Kitle İletişim Araçlarının Toplum Hayatındaki Önemi Nedir

'Seviyeli-Ciddi Konular' forumunda Eylül tarafından 16 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Kitle İletişim Araçlarının Toplum Hayatındaki Önemi Nedir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kitle İletişim Araçlarının Toplum Hayatındaki Önemi nedir
  Kitle iletişim araçlarının toplum yaşamındaki yeri ve önemi nedir?

  Kitle iletişim araçları; haber ve bilgi verme amacı başta olmak üzere, eğitmek ve eğlendirmek gibi amaçlar taşıyan, belirli bir okuyucu kitlesine, belirli aralıklarla ya da sürekli olarak ulaşan araçlardır.

  Teknolojik gelişimin tabii sonucu olarak gelişen ve elektronikleşen iletişim araçları, iletişime sürat ve kolaylık sağlamakla kalmamış; aynı zamanda iletişimi, kitle iletişimine çevirmiştir. Günümüzde İnternet (e-posta vd.), telgraf, telefon, faks gibi haberleşme araçları; gazete, radyo, televizyon gibi kitle iletişim araçları; uydular, bilgisayarlar (İnternet) birer iletişim aracı olarak iletişimin ayrılmaz parçaları durumuna gelmiştir. Bu elektronik iletişim araçları, günümüzde, kurduğu haberleşme ağıyla kültürü de yaygınlaştırmış; küresel bir köye dönüştürmüştür.

  Günümüzde toplumsal varoluşu gerçekleştirerek ortaklık yaratmak, bu varoluşu ve ortaklığı sürdürebilmek için kitle iletişimine; dolayısıyla kitle iletişim araçlarına ihtiyaç vardır. Çünkü kitle iletişim araçları, uzmanların ortak bir noktada birleştikleri üzere, sahip olduğu özellikleriyle alıcı kitlesi üzerinde yarattığı etki ve etkileşim süreci sonunda toplumsallaştırmayı gerçekleştirmeye muktedir araçlardır.


  Kitle iletişim araçlarının özellikleri

  1. Kitle iletişim araçları, sosyal statüsüne göre herhangi bir farklı yaklaşım oluşturmadan çok sayıda insana aynı iletiyi, aynı anda ulaştırabilmektedir.

  2. Kitle iletişim araçları, yayınları ile belirli bir süreklilik ve düzenlilik (yayın periyodu) gösterir.

  3. Kitle iletişim araçları, sürekli ve düzenli yayınları ile toplumda kendilerine karşı bir talebin oluşmasına neden olurlar; bu talep, zamanla alışkanlığa, hatta ihtiyaca dönüşür.

  4. Kitle iletişim araçları ile aktarilan iletiler, belge niteliği ve değeri taşıdığı için inandırıcılık ve alıcıyi ikna etme özelliğini de kazanmaktadır.

  5. Özellikle radyo ve televizyon, iletiyi olay anında aktarabilme özelliğine sahiptir.

  6. Kitle iletişim araçları ile gerçekleşen iletişim sürecinde, geri besleme imkâni yoktur; bu nedenle, alıcının tepkisi anında ölçülememektedir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 6 Ekim 2015

 2. Teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrr
   

 3. Ben Teşekkür Ederim ^-^
   

 4. gerçekten çok ama çok teşekkürler
   

 5. teşekürlerr çok saolun
   

 6. çok işime yaradı teşekürler
   

 7. yaşasın öretmenden azar işitmicem
   

 8. medya o.y için iyi bir yazı notum 5 olucak
   

 9. cok tesekkur ederım ısıme yaradı sıteyı takipteyım
   

 10. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SAYENİZDE ÖDEVİM BİTTİo_O
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş