Kireç Nedir - Kireç Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 26 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kireç Nedir - Kireç Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kireç Tanımı - Kireç Hakkında - Kireç Nedir

  Kireç, kireç taşının çeşitli derecelerde (850-1450 °C) pişirilmesi sounucu elde edilen, suyla karıştırıldığında, tipine göre havada veya suda katılaşma özelliği gösteren, beyaz renkli, inorganik esaslı bir bağlayıcı madde türüdür.Hava kireci (yağlı kireç)

  Kirecin üretiminde iki aşama vardır: pişirilme ve söndürme.

  Pişirilme işlemi (kalsinasyon)

  CaCO3 \longrightarrow CaO + CO2

  Bu reaksiyon sonucunda meydana gelen CaO söndürülmemiş kalsiyum (kalker) kirecidir. CaO, parçalar haline getirilmiş tabi kireç taşının özel fırınlarda 900 - 1000 °C sıcaklıkta kızdırılması suretiyle elde edilen ve su ile muamele edilmesi sonucu ısı açığa çıkararak söndürülmüş kalker kireci (kalsiyum hidroksit, Ca(OH)2 haline gelebilen bağlayıcı bir malzemedir. Özgül ağırlığı 3,0-3,4 gr/cm³ olan CaO beyaz, amorf bir katıdır. 2580 °C'a doğru erir, elektrik fırınında uçucu duruma gelir. Isıyla bozulmaz.

  100 gram kalkerden teorik olarak 56 gram kireç (CaO) elde edilir. Fakat pratikte verim %54 ü geçmez. Kalkerden başka, CaCO3 ve MgCO3'u aynı zamanda bulunduran dolomit taşlarının da yüksek derecede pişirilmesi ile kireç elde edilir. Bu haldeki kireç CaO ve MgO'den oluşmaktadır. Bu durumda pişirilme işlemi aşağıdaki şekilde olmaktadır.

  x CaCO3 + y MgCO3 \longrightarrow x CaO + y MgO + (x + y) CO2

  Bu reaksiyon sonunda meydana gelen x CaO + y MgO söndürülmemiş dolomit kirecidir. CaO + MgO, parçalar haline getirilmiş dolomit kireç taşının özel fırınlarda 900-1000 °C sıcaklıkta kızdırılması suretiyle elde edilen ve su ile muamele edilmesi sonucu ısı açığa çıkararak söndürülmüş dolomit kireci (kalsiyum hidroksit+magnezyum hidroksit, Ca(OH)2 + Mg(OH)2) haline gelebilen bağlayıcı bir malzemedir.

  Söndürülmemiş kalker kirecinin öğütülerek belirli inceliğe getirilmesi ile söndürülmemiş toz kalsiyum (kalker) kireci, söndürülmemiş dolomit kirecinin öğütülerek belirli inceliğe getirilmesi ile söndürülmemiş toz dolomit kireci elde edilir.

  Kireçtaşı pişirilirken sıcaklık 1000 °C yi geçmezse elde edilen kirece çalı kireci adı verilir. Su ile işlem görünce kolay ve iyi söner, çünkü bu tip kireçler gevşek ve gözeneklidir. Eğer kireçtaşı uzun zaman 1400 °C civarında pişirilirse kömür kireci elde edilir. Bu nedenle, halk arasında, çalı kireci kömür kirecine nazaran tercih edilir. Kömür kireçleri geç söndüğü ve dağılmadığı için ulaşım yolu uzun olan işyerleri için elverişlidir.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kireç Nedir Kireç Forum Tarih
Kirecin Kullanım Alanı Nedir Konu Dışı Başlıklar 27 Şubat 2012
Bel Kireçlenmesi Nedir Genel Sağlık 9 Mayıs 2011
Kalker (Kireçtaşı) ne demek - Kalker (Kireçtaşı) nedir FrmArtuklu TatLı SöZLük 19 Mart 2011
Kirecin Kullanım Alanları Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 27 Şubat 2012
Çaydanlığın Kireçlenmesini Nasıl Önleriz? Pratik Bilgiler 23 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş