Kireçli Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 8 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kireçli Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kireçli Köyü Zile - Kireçli Köyü Hakkında - Kireçli Köyü Tanıtımı - Kireçli Köyü Resimleri  Tokat
  Bilgiler
  Nüfus 361 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 60400
  Alan Kodu 0356
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Tokat
  İlçe Zile

  Kireçli, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.  Tarihi

  Köyün adının Zile Pekmezine tadını ve rengini veren bayaz topraktan almaktadır.Zile Pekmezinin yapımında kullanılan Beyaz Toprak (Pekmez Toprağı) Kireçli köyünde bol olarak bulunmaktadır.Ayrıca toprağının yapısında kireç oranı oldukca fazladır.Toprak beyazlığı köye adını vermiştir.Köyün tarihi Anadolu Selcuklularına kadar dayanmaktadır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Kireçli Köyü Zile merkezine yakınlığı sebebi ile Zile ile aynı kültürel değerleri sergilemektedir.Folklorik,yemek,merasimlerde büyük bir benzerlik vardır.Düğünlerde,cenazelerde,Şükür dualarında birliktelik vardır.Kendine has bir yemek kültürü yoktur.Son zamanlarda ki göçler ve insan sirkilasyonu var olan gelenekleri de unutrmuştur.Örneğin Düğünlerde oynanan "Deve Oyunu",Sim Sim oyunu" gibi.Düğünlerin gün olarak kısalması bu sebepten dolayı güreşlerin yapılamaması vb.Pekmez yapımı,kışlık et ihtiyacı için Etlik yapma,Düğünlerden bir ay önce Çam kütüğü ihtiyacı, yanı Çam imecesi.Gelinlik Nişanlı kızlara götürülen Nevruz sinisi,Koç katım merasimleri,kışlık ihtiyaç için erişte ve şehiye döküme imeceleri,orak bitirme,harman bitirme yardımlaşmaları,Yıl sonu yanı Zile Derisi ile birlikte Tarhana ve köme dökmeleri vb daha bir çok eski gelenekler unutulmuştur.
  Coğrafya

  Tokat iline 76 km, Zile ilçesine 9 km uzaklıktadır. Kireçli Köyü iki coğrafi özelliği birden taşımaktadır.Orta Anadolu ve Karadenizin iç kesim özelliği görülmektedir.Köyün Kuzeyi dağlık güneyi ise ovalıktır.Çevre köyler arasında en çok mera ve dağa sahiptir.Özellikle dağları hayvancılığa çok elverişli bir yapıya sahiptir.(Mevsimsel Hayvancılık) Yani insaların "Dağdan yedirip gölden içirme" dediği tip hayvancılık.Dağlar Yayla olarak kullanılmaktadır.Donaşa,Ardıcın Kah,Tad Deresi,Kozluca,Soğulcak gibi yaylacılık yapılan yerleri vardır.Bu dağlar köyün yakacak ihtiyacını da gidermektedir.Köyün dağları Dağ Turizmine en uygun dağlardır.Kozluca Yaylasında ki İn Mağarası keşf edilmeyi beklemektedir.Köyün Güney Doğusunda yer alan Örenler Mevkii araştırılması gereken yerlerdendir.Köy arazisinin yüzde 40 sulu tarıma açıktır.Tarısal faliyetlerde şeker pancarı,buğday,arpa,mısır,sebze,ayçiçeği gibi bitkiler yetiştirilmektedir.Tarım makineleşmiştir.Besi hayvancılığı ve koyun keçi beslenmektedir.Kireçli Köyü iklim olarak hem karadeniz,hem iç Anadolu özeliği taşımaktadır.İlk Bahar ve Son Baharda yağmuru daha çok alır.Kar genel olarak Kış mevsiminde ve İlk baharın başlangıcında yağmaktadır.Geçmişe göre iklimde görülen değişimler Köyde de hissedilmektedir.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kireçli Köyü iklim olarak hem Karadeniz hemde İç Anadolu iklimi etkisinde görülmektedir. İki iklimin geçiş noktasıdadır.Yazları sıcak ve kurak Kışları yağışlı geçmektedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 361
  1997 362
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ekonomisi çiftçilik ve hayvancılığa dayanmaktadır.Arazinin yüzde 40 ı sulanmaktadır.Sulu tarımda Buğday,arpa,Ayçiçeği,Şeker Pancarı,Sebzecilik yapılmaktadır.Hayvacılık olarak besi hayvancılığı,ve yayla hayvancılığı yapılmaktadır.Koyun,keçi ve sığır hayvancılığı başta gelir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  2009- Hüseyin Akbulut

  [[2004 - Hüseyin Akbulut
  1999 -Salih Aytekin
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Köyün içme suyu ve alt yapısı vardır. (Telefon, kanalizasyon su) Köye arıtılmış su verilmektedir. İlköğretim okulu vardır. İlk 5 sınıf köyde, 6, 7, 8 sınıflara Zile de eğitim verilmektedir.

  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kireçli Köyü Hakkında Forum Tarih
Kireçli Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kireçli Köyü Hakkında Bilgi Tortum Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kireçli Köyü Hakkında Bilgi Of Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Kireçli Köyü Şavşat Artvin Artvin Tanıtımı 30 Mart 2010
Kireçlik Köyü Arhavi Artvin Artvin Tanıtımı 30 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş