Kiyamet günü Allah'in rahmeti

'İman ve İslam Forumu' forumunda princess_28 tarafından 30 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. Kiyamet günü Allah'in rahmeti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ebu Sa'îd radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselam buyurdular ki:
  "Aziz ve celil olan Allah semâvat ve arzı yarattığı gün, yüz rahmet yaratmıştır. Bunlardan birini arza indirmiştir. İşte bunun sayesinde bir anne çocuğuna karşı şefkat duyar, hayvanlar, kuşlar birbirlerine şefkat duyarlar. Allah geri kalan doksandokuz rahmeti, Kıyamet günü için (kendine) saklamıştır. Kıyamet gününde onları bu rahmetle yüze tamamlayacak."

  İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: "Gazvelerinin birinde Resulullah aleyhissalatu vesselâm'la beraberdik. Derken bir kavme uğradı. "Siz kimsiniz?" diye sordu.

  "Bizler müslümanlarız!" dediler. Bir kadın tandırına yakacak atmakla meşguldü ve yanında bir oğlu vardı. Tandırın alevi yükselince kadın çouğu uzaklaştırdı. Sonra kadın, Resülullah aleyhissalâtu vesselam'ın yanına geldi ve: "Sen Allah Resulüsün öyle mi ?"dedi. Aleyhissalâtu vesselam: "Evet!" deyince, "Annem ve babam sana feda olsun! Allah Erhamü'r-Rahimin (yani merhametli olanların en merhametlisi) değil mi?" dedi. Kadın, "Evet!" cevabını alınca bu sefer: "Allah'ın kullarına olan rahmeti, annenin yavrusuna olan merhametinden daha fazla değil mi?" diye sordu. Aleyhissalâtu vesselâm yine: "Elbette!" buyurdu. Kadın: "Anne çocuğunu asla ateşe atmaz! (daha merhametli olan Allah kullarını nasıl cehenneme atar?)" dedi. Bunun üzerine Aleyhissalatu vesselâm ağlayarak başını eğdi. Sonra başını kadına doğru kaldırarak: "Şüphesiz Allah, hak yoldan sapıp O'na itaat etmeye tenezzül etrneyen ve tevhid kelimesini söylemekten imtina eden azgın kulundan başka kullarına azab vermeyecektir" buyurdu."

  Ebu Hureyre radıyallahu anh anlatıyor: "Resulullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Ateşe sadece şakî olanlar girecektir." Ashab: "Ey Allah'ın Resulü! Şaki kimdir?" diye sordu. Aleyhissalâtu vesselam: "Allah için hiçbir ibadette bulunmayıp, hiçbir günahı terketmeyen kimsedir" diye cevap verdi.
   

  1 kişi bunu beğendi.
 2. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Paylaşım için teşekürler...
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kiyamet günü Allah'in Forum Tarih
Kıyamet Günü Nedir - Kıyamet Günü Hakkında Bilgi Dini Terimler Sözlüğü 28 Kasım 2010
Kıyamet Günü Mezarından İlk Kalkacak Olan Kimdir? Dini Sorular ve Cevaplar 28 Ocak 2009
Kuran Ayetlerine Göre Kiyamet Günü Neler Olacak? Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 17 Ocak 2009
Kiyamet GÜnÜ Sorulacak Sorular Dini Sorular ve Cevaplar 10 Ocak 2009
"Üç kişi vardır, Kıyamet günü Allah Teâla Onlarla Konuşmaz... Sünnetler & Hadisler 13 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş