KKTC''de Tiyatro ve Tiyatrocu Tartışmaları

'Tiyatro ve Skeçler' forumunda Mavi_Sema tarafından 3 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  KKTC''de Tiyatro ve Tiyatrocu Tartışmaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KKTC''de Tiyatro ve Tiyatrocu Tartışmaları


  bekirkara - 09.11.2008 - 15:55
  [​IMG]

  Tartışmak her zaman doğruyu bulmak için yapılmalı, ama sanırım biz doğruyu bulmak için değil, sırf tartışma olsun diye tartışma yaratıyoruz.
  Başka ülkelerde de böyle tartışmalar var mı bilemem, ama Kuzey Kıbrıs'ta bitmeyen şarkı gibi Tiyatroda, okullu-alaylı tartışması hep var ve sanırım ilelebet sürecek.

  Bir öğretmen emeklisi olarak okumanın önemli olmadığını dilime dolamak bana yakışmaz. Okuyan ve bir konuda uzman olan kişi ile okumayan kişi arasında elbette ki fark olacak, ama okuma fırsatı bulamayan ve en az bir okullu kadar mesleğini benimseyen, icra edebilen ve meslek olarak edinen Tiyatro Oyuncularını takdir etmek, gereken değeri vermek ve eğer başarılıysa övebilmek erdemliktir.

  KKTC'e Tiyatro Tarihi epey eskilere dayanır, fakat tiyatroda kurumsallaşmanın tarihi çok yenidir. Kuzey Kıbrıs'ta tam kurumlaşmış iki tiyatromuz var: Devlet Tiyatrosu ve Lefkoşa Belediye Tiyatrosu. Her iki tiyatroda da okullu oyuncular yanında, ustalaşmış alaylı oyuncular da var ve bazı oyunlarda aldıkları başrol görevlerini çok da başarılı şekilde sürdürüyorlar. Demek ki, her işte olduğu gibi Tiyatro Sanatında da kişinin yaptığı işe duyduğu saygı, çalışması ve disiplini ile yeteneğini birleştirmesi, başarı sağlamasına yeter. O halde boşuna tartışmak bize yarar getirmez, sadece zarar getirir.

  Ülkemizde, Kurumsallaşmış Tiyatroların yanında daha tam kurumsallaşamayan Belediye Tiyatroları da var. Çok değil, onların sayısı da sadece ikidir: Güzelyurt Belediyesi Şehir Tiyatrosu ve Girne Belediyesi Şehir Tiyatrosu. Bu iki Tiyatro da amatör oyunculardan oluşmakta ve yılda bir veya iki oyun sahneleyen tiyatrolardır. Şunu belirteyim ki, ülkemizde her alanda, kurumsallaşmaya yönelik çok acayip bir şekilde karşı duruş var.
  Ülkemizde Tiyatro yapan Kültür Sanat derneklerimiz de var ve bizde Kültür Sanat Dernekleri, kültüre hizmet eden önemli kuruluşlarımız arasında yer alır.

  Tiyatro, insanı insana anlatır. Acaba neden böyle bir sanata gerek duyulmaktadır? Bence en büyük neden, insanların çoğu aynaya bakmaya ihmal etmesinden kaynaklanmaktadır. B.Kara-KKTC-
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - KKTC''de Tiyatro Tiyatrocu Forum Tarih
Tiyatronun İnsan ve Toplum İçin Önemi Tiyatro ve Skeçler 14 Şubat 2014
Tiyatronun Faydaları İle İlgili Yazı Örneği Tiyatro ve Skeçler 6 Şubat 2014
Tiyatronun Yararları Faydaları İle İlgili Yazı Tiyatro ve Skeçler 22 Eylül 2013
İlk yerli tiyatro eseri yazarı kimdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 5 Eylül 2013
Dünya Tiyatrolar Gününün Anlam Ve Önemi Özel Gün ve Geceler 21 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş