kiracı sorunları

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 25 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. kiracı sorunları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  kirayı ödememe rağmen ev sahibi evi bir başka kişiye sattı.evi alan 3. kişi beni sürekli tehdit ederek evden çıkmamı istiyor.paramı da vermeyeceğini söylüyor.ayrıca elektrik ve suyu da keserek beni mağdur ettiler.ben ne yapabilirim haklarım nedir
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kiracı Hakları


  1- Kiracı kiraladığı gayrimenkulü kullanırken özenli davranmak ve eğer kiralanan apartman dairesi ise , binada oturan diğer kişilere karşı gereken görevleri yerine getirmekle yükümlüdür.

  2- Kira parasını sözleşme ile veya mahalli töreye göre belirli olan zamanda ödemekle yükümlüdür.

  3- Sözleşmede belirtilen sair paraları ödemekle yükümlüdür.

  4- Kiralanan gayrimenkulde yapılması kiralayana düşen tamirat gerekliliği doğar veya üçüncü kişi kiralanan üzerinde bir hak ileri sürer ise bu durumu kiralayana derhal bildirmekle yükümlüdür.

  5- Kira Sözleşmesi sonunda , kiralanan gayrimenkulü teslim aldığı zamanki hali ile geriye teslim etmekle yükümlüdür.

  Kira kontratı çift taraflı bir akit olmasına ve bir yıllık gibi bir süreyi işleme konulması kiracıları mağdur etmektedir. Genelde konutlarda yapılan bir yıllık kontrattan sonra kontrat yenileme yoluna gidilmemektedir. Eski kontrat kanuna göre süresiz kontrat haline geliyor.

  Artış oranları aynı gösterilerek bize gösterilen hesaba kişiye, kira parası ödemekle borcumuzdan kurtuluyoruz. Bu kira kontratı bizim bulunduğumuz yerdeki 3 yıl yada 5 gibi sürelerde, aynı şartlarda geçerli oluyor.

  Bir kira tespit davası, bir tahliye davası açılmış olması mahkeme sonucuna bağlı olan bir konudur. Sonuç olarak kira kontratı yenilenmediğinde en son yapılan kontrat geçerlidir. Ev sahibi kiracıyı evden çıkarmak isterse belirli şartlar olmadıktan sonra kesinlikle tahliye hakkı yoktur.

  Kira kontratında bir yenileme olmasa dahi kira kontratındaki artış devam ettiği sürece evden yada konuttan çıkarma gibi bir istekte bulunamaz. Elinizdeki kontrat ise süresi belli olmayan kontrat olarak devam eder. Ancak kanunda sayılan sebeplerden dolayı kiracıyı tahliye edebilir. Bunun haricinde kiracı kiralarını düzenli ödemek şartıyla istediği kadar gayri menkulden faydalana bilmektedir.

  Evi tahliye sebebi ise kira parasını ödememe yaparsa 30 gün süre verir ve ödenmezse bu bir tahliye nedenidir. İkinci neden ise o konuta ihtiyacı olma sebebidir. Eğer ihtiyacı var ise ve bunu ispatlaya biliyorsa bu bir tahliye sebebidir. Satın alınması olayında da bir ay içerisinde ihtarname ile 6 ay sonrası için bir mühlet vermesi gerekmektedir. Bir kira döneminde iki kere ihtara uğramışsa bu da tahliye nedenidir. Bu ihtarlarında haklı olmak zorunluluğu vardır ve dönemi bir yıl süre içerisinde iki tekrar şeklinde olmalıdır
  .
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - kiracı sorunları Forum Tarih
Ayaşlı ile Kiracıları Kitabının Özeti Memduh Şevket Esendal Kitap Özetleri & E-Kitaplar 30 Eylül 2013
Bizim Bağın Kıracı Türküsü Notaları Müzik Türleri ve Enstrümanları 8 Ocak 2012
kiracı hakları Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Haziran 2011
2011 Kiracı Hakları - 2011 Yılı Kiracı Hakları Nelerdir? Hukuk 8 Ocak 2011
2010 Kiracıların Hakları Nelerdir Tüketici Şikayetleri 15 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş