Kithara Nedir?-Kithara Hakkında

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kithara Nedir?-Kithara Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kithara


  Kithara (Yunanca: κιθάρα) bugün modern Yunanca'da klasik gitar'ı da tanımlayan telli antik bir Yunan çalgısı. Kutlamalarda özellikle de tanrı Apollon şerefine düzenlenen kült törenlerinde çalınmak için tercih edilen seçkin bir enstrümandı. Her ne kadar Lir ile benzer olduğu düşünülse de Lir daha küçük ve ayaksızdır.
  Kithara beş-oniki arası telli bir çalgı olup gelişimini M.Ö. 8. yüzyıl - M.Ö. 7. yüzyıl arasında genellikle dört telli bir çalgı olan Phorminx (φόρμιγξ)'e borçludur. Her iki enstruman da tanrı Apollon'a atfedilir. Ana parça ahşaptan bir el işi ses kutusudur. Ön tarafı düz arkası ise kubbelidir ( sikkelerde ve heykellerde) ve alt tarafı düz biter. Ses gövdesinin her iki tarafından kıvrılarak oval bir şekilde yükselen iki adet kol birbirlerine paralel olarak biterler. Bu haliyle enstruman baş aşağı duran büyük bir Omega'ya (Ω) benzer. Bir boyunduruk[​IMG] iki paralel kolu birbirine bağlar ve aynı zamanda teller için bir kiriş işlevi görür. Teller bu parçadan çıkarak V-formunda ses gövdesinin üzerinden geçer ve bir köprü üzerinden tel tutucuya ulaşarak enstrumanın altından sona erer.
  Dirsekler gergin ve avuç içi içeriye doğru eğik olduğu halde sağ elle tutulan bir pena ( fildişi[​IMG] ahşap ya da ****l) ile çalınırdı ve bu sırada sol elin dik parmakları ile teller çekilirdi.


  [​IMG]


  Kithara çalan Müz
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kithara Nedir Kithara Forum Tarih
Monosakkaritlerin özellikleri ve görevleri nedir kısaca Eğitim Bilgileri Pazar 19:56
Salih amel iyi davranış nedir kısaca Dini Terimler Sözlüğü Cumartesi 19:12
Yaşadığınız yerde görülen iklimin günlük hayatınıza etkileri nedir kısaca Sorular ve Cevaplar Cumartesi 19:10
Peygamberlerin ortak amacı ve mesajı nedir kısaca Siyer - Peygamberlerimizin Hayatı Cumartesi 19:03
Trafik kurallarına uyulmaması ile trafik kazaları arasındaki ilişki nedir? Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler Perşembe 20:47

Bu Sayfayı Paylaş