Kitaplık Nasıl Düzenlenir?

'Dekorasyon' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kitaplık Nasıl Düzenlenir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kitaplık Nasıl Düzenlenir?

  Dağınık bir kütüphane, bulunduğu odaya kargaşa getirir. Odanın diğer kısımları ne kadar düzenli ve temiz olursa olsun, kitaplığınız dağınıksa, gözünüz yorulacaktır.
  [​IMG]
  Kitaplık Nasıl Düzenlenir?  Öncelikle kitaplığınızda fazla olan kitap, defter, ajanda, evrak gibi artık işinize yaramayan ne varsa bir kenara ayırın. Atılacakları atın, istemediğiniz kitapları vermek için bir koliye kaldırın. Eski kitaplarınızı kitabı olmayan okullara vererek, sosyal bir yardımda da bulunabilirsiniz.
  Kalan kitaplarınızı öncelikle raflardan indirin. Bu sayede boşalan kitaplığın her tarafını temizleme imkanı bulmuş olursunuz. Eğer kitaplığınızın arkası boş ve duvara yaslanıyorsa, odanıza uygun bir tonda, o duvarı boyayabilirsiniz. Böylece rafların görünüşüne canlılık ve derinlik katmış olursunuz.
  İkinci olarak, kitaplarınızı gruplayın. Kitap yerleştirmenin en temel prensiplerinden birisi kategorilere ayırmaktır. Kitaplarınızı ilgi alanınıza göre klasikler, roman, psikoloji, hobi, tarih gibi gruplara ayırabilirsiniz. Bir kitabı aramanız gerektiğinde hangi grupta olduğunu bilmek önemlidir. Bu yüzden sizin amacınıza en uyan şekilde kategorize edin. İsterseniz gruplamayı yazar, tür veya boylarına göre de yapabilirsiniz. Eğer kütüphaneyi iş yerinde kullanıyorsanız, en çok kullandıklarınızı ayırarak yerleştirebilirsiniz. Evinizde kullandığınız bir kitaplıkta ise, renklerine veya dekoratif görüntüsüne göre düzenleme şansınız vardır.
  Kitap düzenlemenin bir başka yolu, okuduklarınızı ve okumadıklarınızı birbirinden ayırmaktır. Tüm okumadığınız kitaplar bir ara durursa, canınız istediğinde kitap seçmek çok daha kolay olacaktır. Kitaplığınızda dergileri de saklıyorsanız, Çeşitli renk ve malzeme seçenekleri olan tutacaklar kullanabilirsiniz. Bu tutacaklar yıllık düzenleme yapmaya veya aynı ayın tüm yıllarındaki sayıları bir arada tutmaya yardımcı olacaktır. Dergilerin hepsini saklamak istemiyorsanız, atmaya karar verdiğiniz dergilerin sevdiğiniz yazılarını keserek, ciltletebilirsiniz. Dosya kutuları da dergileri saklamak için güzel bir seçenek olacaktır.
  Kitaplarınızı grupladıktan sonra raflarda kalan boşluklara, dekoratif eşyaları veya fotoğrafları koyabilirsiniz. Kitaplarınızı rafın ön kısmında ve aynı hizada dizin. Eğer rafın en arkasına kadar iterseniz, küçük kitaplar arada kaybolacaktır. Kitaplarınızı renklerine göre gruplayarak dizdiyseniz, her rafa o renge uyan bir obje koyarak hoş bir görüntü yakalayabilirsiniz. Örneğin rafın dörtte üçlük kısmına kitapları koyduysanız, kalan boşluğu bir vazo veya resim çerçevesi koyarak, dekoratif hale getirebilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kitaplık Nasıl Düzenlenir Forum Tarih
Okul Kütüphaneleri ve Sınıf Kitaplıkları Hakkında Bilgi Kitap, Resim ve Dergi 30 Mayıs 2011
Kitaplık Modelleri - Kitaplık Fiyatları Dekorasyon 24 Ekim 2010
Ağaç Kitaplık Yapımı Hobiler Ve Videolar 9 Temmuz 2010
Koçtaş Kitaplık Modelleri Özellikleri ve Fiyatları Dekorasyon 23 Haziran 2010
Kitaplık Modeli Hobiler Ve Videolar 23 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş