Kiraztepe Köyü İkizce Ordu

'Ordu Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kiraztepe Köyü İkizce Ordu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ordu Köyleri -Kiraztepe Köyü İkizce - Kiraztepe Köyü Hakkında - Kiraztepe Köyü Resimleri  Bilgiler

  Nüfus 575 ([2000])
  Koordinatlar
  Posta Kodu 52320
  Alan Kodu 0452
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
  İl Ordu
  İlçe İkizce

  Kiraztepe, Ordu'nun İkizce ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarih

  Kiraztepe köyü Çaybaşı (Çilader) nahiyesi, Ünye ilçesine bağlı bir köy iken, 9 Mayıs 1990 yılından itabaren ikizce (laleli) kasabası ilçe olması nedeni ile kiraztepe köyü ikizce ilçesine bağlanmıştır. Yine yapmış olduğumuz bir araştırmaya göre 1926 veya 1928 yıllarında Çatak_ (Ünye) köyünden ayrılarak ayrı bir köy statüsü aldığı anlaşılmaktadır. Köyün 2000 nufus sayımına göre nufusu 575 kişidir.

  Köklü bir tarihe ve medeniyete sahip olan Türk milleti yaşadığı ve hakim olduğu bölgelerde, her zaman önemli bir güç merkezi olmuş, o zaman ki şartlarda mümkün olan en uzak bölgelere kadar etkin bir rol oynamıştır. Türk milleti himayesi altında bulunan topluluklara, hoşgörü, adalet, eşitlik, hürriyet gibi ahlaki ve hukuki kavramları kendine ilke edinmiştir. 1000 yıllarında Orta Asya'dan kafkaslara ve Anadolu'ya yerleşmek için gelen Türkler, burada yaşayan bazı kavimlerle karşılaşmışlar ve bunlarla bir arada yaşamaya başlamışlardır. Türklerin en çok tarihi ve medeniyeti bu topraklarda kurumsallaşmıştır. Türklerin yeni karşılaştığı kavimlerden olan Ermeni'ler, önce Anadolu Selçuklu ve Osmanlı devletlerin idaresi altında yüzyıllar boyunca huzur ve güven içinde yaşamışlar. Ermenler, toplumsal alanda ve devlet idaresinde çok önemli yerlere gelmişlerdir. Müslüman, Türk unsurlardan hiçbir şekilde ayrı tutulmamışlardır.


  Dünyada meydana gelen ekonomik,askeri ve siyasi gelişme ve değişimlere ayak uyduramıyan Osmanlı devleti zayıflama sürecine girmiş, sömürgeci bazı Avrupa devletleri Osmanlı imp. bu durumundan yararlanarak azınlıkları kışkırtarak ihanet ve isyanlarına neden olmuşlardır. Yüzyıllar boyu Osmanlı yönetimi altında özgürce yaşayan Ermeni unsuru ne yazık ki kendi devletini yıkmak için dış güçlerle işbirliği yapmak süreti ile faliyete geçerek Türklere yönelik katliamlara başlamışlardır. Milli mücadele yıllarında evini ailesini geride bırakarak savaşa giden erkek müslümanların yokluğunu fırsat bilerek, yerli ermenler ve Rusyadan silahlı olarak dönen yüzlerce ermeni ve Rum komiteleri Ünyenin Kiraztepe, Üçpınar, Köklük, Havzıkara ve Ballık köylerine girerek yaşlı, kadın, çocuk ayırt etmeksizin ahaliyi tereddütsüzce katlettikleri; Manastır köyünden gelen ermeni eşkiyaları, ahaliden bazılarını kurşuna dizdiklerini ve bir kısmının da başlarını keserek kazığa taktıkları, zamanın ünye jandarma bölük komutanı yzb. Ahmet HALİD'in 9 Eylül 1919 tarihli raporuna göre, "Genel harbe katılarak evini ve ailesini geride bırakan Müslüman Türk erkeklerinin yokluğundan yararlanarak, yerli ermeni ve Rusyadan silahlı olarak dönen ermeni çeteleri köyleri basarak büyük katliamlar yaptıkları anlaşılmaktadır."


  Yine 27.05.1920 de kiraztepe köyünden Yadaş Çakır, Hiristo, Nikola, Derebaşı köyünden Hariko,Murad ve diğer Murad, Çakal köyünden Gazar,Mihail ve Refail yol keserek suç işledikleri.


  Ulaşım

  Kiraztepe köyü ilçenin batı kesimindedir. Köyün güneyinde derebaşı köyü, doğusunda dumantepe Köyü, batısında çamlıca köyü(Terme), evci kasabası kuzeyinde ise sakarlı kasabası vardır. Kiraztepe köyü; üç mahalleden oluşur, kışlayanı, boğmalık ve merkez'dir. kiraztepe Köyünün ilçe merkezine uzaklığı 10 km İl"e ise 102 km. dir'dir. Engebeli bir arazi yapısına sahiptir. Kiraztepe köyü Karadeniz Sahil Yolu'na 15 km. uzaklıkta olmasına karşın hala asfalt'ı yoktur. Ulaşim sakarlı kasabasından ve akçay, dumantepe köyü yolundan kiraztepeye ulaşılır. Halkın büyük çoğunluğu alişverişini terme ve ünye'den yapar.

  Ekonomi

  Köy halkının geçim kaynağı daha çok tarıma dayanmaktadır. Tarım yapmaya elverişli arazilerin büyük kısmı fındık bahçeleriyle kaplıdır. Fındık bahçelerinin dışında kalan arazilerde mısır, fasulye, lahana, patates ve kabak gibi ürünler yetiştirilmektedir. Bu ürünler halkın sadece kendi ihtiyaçlarını karşılamakta, hiç bir ticari özelliği yoktur. Ekonomik değeri olan sadece Fındıktır. Hayvancılık eski gücünü kaybetmeye başlamıştır. Otlak ve meraların azalması, devlet desteğinin yeterli düzeyde olmaması hayvancılığı olumsuz yönde etkilemektedir. Yine de her hanede en az (1) adet büyükbaş hayvan vardır. Halen köyde 300 adet sığır 350 adet koyun ile 750 adet kümes hayvanı bulunmaktadır. Bunun da hiçbir ekonomik değeri yoktur. Halkın büyük çoğunluğu fındık sezonundan sonra inşaat işcisi olarak büyük şehirlere çalışmak için giderler.

  İklim

  Kiraztepe köyü deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık (rakım) 411 m'dır. Karadeniz'e uzaklığı 15 km. olması nedeniyle; kışları serin kar yağışlı, yazları ılık ve nemli geçer yılın hemen bütün aylarında yağış görülür. Genelde Karadeniz iklimi yapısına sahip olmakla birlikte coğrafi yapısı itibarı ile deniz ve karasal iklimi karekteri gösterir. Kıyıya paralel duvar gibi uzanan dağlarla (Canik Dağları) deniz arasında geçiş iklimi görülür. Ölçümlere göre en soğuk aylar Oçak- Şubat (-6,-7 c), en sıcak ayları ise Temmuz-agustos aylarıdır. Bitki örtüsü orman olup;ağaç türü olarak kestane, gürgen, meşe, kızılağaç mevcuttur. Bu ağaç topluluklarına fındık bahceleri de eklenince,yemyeşil bir örtüye büründüğünü görürüz.

  Altyapı

  Kiraztepe köyünde yerleşim genellikle dağınık bir yapıya sahiptir. halkın çoğu konutunu,kendi toprağının içersine kurar. Bu yüzden yol ve su sıkıntısı hat safhadadır. Kiraztepe köyünün (1) bir adet ilköğretim okulu, (1) bir adet sağlık evi ve telefon hattı mevcuttur. Kiraztepe köyü Samsun-ordu kara yoluna sadece 15 km olmasına karşın hala asfalt bir yolu ve içme suyu yoktur.

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
  Sağlık Evi
  Var / Faal
  Sağlık Ocağı
  Yok

  İlköğretim Okulu

  Var / Faal
  PTT Şubesi
  Yok
  PTT Acentası
  Yok
  Su Şebekesi
  Yok
  Kanalizasyon
  Yok

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kiraztepe Köyü İkizce Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş