Kimyasal Analiz Nasıl Yapılır

'Diğer Mesleki Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 27 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kimyasal Analiz Nasıl Yapılır konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kimyasal Analiz Nasıl Yapılır - Katyon ve Anyonların Analizi

  Kalitatif analizde klasik yöntemler, maddelerin karakteristik reaksiyonlarından faydalanır. Ön incelemeden (gözle muayene, ısıtma ve alev testi)’ sonra çeşitli iyonları standart reaktiflerle verdikleri reaksiyonlara göre gruplara ayıran sistematik yollardan gidilir ve bunlardan herbirinin (varsa) ortaya konması sağlanır. Katyon ve anyonlar ayrı ayrı analiz işlemine tutulur.

  Organik bileşiklerde karbon ve hidrojen, maddeyi bakır (II) oksitle ısıtarak tanınır; böylece karbon dioksit ve su meydana gelir. Azot, halogenler ve kükürdü tanımak için madde sodyumla ısıtılır ve geri kaDüzlemde (1) Dekart (kartezyen) koordinat, sistemi birbirini dik olarak kesen iki eksen içerir.

  Bu eksenler apsis ve ordinat eksenleri adlarını alırlar. Apsis eksenine x, ordinat eksenine y ekseni de denir. Eksenlerin birbirini dik olarak kestiği nokta orijin ya da başlangıç noktası olarak alınır; bu nokta O harfi ile gösterilir. Orijin noktasından eksenler üzerinde sağa ve yukarı doğru olan yönler pozitif, yani artı ( + ), sola ve aşağı doğru olan yönler negatif, yani eksi (—) yönlerdir.

  Eksenlerin dört bölgeye ayırdığı düzlem içinde bir P noktasının yeri, onun koordinatları ile belirlenir. Şekilde P noktasının apsisi x ve ordinatı İse y’dir; buna göre de bu nokta P (x, y) biçiminde gösterilir. Burada her iki değer de pozitiftir.

  Gerçekten eksenlerin ayırdığı dört bölgeden sağ üst bölgede tüm apsis ve ordinatlar pozitif, sol yukarı bölgede tüm apsisler negatif ve ordinatlar ise pozitif, sol aşağıda ise her iki koordinat, yani hem apsis hem de ordinat negatif, sağ aşağıda apsis pozitif ve ordinat negatiftir.Orijin noktasının koordinatları ise hem apsisi hem de ordinatı sıfır olduğu için O (o. o) biçiminde gösterilir. (2) Bu koordinat sistemi içinde x (apsis) ve y (ordinat) değerleri belli bir İlişkiye uyan noktalar kümesinin grafiği çizilebilir.

  Örnek olarak koordinatları y = 2x + 3 denklemine uyan tüm noktalardan oluşan küme bir doğru üzerinde dizilir. Bu doğru ordinat eksenini y = 3 ve apsis eksenim x = —1,5 noktasında keser; Koordinatları y = x2—9 denklemine uyan noktalar kümesi ise, parabol eğrisi oluşturur. Bu eğri de ordinat eksenini y ——9 ve apsis eksenini x= +3 ve x = — 3 noktalarında keser.

  Örneğin, ordinat (y) eksenine göre simetrik olduğu görülür. (3) Yine bu eksen sistemini kullanarak merkezi orijin noktasında bulunan bir dairenin çevresine (çember) dizilmiş, tüm noktaların oluşturduğu kümenin denklemini bulabiliriz. Çemberin yarıçapı r olduğuna göre çember üzerinde bulunan bir noktanın orijine uzaklığı da r olur.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kimyasal Analiz Nasıl Forum Tarih
Kimyasal Analiz nasıl yapılıyor? Konu Dışı Başlıklar 28 Şubat 2013
Göl sularının kimyasal yapısını etkileyen etmenler kısaca Doğa ve Bitkiler 13 Kasım 2015
Kimyasal tepkime ve çeşitleri Eğitim Bilgileri 30 Mart 2015
Kimyasal enerjinin günlük hayatta kullanımı kısaca Konu Dışı Başlıklar 7 Nisan 2014
Bir Maddenin Kimyasal Değişime Uğradığını Gösteren En Önemli İpuçları Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 6 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş