Kir ve Tozların Temizliği

SeLeN

Yönetici
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
oluşumlarına göre kirler - görünüşlerine göre kirler - kir ve tozlar nasıl temizlenir

Kirler bakteri ve mikropların beslenmeleri için en iyi ortamı oluştururlar. Kir parçacıkları çoğunlukla mikroskobik büyüklüktedir. Katı, yarı katı ve sıvı halde bulunabilirler. Kirin materyal üzerine yapışması;kirin cinsine, kirin büyüklüğüne, ve zamana bağlıdır.

Görünüş ve sağlık bakımından istenmeyen ve zararlı olabilen kir çeşitleri :

1-Oluşumuna göre kirler
2-Görünüşüne göre kirler


A-OLUŞUMUNA GÖRE KİRLER : Bu kir gurubunda kir maddesinin özelliği dikkate alınmaktadır. Buna göre kirler gevşek, yapışkan ve partikül şeklinde guruplandırılmaktadır.

Gevşek Kir

Gevşek kir her çeşit yüzeye yapışmayan kirdir.(Taş,Kum,Çakıl, gazete kırpıntıları, sigara izmariti, tahta talaşı gibi) Temizlenmesi kolay bir gurubu oluşturur. Temizliği için mop elektrikli süpürge ve el süpürgesinden yararlanılır.

Yapışkan Kir
Temiz yüzeylere yapışmış her çeşit elementlerdir. Bu tür kirler suda çözülebilen kirler(çamur,yiyecek,içecek gibi) ve çözücüde çözülebilen kirlerdir.(yağ motor yağı, tebeşir gibi) Kimyasal temizlik ve ıslak temizlikle giderilmesi mümkün olan kirlerdir.

B- GÖRÜNÜŞÜNE GÖRE KİRLER : Burada kirli maddenin dışarıdan görünüşüne göre yapılan bir guruplama söz konusudur. Bu guruptaki kirlere toz leke ve pas örnek olarak verilebilir.

TOZ
Havada serbest olarak yüzen kuru kirdir. Her tip yüzeye konarak açığa çıkar, yüzeylerin mat ve kötü görünmesine , kötü kokmasına neden olur. Tozlar,sıvı, buhar ve yağ ile temas ederse yüzeylere yapışırlar. Kısa periyotlarla tozların silinmesi gereklidir.

alıntı
 

Üst