Kirazlı Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri

'Kayseri Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 25 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Kirazlı Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kayseri İli Köyleri - Kirazlı Köyü Yahyalı- Kirazlı Köyü Hakkında Bilgiler -Kirazlı Köyü Resimleri


  Kayseri
  Bilgiler
  Nüfus 1103 (2007)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 38500
  Alan Kodu 0352
  Yönetim
  Coğrafi Bölge İç Anadolu Bölgesi
  İl Kayseri
  İlçe Yahyalı

  Kirazlı, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı bir köydür.
  r

  Tarihi

  Yahyalı'nın 5 Km. güneybatısında yeralan Kirazlı köyü, Derebağ kasabasına giden yol üzerindedir. 1876 nüfuslu olan köyün hane sayısı 337'dir. Roma döneminden beri yerleşim birimi olduğu kesindir. Köyü çevreleyen dağlardaki mağara evler maşatlıklar, şimdi merkez camii olan kilise ve zaman zaman köylüler tarafından bulunan İskender ve Roma dönemi sikkeleri bizi doğrulamaktadır. Eski adı Kalınkilise olan köye halk, Galınkise demekte idi. 1960'lı yıllarda, yetiştirdiği kaliteli kirazlardan dolayı Kirazlı adı verilmiştir. Eskiden ormanlarla kaplı olduğu bilinmektedir. Ortaçağda, Osmanlı döneminde buraya eşkiya ve kanun kaçaklarının gizlendiği ve bu bölgeyi mesken tuttukları rivayet edilmektedir.

  Halıcılık, hayvancılık, tarım ve ticaretle geçimini sağlayan köy halkının, ilçe merkezi ile ilişkisi süreklidir. İlk yerleşen sülalenin Abdurrahmanlar (Bayansar), ondan sonra da Mesepler (Alas) olduğu kabul edilmektedir(82). 1823 yılında Konya'dan geldiği bilinen bu sülale Osmanlı döneminde imamlık çiftçilik, koyunculuk görevlerini yapmaktaydı. Hacı,Hüseyin, Durmuş, Abdil dedelerden bugünkü torunlarına ulaşan Mesepler, şu anda köyün en büyük sülalelerinden birisi olup bir bölüğü de Develi'nin Ayşepınar köyünde oturmaktadır.

  Karaküsükler sülalesi, bir rivayete göre konya Karamanoğuları'ndan geldiği sanılmaktadır. Karaküsükler'den Mehmet Kara, 1. derecede harp malülüdür. Bu aileden Abdullah Kara ve İbrahim Kara, gazidirler. Köyün içme suyu, merhum muhtar Mustafa Kara tarafından 1960'ların sonunda başlatılmıştır ve ondan sonraki muhtar Hüsseyin Ekinci tarafından tamamlanmıştır. Merhum harp malülü Mehmet Kara, 18 yıl köy muhtarlığı yapmıştır. Karaküsükler'in bir kısmı Belçika ve Hollanda'da, diğer bir kısmı ise Kayseri'de yaşamaktadır.

  Ayrıca Oraklı sülalesi Karaköy'den; Tekaütler, Sarınç'tan; Kolukısalar, Niğde-Çaykavak'tan; Kırımlar, Bulgaristan'dan; Dellallar ve Kılavuzlar, Yahyalı'dan; Ağtavuklar, Çavdaruşağı'ndan; Yeğdinler, Adana'dan gelmişlerdir. Sarigüller, Kavacıktan gelme, bu aile de Hacı Hamza, Haviz köyünün büyük alimlerindendi. Bugünkü bellibaşlı sülaleler; Mesepler, Abdurrahmanlar, Karaküsükler, Kasaplar, Körsalihler, Dedeşler, Hamzalar, Keçeomarlar, Cinavlar, Gökküler, Cihanlar, Miççikler, Kamberler, Dellallar, Kılavuzlular, Mullalar, Çirişler, Sarıgüller, Yekdirler, Sümbüller, Allişler, Ferikhüseyinler, Kemikhacılar, Àrablar (Allıvazlar), İsmail Ağalar,tekoğutlar ve tırık haliller[tekelerdir] Yaylacılığı kısmen devam ettiren köylülerin kondukları yaylalar; Gerzile, Mercanoluğu, Almadalı, Belkuyu'dur. Recep Hoca, Kör Salih, Miççik Abdullah, Çiriş,Süleyman Sarı,Çavdar Mehmet, Çavdar Hasan, Kötü Ali, Guburlu Abdullah ve Hacıbıyık köyün gazileridir. Milli Mücadele'nin tüm muharebelerine katılan Recep Hoca (Alas), Sakarya Muharebesi'nde Atatürk'ün battaniyesini çalar. Olayı Yahya Kiraz'dan dinleyelim. "Rahmetli Hoca Atatürk'ü ve Mareşal'i çok severdi. Anlatırken gözleri dolardı. Sakarya harbi devam ederken bir gece çok üşür. Her taraf sis-pus içinde, sabah kalktığımızda üstümüze çiğ düşmüş, bedenimiz kemik gibi olmuştu, der. Baş kumandan'ın çadırında birkaç battaniye ve beylik olduğunu biliyordum. İkinci gün de aynı soğuk devam etti. Bir yolunu bulup çadırdaki battaniyelerin birini aldım. Ertesi gün geri koyacaktım ama Ata'nın müzevirlerinden biri haber vermiş. Beni çağırdılar, cezalandıracaklarını söylediler. Ben de "evlatlar hırsızlık yapar, babalar affeder, siz bizim babamızsınız Paşam" dedim. Bu cevap Atatürk'ün hoşuna gitti ve "bana böyle bir asker, zeki olmayan yüz askerden iyidir" dedi. Affettikten sonra da bir-iki kez karşılaştık, hatırımı sordu[1].
  Coğrafya

  Kayseri iline 115 Km., Yahyalı ilçesine 5 Km. uzaklıktadır.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri İç Anadolu kültür ve görenekleriyle benzer özellikler gösterir.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 1101
  2007 1103
  2000 1653
  1997 1433
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi halıcılık,tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları
  ...[2014] adayı - şuayip teke [

  2004 ve 2009 - Faruk Çoban
  1999 - İsmail Bal
  1994 - Hüseyin Çoban
  1989 - Hüseyin Bakır
  1984 - Mehmet Orak
  1979 - hüseyin ekinci
  1974 - mehmet bal

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur Derebağ Sağlık ocağına bağlı Kirazlı sağlık evi vardır Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.adsl i ilk getiren şuayip teke dir
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kirazlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Kirazlı Köyü Hakkında Bilgi Uzundere Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kirazlı Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 16 Ocak 2011
Kirazlık Köyü Hakkında Bilgi Akçaabat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Kirazlık Köyü Hakkında Bilgi Vakfıkebir Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Kirazlık Köyü Hakkında Bilgi Erfelek Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş