Kimyasallar kadının doğurganlığını azaltabilir

'Gebelik ve Annelik' forumunda NeslisH tarafından 29 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kimyasallar kadının doğurganlığını azaltabilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Genellikle gıda paketleri, mefruşat ve halılarda bulunan kimyasalların, kadınların doğurganlığını azaltabileceği bildirildi. Sonuçları Human Reproduction dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, 1240 kadının kanlarında perflorokarbonların (PFCler) oranları ölçüldü ve kanında yüksek seviyede bu kimyasallardan bulunanların daha zor hamile kaldığı gözlendi.

  Los Angeles'da California Üniversitesi'nde görevli bilim adamlarının yaptığı araştırmada, kadınlardan doğumdan önce ilk görüşmede alınan kan örneklerinin incelendiği, kadınlara hamilelik planlayıp planlamadıklarının sorulduğu ve hamile kalmalarının ne kadar süre aldığının izlendiği belirtildi. Kadınların kanlarındaki PFClerin oranının, mililitrede 6.4 nanogramla 106.4 nanogram arasında değiştiği saptanırken, kadınlar bu oranlara göre 4 gruba ayrıldı. Araştırma, kanlarında düşük seviyede PFC bulunan kadınların doğurganlığının, kanlarında yüksek seviyede bu kimyasallardan bulunanlara göre daha yüksek olduğunu gösterdi.

  Araştırmacılardan doktor Chunyuan Fei, konuyla ilgili olarak daha önce yapılan araştırmaların, PFClerin bebeğin rahimde büyümesini engelleyebileceğini gösterdiğini hatırlatarak, kanlarında yüksek seviyede PFCler bulunan kadınlarda adet düzensizliklerine daha fazla rastlandığını da kaydetti. Isıya dayanaklı, su ve yağı emmeme özelliğine sahip PFClerin yüksek seviyelerinin, hayvanlarda organ hasarıyla bağlantısı olduğu ve vücutta uzun süre kalabildiği biliniyor.mynet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kimyasallar kadının doğurganlığını Forum Tarih
Arıtma Kimyasallarından PH Ayarlayıcılar Nelerdir? Konu Dışı Başlıklar 13 Aralık 2011
Vücudumuzda Dolaşan Zehirli Kimyasallar Genel Sağlık 1 Nisan 2010
Bebeklerinizin giysilerine kimyasallar değmesin! Çocuk Sağlığı ve Bakımı 19 Mart 2010
Kanserden depresyona birçok hastalığı tetikleyen kimyasallardan nasıl kurtulmalı? Genel Sağlık 16 Aralık 2009
Şişmanlatan kimyasallar Genel Sağlık 7 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş