Kitap Nasıl Yapılır - Kitap Yapım Aşamaları

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 25 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kitap Nasıl Yapılır - Kitap Yapım Aşamaları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kitap nasıl yapılır - Kitap Yapım Aşamaları

  Yazdığı bir kitabın yayımlanmasını isteyen bir kişi, bunu bir yayınevine gönderir. Kitabın basılıp basılmayacağına yayımcı karar verir. Eğer kitabın değerli olmadığı ya da iyi satış yapmayacağı kanısına varırsa kitabı yayımlamaz, yazarına geri verir. Yazar, kitabını yayımlayacak bir yayınevi bulmak için başka yayımcılara başvurur. Hiçbir yayımcının kitabı yayımlamayı kabul etmemesi durumunda, kitap ya yayımlanmadan kalır ya da kişi kendi maddi olanaklarıyla kitabı yayımlar. Okul kitapları ve bilimsel kitaplar ise devlet ya da üniversiteler eliyle yayımlanır.
  Yayımlanacak metni dikkatle okuyarak yayıma hazırlayan kişiye yayın yönetmeni (editör) denir. Metin daha sonra basımevine gönderilir. Kitabın biçimini, boyutlarını, ne tür harflerin kullanılacağını, kaç tane basılacağını ve kullanılacak kâğıdın niteliğini yayınevi belirler.
  Mekanik dizgi makinelerinin icadına kadar, harfler elle tek tek dizilerek sözcükler ve satırlar oluşturulur, bundan sonra satırlar, sayfalar biçiminde düzenlenerek sayfa kalıpları hazırlanırdı. Mekanik dizgi makinelerinde ise, yazılar satır olarak dizilir ve makineden çıkan dökme kurşun satırlar bir araya getirilerek sayfalar oluşturulur. Günümüzde fotodizgi yöntemiyle ve genellikle bilgisayarlar kullanılarak dizgi yapılır. Çağdaş elektronik yöntemler, basım sanayisinde tam anlamıyla bir devrim yapmıştır.
  Kitap baskıya hazırlanırken yayımcı basılacak kitap sayısına göre, istenen boyut ve nitelikte kâğıt satın alarak basımevine gönderir. Bu arada basımevinde dizilmiş olan kitabın "prova" adı verilen ilk baskıları yapılır. Kitabın yazarı provaları okuyarak dizgi yanlışlarını düzeltir; bazen gerekli gördüğü değişiklikleri ve eklemeleri de provalar üzerinde yapar. Düzeltilmiş provalar yeniden basımevine gönderilir. Provalardaki düzeltmelere uygun olarak sayfa kalıplarında düzeltmeler yapılır. Bir kez daha prova baskıdan sonra yayımcı ve yazar kitabın yanlışsız olduğu kanısına varırsa baskıya geçilir.
  Genellikle bir tabaka kâğıdın bir yüzüne kitabın 8 sayfası birden basılır. Aynı tabaka basım makinesinden ikinci kez geçirilerek, kâğıdın öteki yüzüne 8 sayfa daha basılır ve 16 sayfalık bir forma elde edilir. Daha büyük
  makinelerde 16'nın katları olarak 32 ve 64 sayfa basılabilir. Baskıdan çıkan kâğıt tabakasının katlanarak forma yapılmasına "kırma" denir. Kırma ve sonraki işlemler ciltçide yapılır. Sırayla üst üste konarak dikilen formalara yayımcının seçmiş olduğu renk ve biçimdeki kapaklar takılarak kitap tamamlanır. Ders kitapları dışındaki kitapların çoğunun üzerine hem cildi korumak, hem de kitaba çekici bir görünüm vermek amacıyla renkli kâğıt ceketler geçirilir. Günümüzdeki çağdaş basım teknikleriyle bir kitabın tamamı kesintiye uğramadan bir defada basılabilir ve baştan sona otomatik ciltleme makinelerinde ciltlenebilir. Ciltçiden yayımcının deposuna gotürülen kitaplar sonunda satışa hazırdır. Kitapların kitapçılara gönderilmesini genellikle dağıtım şirketleri yapar. Bu şirketler, satabileceklerini düşündükleri sayıda kitabı yayınevinden alır ve ilişkide oldukları kitapçılara gönderir. Ayrıca bak. BASIM; YAYINCILIK.
   

 2. evet böyle yapılır. önce bilgisayarda hazıtlanır sonra printlenir.
   

 3. allah razı olsun çok kaliteli bilgi çok işime yaradı saolun ama yayımcı değil yayıncı olmalı
   

 4. çok teşekkür ederim emeğe saygı çok işime yaradı sayenizde performans ödevimden 95 aldım alıntı olduğunu belli ettim saolun emeğe saygı
   

 5. kısaca nasıl özetlersiniz peki ?
   

 6. 1.Yazarın kitabı tasarlaması
  2.Yazarın kitabı yazması
  3.Yayın evine göndermesi
  4.Yayın evinin kitabı onaylaması
  5.Dağıtım şirketlerinin kitabı kitabevlerine dağıtması
  6.Kitabevinin kitabı alması
  7.Okuyucunun kitabı bir kitabevinden satın alması
   

 7. çok sağ olun sizin sayenizde 70 aldım :D
   

 8. çok saolunnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn :):):):):):):):):):):)
   

 9. çok uzun yazmadım ama iyimi bilemem
   

 10. çooooooooooooooooooooooooooooooooook teşekkürlerrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr
   

 11. Allah razı olsun çok yardımcı oldunuz teşekkür ederim...sayenizde artı aldım:):):):):):):)
   

 12. çok sağolllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll
   

 13. 7 madde olarak yazan arkadaş Allah Razı Olsun valla sayende ödevden yırttım çok sağooool!
   

 14. çooooooooooooooooook uzun keşke daha kısaca anlatsaydınız
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kitap Nasıl Yapılır Forum Tarih
Kitap incelemesi nasıl yapılır maddeler halinde Kitap, Resim ve Dergi 26 Ocak 2017
Kitap Nasıl Yapılır? - Kitap Nasıl Hazırlanır? Kitap, Resim ve Dergi 26 Eylül 2012
Kitap İncelemesi Nasıl Yapılır? Kitap, Resim ve Dergi 8 Kasım 2011
Kitap Tanıtımı Nasıl Yapılır? Kitap, Resim ve Dergi 8 Kasım 2011
Kitap Nasıl Yapılır? Kitap, Resim ve Dergi 13 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş