Kirpi (Erinaceus europaeus) Hakkında Bilgi

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_inci tarafından 4 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kirpi (Erinaceus europaeus) Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kirpi (Erinaceus europaeus) Hakkında Bilgi

  Kirpi (Erinaceus europaeus)


  [​IMG]


  Bilimsel Sınıflandırma

  * Alem: Animalia (Hayvanlar)
  o Şube: Chordata (Kordalılar)
  + Sınıf: Mammalia (Memeliler)
  # Takım: Insectivora (Böcekçiller)
  * Familya: Erinaceidae (Kirpigiller)
  o Alt familya: Erinaceinae
  + Cins: Erinaceus
  # Tür: E. concolor
  * Binominal adı: Erinaceus europaeus (Martin, 1838)

  Kirpi (Erinaceus europaeus), kirpigiller (Erinaceidae) familyasından noktürnal, böcekçil bir memeli türüdür.
  Kirpiler gövdelerinin üst bölümü kes*kin ve sert dikenlerle, alt bölümü kaba kıllarla kaplı, yuvarlak gövdeli, küçük yapılı memeli hayvanlardır. En iyi bilinen türü olan bayağı kirpi (Erinaceus europaeus) Asya'nın büyük bölümü, Avrupa ve Kuzey Afrika'da yaygın biçimde görülür. Uzunluğu yaklaşık 25 santimetredir. Tehlike karşısında derisinin altındaki dört kasın yardımıyla kıvrılarak dikenli bir topa dönüşür. Yumuşak karnı üstüne kıvrılan bir kirpi her yöne çevrili olan dikenleri sayesinde son derece iyi korunmuş*tur. Ayrıca esnek gövdesi yüksekten düştü*ğünde yaralanmasını engeller.
  Bayağı kirpinin kuyruğu kısa, gözleri kü*çük, yüzü sivri, tırnakları uzun ve güçsüzdür. Genellikle solucanları ve böcekleri yemekle birlikte besinleri arasında fareler, kurbağalar, yılanlar, yumurtalar, bitkiler ve meyveler de bulunur. Çalılıklı ormanlardan, büyük park ve bahçelere kadar pek çok yerde yaşayabilir. Nemli yerleri sever. Toprak içine açtığı tünellerde barınır. Gündüz saatlerini çalılıklar arasın*daki oyuğunda geçiren kirpi, geceleri beslen*meye çıkar. Bahar sonunda doğuran dişiler güz sonunda yeniden yavrulayabilir. Bir ba*tında 4-8 yavru doğar. Yavruların doğdukla*rında yumuşak olan dikenleri, kısa sürede sertleşir. Bayağı kirpi kış geldiğinde kuru yapraklardan hazırladığı yuvasında top biçi*mini alıp kış uykusuna yatar ve ancak havanın ılındığı günler uyanarak beslenir.
  Çoğunlukla böcek, sümüklüböcek, solucan, nadiren küçük fare ve yılan yavruları yer. Süt içer ve kedi mamalarını da yer.
  İnsanların dayanabildiği tetanus zehiri miktarının 7 bin katına dayanıklı oldukları saptanmıştır. Çok zehirli bazı böcek ve yılanları kolaylıkla avlayıp yer. Ancak engerek zehiri gibi bazı zehirlere karşı da dayanıksızdır.
  Doğu Avrupa’dan başlayarak, İsrail’e kadar görülür. Türkiye’nin hemen her yerinde rastlanır. Yalnız geceleri etkindir. Çevre sıcaklığının 4°C’nin altına düştüğü zaman kış uykusuna yatar. Hamilelikleri 5-6 hafta sürer. Her doğumda 3-8 yavru doğurur. Ortalama ömrü 18 yıldır. Bayağı kirpinin yanı sıra Eskidünya'da yaşayan bir düzine dolayında kirpi türü var*dır. Bunlar arasında Afrika'nın kuzeyinden Asya içlerine kadar uzanan bölgede yaşayan üç çöl kirpisi (Paraechinus cinsi) ve dikenleri*ni döken iki uzun kulaklı kirpi (Hemiechinus cinsi) sayılabilir.
  Asya'da kirpiye akraba olan birkaç tür yaşar. Gövdelerini diken yerine tümüyle kaba kılların örttüğü bu hayvanlar tüylükirpi (Echinosoricinae altfamilyası) adıyla tanınır. Ayrı*ca kirpiyle hiçbir akrabalığı olmayan ve di*kenli gövdeleri nedeniyle oklukirpi denen kemiriciler Yenidünya'da da bulunur.
  Türkiye’de avlanması yasaktır. Kırmızı listede "NT" kategorisindedir.
  Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde cinsel gücü artırdığına, mayasıl hastalığını tedavi ettiğine ve çocukların gece işemesini kesmesine yardımcı olduğuna inanıldığı için eti yenilmektedir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kirpi (Erinaceus europaeus) Forum Tarih
Okul Öncesi Kirpi Yapılışı Okul Öncesi Eğitim 22 Mart 2012
Kirpi Balığı Hakkında Bilgi Akvaryum - Balık Dünyası 14 Şubat 2012
Kaş ve Kirpikleri Gürleştirmek İçin Bitkisel Kür Güzellik & Bakım 21 Aralık 2011
Kırpıntı Böreği Tarifi Yapılışı Pasta ve Hamur İşleri 11 Haziran 2011
Kirpikleri Gürleştirmek Ve Uzatmak İçin Güzellik & Bakım 24 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş