Kirazlıyayla Köyü Yenişehir Bursa

'Marmara Bölgesi' forumunda DeMSaL tarafından 23 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kirazlıyayla Köyü Yenişehir Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kirazlıyayla Köyü Yenişehir Bilgileri -Kirazlıyayla Köyü Hakkında -Kirazlıyayla Köyü Tanıtımı -Kirazlıyayla Köyü Resimleri  İlçe: YENİŞEHİR - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok


  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 287 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16900
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe Yenişehir
  Web Sitesi
  Kirazlıyayla, Bursa ilinin Yenişehir ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı ilk yerleşim esnasında köyün kurulacağı yerde büyük bir kiraz ağacı olduğu için yaylada olduğu için kirazlıyayla ismini almıştır.Köy halkı Bulgaristan göçmenidir.93 muhaciri olarak geçer.Köyde Osmanlı döneminde de işletilen bir maden ocağıda vardırBu ocak Cumhuriyet yıllarında da işletilmiş fakat daha sonraları ekonomik bulunmadığı için şuan 2009 yılı itibariyle kapalı durumdadı.Maden ocağında kurşun,bakır çıkarılmaktaydı.

  Kültür

  Köy geçmişi Bulgaristan göçmenliğine dayandığından Rumeli adetlerinin etkisi görülmektedir.Ayrıca hemen yanıbaşlarında bulunan Göllüce köyü ve diğer köylerden kız alıp vermeler sonucu kozmopolit bir yapıya bürünmüştür.Köy kadınları FERACE adını verdikleri giysileri giyerler.

  Coğrafya

  Bursa iline 60 km, Yenişehir ilçesine 13 km uzaklıktadır.Köyün güneyinde barcın köyü kuzeyinde göllüce köyü doğusunda beypınar ve batısında reşadiye köyü vardır. Bu koylere kara yolu ile ulaşım vardır. Ayrıca kirazlıyayla koyu yenişehir ile iznik'in ayıran tepelerin zirvesindedir. Hem iznik gölü hem yenişehir hem de uludağ manzarasına sahiptir. İZNİK GÖLÜNE 7 km mesafededir.
  İklim [değiştir]

  Köyün iklimi, Marmara İklimi etki alanı içerisindedir.Ancak kışları yükseltinin verdiği farkla kar yağışı ve don olayları görülmektedir.Yaz aylarında ise yükselti (850m) ve İznik gölünün de etkisiyle nispeten serin bir hava hakim olmaktadır

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2007 300
  2000 287
  1997 250

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Son yıllarda Meyve yetiştiriciliği(Kiraz,Erik,Şeftali vb) köyün ekonomisine önemli katkı sağlamaktadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinde seçilen muhtarlar aşağıya işlenmiştir.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 Mustafa Kındıl
  2004 - Mustafa Kındıl
  1999 - Mustafa Kındıl
  1994 - Hasan Eren
  1989 - Mehmet Canbaz
  1984 - Bünyamin tekin

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur.Fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır.Ancak su kullanımı yaz aylarında arttığından özellikle bilinçsiz bahçe sulanması sonucu köyde sık sık su kesintileri (Temmuz,Ağustos aylarında)yaşanmaktadır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş