgesi :
  İkinci ek çizgi Do'dan sonraki daha ince seslerdir. Gür çalındığında sert ve rahatsız edici fakat kısık sesle çalındığında ılık ve yumuşak, flüt ses rengine yakın bir tını özelliği gösterir.

  Teknik özellikleri
  Klarnet, çeviklik bakımından flüte çok yakındır. Her çeşit hızlı, parlak, gösterişli pasajlar, diziler, arpejler, grupetto ve benzeri figürler, tril ve [tremolo]]lar rahatlıkla çalınabilir. Genellikle tek dil kullanırlar. Çift dil ve üç dil çok zor olduğundan, özel durumlar olmadıkça kullanılmaz. Bir ses bölgesinden başka bir ses bölgesine geniş aralıklı atlamalar, klarnete özgü kolaylıklardan biridir. Ancak hızlı tekrarlanan sesleri çalmakta oldukça sınırlıdır. Klarnetin en önemli özelliklerinden biri de, gürlük kontrölü bakımından son derece yetenekli olmasıdır. Çok kısık sesle ve çok gür sesle çalabilir.


  Orkestradaki önemi
  Klarnete orkestrada hızlı, akıcı, parlak, gösterişli pasajlardan geniş duygusal ezgilere dek her türlü görev verilir. Duru ve parlak ses rengi ile birleşen etkili kreşendo ve dekreşendo yeteneği, klarnetin "Espressivo" solo pasajlarda sık sık görevlendirilmesine neden olur. Ses rengi diğer tahta üflemelilerle iyi kaynaşır. Başka çalgılardaki temaları katlamak, gerekirse arka plandaki armonileri sağlamak ve eşlik figürlerini seslendirmek klarnetin yapabileceği en önemli görevlerdir.


  Türk Klarnetçiler
  Ahmet Kuşgöz
  Alaattin Gözetlik
  Aykut Sütoğlu
  Ayşegül Kirmanoğlu
  Barbaros Erköse
  Bergamalı İsmail
  Burcu Börü
  Burcu Kamacı
  Bülent Altınbaş
  Cemal Gürhan Eteke
  Duygu Figen Varol
  Feza Çetin
  Hamdi Tokay
  Hande Sarıcı
  Hasan Gırnatacı
  Hasan Gizlenci
  Hüsnü Şenlendirici
  İsmail Oytun
  Kadir Ürün
  Klarnet-i İbrahim Efendi
  Mehmet Ayar
  Mustafa Çalar
  Mustafa Kandıralı
  Naci Göçmen
  Nazillili Varol
  Nuri Gün
  Öykü Karadağ
  Özlem Kolat
  Ruhi Günal
  Salih Orak
  Savaş Zurnacı
  Selahattin Kabacı
  Selim Kızılcıklar
  Selim Sesler
  Serkan Çağrı
  Serkan Turnacı
  Seyfettin Sığmaz
  Süleyman Şen
  Şükrü İnci
  Şükrü Kabacı
  Şükrü Tunar
  Tanju Erol
  Tevfik Okşar
  Turgay Özüfler
  Tülay Örser
  Yasemin Salman
  Volkan Karaman
  Yüksel Zurna
  Mustafa Özgül

  Caz Klarnetistler
  Don Byron
  Sakala Mahato
  Buddy DeFranco
  Eric Dolphy
  Pete Fountain
  Jimmy Giuffre
  Benny Goodman
  Edmond Hall
  Theo Jörgensmann
  John LaPorta
  Perry Robinson
  Tony Scott
  Artie Shaw ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Klarnet Nedir İşe Forum Tarih
Üflemeli Çalgılar - Klarnet Nedir? Müzik Türleri ve Enstrümanları 3 Şubat 2012
Ömür Küçükler Bir Ömür Klarnet 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 2 Ağustos 2010
Hüsnü Senlendirici - Sina Nari Klarnet Notası Müzik Türleri ve Enstrümanları 6 Mayıs 2010
Klarnet Müzik Aleti Müzik Türleri ve Enstrümanları 3 Kasım 2009
Mısırlıların harfleri göstermek için sembolleri seçme sebepleri nedir? Eğitim Bilgileri Çarşamba 22:37

Bu Sayfayı Paylaş