Kiril Alfabesi Harfleri - Kiril Alfabesi Özellikleri Hakkında Bilgi

'Ülke Kültürleri' forumunda Mavi_inci tarafından 28 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kiril Alfabesi Harfleri - Kiril Alfabesi Özellikleri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kiril Alfabesi Harfleri - Kiril Alfabesi Özellikleri Hakkında Bilgi

  Kiril alfabesi (Makedonca: Кирилица (Kirilitsa); Bulgarca: Кирилица (Kirilitsa); Rusça: Кириллица (Kirillitsa); Sırpça: Ћирилица (Çirilitsa), yaygın olarak Slav dillerinin yazımında kullanılan alfabedir. Adını Ortodoks rahipleri Kiril ve Metodius'tan almış olmasına karşın, bu alfabeyi gerçekte onların geliştirdiğine ilişkin kesin bilgi yoktur. Yapılan araştırmaların gösterdiklerine göre, Kiril ve Metodius'un öğrencileri, 9. yüzyılın ortasında günümüzde Kiril alfabesi olarak bilinen ve halen Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Sırbistan ve diğer ülkelerde kullanılan bu alfabeyi, Orta Çağ Yunan (Bizans) alfabesinin temelinde geliştirerek, YunancadaSlav seslerini de buraya eklemişlerdi. bulunmayan birtakım

  Kiril alfabesini kullanan ülkeler: Beyaz Rusya, Ukrayna, Bulgaristan, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Moğolistan, Makedonya, Sırbistan.


  Rusya'da bu alfabe ilk olarak Orta Çağ'ın başlarında büyük yazı harfleri olarak kullanılmaya başlandı. El yazısı olan italik harfler ise daha sonra geliştirildi. 18. yüzyılın başlarında Büyük Peter Yunan harflerini çıkararak alfabeyi daha basit ve düzenli bir hâle getirdi. 1918 yılında bir değişiklik daha yapılarak, alfabeden diğer gereksiz harfler çıkarıldı. Kiril alfabesi birçok SlavOrtodoks ülkesinde kullanımdadır. Ayrıca Türk Cumhuriyetleri'nden Kazakistan ve KırgızistanBaşkurdistan, Yakutistan gibi birçok özerk Türk bölgelerinde de Kiril harfleri kullanılmaktadır.

  [​IMG]  Kiril Alfabesi'ni kullanan ülkeler


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kiril Alfabesi Harfleri Forum Tarih
Rus Kiril Alfabesi Rusça Tercümeler 16 Mart 2010
Mermerin sert ve kırılgan olmasının sebebi nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Şubat 2015
Işığın Kırılması - Kırılma Kanunları Konu Dışı Başlıklar 21 Ekim 2012
Işığın Kırılması Konusu Anlatımı Konu Dışı Başlıklar 24 Mart 2012
Yansıma ve Kırılma Nedir - Yansıma ve Kırılma Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 9 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş