KKTC'de seçim tarihi belli oldu

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 18 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  KKTC'de seçim tarihi belli oldu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu'nun çağrısıyla olağanüstü toplanan Meclis Genel Kurulu, milletvekilliği erken genel seçiminin 19 Nisanda yapılmasını öngören karar tasarısını görüştü. Tasarı, oy birliğiyle kabul edildi.

  Seçim kararının görüşülmesi, Meclisin yarınki olağan toplantısının gündemindeydi. Ancak 21 sendikanın, bugün için planlanan 1 günlük genel uyarı grevinin yarın yapılacağının açıklanması ve Meclis çalışanlarının da greve katılma durumu nedeniyle, Meclis bugün olağanüstü toplanarak seçim karar tasarısını oyladı.

  -BAŞBAKAN SOYER-

  KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, Genel Kurulda yaptığı konuşmada, KKTC'nin gelişmesi için seçimlerin önemli olduğunu belirterek, seçim sürecinde yapılacak tartışmalardan toplumun yararına sonuçlar çıkmasını diledi.

  Seçim ortamının kısır tartışmalardan çıkartılması gerektiğini ifade eden Soyer, "ülke tarihinde görülmeyen politik bir oyunla ülkede karmaşa çıkarılmak ve Meclis çalışanlarının da bu politik oyuna alet edilmek istendiğini" söyledi.

  Bugün yapılacağı açıklanan grevin, "sırf politik oyun olsun" diye yarına alındığını ve meclisin seçim kararı almasının engellenmek istendiğini belirten Soyer, seçimi ertelemenin kimseye faydası olmadığını kaydetti.

  Meclis Başkanı Ekenoğlu'nu, Meclisi olağanüstü toplantıya çağırdığı için tekrar tekrar kutladığını ifade eden Soyer, parlamentonun iradesiz duruma düşürülmesinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

  Bu arada Meclis toplantısı sırasında, Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) ile Veteriner Hekimler Sendikası Meclis önünde eylem yaptı.

  Meclisin, seçimlerin yenilenmesine ilişkin karar tasarısının gerekçesinde şu ifadelere yer veriliyor:

  "20 Şubat 2005 tarihinde gerçekleştirilen Cumhuriyet Meclisi seçimlerinin, Kıbrıs sorununda ulaşılan aşamada çözüm çabalarının sağlıklı ilerlemesini sağlamak, Avrupa Birliğine uyum programlarının etkin bir şekilde yürütülmesini sağlamak, diğer yandan ülke içerisindeki yapısal reformları gerçekleştirmek amacıyla seçim dönemi bitmeden yenilenmesine gerek duyulmuştur. Bu bağlamda, Cumhuriyet Meclisi Seçimlerinin Yenilenmesine İlişkin Karar Tasarısı ile 19 Nisan 2009 Pazar günü oy verme günü olacak şekilde Cumhuriyet Meclisi Seçimlerinin yenilenmesi amaçlanmaktadır."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - KKTC'de seçim tarihi Forum Tarih
KKTC'de Türk Filmleri Günleri Başladı Kültür Sanat Haberleri 26 Ekim 2010
KKTC'de okullar 1 Aralık'a kadar tatil Eğitim Haberleri 18 Kasım 2009
KKTC'den Hristofyas'a uyarı mesajı Yurt Dışı Haberler 20 Kasım 2008
Genel seçimler niçin yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017
Yerel seçimler niçin yapılır? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş