KIYAMET DENEYİ Türkiye'de yapılacak

'Uzay ve Gökyüzü' forumunda Siraç tarafından 7 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  KIYAMET DENEYİ Türkiye'de yapılacak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  KIYAMET DENEYİ Türkiye'de yapılacak

  İsviçre'deki CERN'de yürütülen bilimsel araştırmaların benzerlerinin yapılacağı bir merkez kurulacak.
  [​IMG]

  Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) desteğiyle kurulacak ''Türk Hızlandırıcı Merkezi''nin enstitü ve laboratuvarlarının yapımı için ay sonunda ihaleye çıkılacak.

  Merkez faaliyete başladığında, yüksek enerjili elektron ve proton hızlandırıcıları bulunacak ve parçacık fiziği ve nükleer fizik başta olmak üzere pek çok alanda ileri teknoloji araştırmaları yürütülecek. Ankara Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Ömer Yavaş, fizibilite ve altyapı çalışmaları büyük ölçüde tamamlanan ''Türk Hızlandırıcı Merkezi'' projesinin hayata geçme aşamasında olduğunu bildirdi.

  4 HIZLANDIRICI TESİSİ
  Türkiye'de bazı medikal uygulamalarda kullanılan lineer hızlandırıcılar dışında, Ar-Ge, endüstriyel ve teknolojik uygulamalarda kullanılan parçacık hızlandırıcılarının bulunmadığına işaret eden Yavaş, Türkiye'nin DPT'nin öngörüsü ve desteği ile 1997'de ''Parçacık Hızlandırıcıları: Türkiye'de Neler Yapılmalı?'' başlıklı projeyle ''hızlandırıcı merkezi kurma serüvenine'' başladığını kaydetti. Kurulum çalışmalarına 2006'da başlanan merkezde, her biri Türkiye için ilk olacak 4 büyük hızlandırıcı tesisinin planlandığını belirten Yavaş, bunları parçacık fabrikası (parçacık çarpıştırıcısı), sinkrotron ışınımı tesisi, serbest elektron lazeri tesisi, proton sinkrotronu olarak sıraladı.

  ''Boyutları açısından Türkiye'nin yer aldığı coğrafyada bir ilk olacak merkez için çalıştıklarını'' vurgulayan Yavaş, ''merkezin her açıdan Türkiye'nin CERN'ü anlamına geldiğini'' söyledi. Yavaş, böylesine büyük bir hedef için kurulum aşamasında TAEK ve TÜBİTAK gibi kuruluşların desteğinin yanı sıra başta CERN olmak üzere Berlin ve Dresden ile bu amaçla imzalanmış işbirliği anlaşmalarının büyük önem taşıdığını bildirdi

   

 2. gül_üm

  gül_üm Üye

  Paylaşım için Teşekkür ederiz..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - KIYAMET DENEYİ Türkiye'de Forum Tarih
Kuran'ı Kerimde Geçen Kıyamet İle İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 21 Aralık 2012
Kıyametin büyük alametleri nelerdir sırasıyla Dini Sohbetler Dini Forum 21 Aralık 2012
Bir Kıyamettir Gitmek (Kopmak) Deyiminin Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 10 Haziran 2012
Kıyamet Sonrası Kitabı - Mehmet Uğur Kitap, Resim ve Dergi 4 Ocak 2012
Kimi Yer, Kimi Bakar; Kıyamet Ondan Kopar Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 21 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş