Kitty Genovese Vakası - Kitty Genovese Vakası nedir - Kitty Genovese Vakası hakkinda

'Psikoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kitty Genovese Vakası - Kitty Genovese Vakası nedir - Kitty Genovese Vakası hakkinda konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kitty Genovese Vakası


  Sosyal psikoloji alanındaki en ilginç vakalardan biri Amerika’da 13 Mart 1964 tarihinde yaşanmış olan Kitty Genovese’nin öldürülmesi vakasıdır. Olay, yıllar boyunca konuşulmuş, tüm dünyayı hayrete düşürmüş ve literatüre “Genovese Sendromu” adında yepyeni bir kavramın girmesini sağlamıştır.

  Quenns’ de yaşamakta olan 28 yaşındaki Kitty Genovese isimli bir kadın sabaha karşı saat 03.00 civarı işinden evine dönerken tanımadığı bir adamın saldırısına uğrar. Adam Genovese’yi bıçaklar, kadının çığlıkları üzerine civar mahalledeki evlerin ışıkları yanar, insanlar balkona çıkıp olayı izlemeye başlarlar. Sadece bir tek kişi “kızı rahat bırak..” diye bağırması üzerine saldırgan olay mahalinden kaçar, ancak hemen arkasından geri dönüp Genovese’ye tekrar saldırır. İkinci saldırıda yine aynı tablo yer alır, saldırıya uğrayan kadının komşuları olayı sadece balkonlardan izlemekle yetinir. Üçüncü ve son bıçak darbesinde Kitty Genovese ölür ve saldırgan park ettiği arabasına binip olay yerinden kaçar.

  Olay mahaline gelen polis ekiplerinin yaptığı araştırma sonucunda en azından Kitty Genovese’nin öldürüşüne tanık olan 38 kişinin olduğunu ancak tam 35 dakika boyunca Genovese saldırıya uğrarken hiç kimsenin polisi aramadığı saptanır. Olay sadece Quenns’de değil tüm Amerika’da ve dünyada yankı uyandırır. Polisin tanıkları sorgulaması sonucunda herkesin polise telefon etmekten korktuğu veya çoktan bir başkasının telefon ettiğini düşündüklerini bulur. Yıllardır tanıdıkları bir kişinin gözleri önünde cinayete kurban gitmesi karşısında bu kadar çok kişinin kayıtsız kalması sosyal psikologların da ilgisini çekmiş ve konu ile ilgili yapılan çalışmalar sonucunda kitle psikolojisi ve gruba uyma gibi kavramlara ulaşılmıştır.

  alintidir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kitty Genovese Vakası Forum Tarih
Hello kitty çocuk odası modelleri Dekorasyon 23 Kasım 2011
Hello kitty eşyaları oyuncakları Oyuncaklar ve Tanıtımları 23 Kasım 2011
Hello kitty resimleri Masal Kahramanları 23 Kasım 2011
2012 Hello Kitty pijama gecelik takımları modelleri Bayan Giyimi & Bayan Modası 3 Ekim 2011
Hello Kitty Resimleri - Hareketli Hello Kitty Gifleri Hareketli Resimler 18 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş