Kimyada İstiflenme Hakkında Bilgi

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 6 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kimyada İstiflenme Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kimyada İstiflenme Hakkında Bilgi

  İstiflenme

  [​IMG]  Aromatik etkileşimler yoluyla bir moleküler cımbız tarafından bağlanmış bir fulleren molekülünün kristal yapısı.


  [​IMG]

  Kimyada istiflenme, genelde aromatik olan moleküllerin atomlar arası etkileşerek deste şeklinde üst üstüste gelmesidir. İstiflenmiş bir sistemin en yaygın bilinen örneği DNAproteinlerde, non-polar iki halkanın örtüşmesi halinde de meydana gelir. Hangi moleküllerarası kuvvetlerin istiflenmeye neden olduğu hâlen tartışma konusudur.

  Etkileyici kuvvetler

  İstiflenmeye genelde π-π etkileşimi dense de, π-orbitalinin varlığı nedeniyle olan etkiler bu etkileşimin yalnızca bir kayanğıdır ve çoğu durumda baskın neden olmadığı gösterilmiştir.

  Üçten az halkalı halka sistemlerinde, ab initio teorik hesaplamalarla gösterilmiştir ki aromatiklik istifleme kuvvetlerine az katkıda bulunmaktadır. İstiflenmiş biçimi stabilize eden bu kuvvetlerin büyüklüğü, benzer moleküllerin istiflendikleri zaman maruz oldukları van der Waals kuvvetlerinden çok farketmez. Dolayısıyla DNA nükleobazları aromatik olmalarından dolayı DNA'nın istiflenmiş yapısını stabilize etmezler; bu stabilizasyon tüm kapalı kabuklu nötür moleküllerin hissettiği intermoleküler kuvvetlerden kaynaklanır.

  Supramileküler kimyada istiflenme


  Supramoleküler kimyada bir aromatik etkileşim veya (π-π etkileşimi) aromatik kısımlar içeren organik bileşikler arasındaki nonkovalent etkileşimlerdir. π-konjüge systemlerde p-orbitallerinhidrojen bağları, van der Waals kuvvetleri, yük transfer etkileşimi ve dipol-dipol etkileşimleri sayılabilir.

  π-π etkileşimleri, çok sayıda olan delokalize π-elektronları bulunmasından dolayı antrasen, trifenilen ve koronen gibi yassı polisiklik aromatik hidrokarbonlarda etkir. Diğer nonkovalent etkileşimlerden biraz daha güçlü olan bu etkileşim supramoleküler kimyanın çeşitli sahalarında önemli rol oynar. Örneğin, π-π etkileşimleri aromatik bileşiklerin kristal içindeki molekül yapılarında büyük etkisi vardır.

  İstiflenmenin iyi bir gösterisi, aşağıda resmi görülen buckycatcher 'de bulunabilir. Bu moleküler cımbız, bir fuleren molekülü ile aynı eğriliğe sahip olan iki içbükey "bucky-kâse" (İng. buckybowl-1 değerinde bir birleşme katsayısı )'den oluşmaktadır. Çözelti içinde, bu ikisi arasında 8600 M-1 değerinde bir birleşme katsayısı ölçülmüştür.

  Vikipedi, özgür ansiklopedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kimyada İstiflenme Hakkında Forum Tarih
Ayıraç Nedir Kısaca Kimyada Ayıraç Ne Demektir Eğitim Bilgileri 21 Ağustos 2013
Birleşme Ne Demektir Kimyada Birleşme Nedir Kısaca Eğitim Bilgileri 16 Ağustos 2013
Kimyada Saflaştırma Konu Dışı Başlıklar 29 Aralık 2011
Kimyada Şifreleme Konu Dışı Başlıklar 30 Nisan 2009

Bu Sayfayı Paylaş