Kimliğini kaybedenlerin ceza ödememe formülü

'Yurt İçi Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Kimliğini kaybedenlerin ceza ödememe formülü konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kimlik kartlarını kaybeden vatandaşlar, 69 TL'lik idari para cezasını ödememek için, nüfus müdürlüğü yerine 'gasp edildim' diyerek soluğu polis merkezlerinde alıyor. Böylece idarî para cezasını ödemekten kurtuluyor.


  Serkan Sağlam'ın haberi


  Son dönemlerde 'içinde kimlik kartımın bulunduğu cüzdanım çalındı' diyerek polis merkezlerine şikâyet edenlerin sayısının artması üzerine, emniyet yetkilileri harekete geçti. Kısa bir araştırmadan sonra polisler şaşırtıcı yöntemi ortaya çıkardı.
  Kimlik kartlarını kaybeden kimi vatandaşların yasada öngörülen idarî para cezasını ödememek için gasp edildiği yönünde suç duyurusunda bulunduğunu tespit etti.
  Polis merkezine başvuran vatandaşlar, böylece 69 liralık cezayı ödemekten kurtuluyor. 2003 yılında çıkarılan kanuna göre doğal afet, gasp, hırsızlık, yangın ve terör sebebiyle kimlik kaybedildiğinde 69 liralık idarî para cezasının uygulanmaması öngörülüyor.
  Ancak yapılan ihbarların tümünü değerlendirmek zorunda kalan polis, ağır bir iş yükünün altına giriyor. Bu da önemli oranda zaman ve işgücü kaybına sebep oluyor.
  Bu ihbarlar, birçok olumsuzluğu da beraberinde getiriyor. Asılsız ihbarlar sebebiyle gasp, hırsızlık, kapkaç ve yankesicilik gibi suçlarda kâğıt üzerinde yüzde 30-40 civarında bir artış meydana geliyor. Böylece bu suçlar, kayıtlara yüksek oranlı suçlar olarak geçiyor.
  Konuyla ilgili açıklama yapan Emniyet yetkilisi, bu şekilde ihbar yapan vatandaşların tespit edilerek 'görevli memuru oyalamak ve yalan beyan vermek' suçlarından haklarında işlem yapıldığını belirtti. Görevli memuru oyalamak ve yalan beyan vermek gibi suçlar için kanunda 3 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor.


  Zaman
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kimliğini kaybedenlerin ceza Forum Tarih
Türk Kimliğinin Yaratılması ve Ulusal Kimlik Sorunu Üzerine - Suavi Aydın Kitap, Resim ve Dergi 8 Ocak 2010
Google kimliğinizi sahiplenin Google Hakkında Her Şey 28 Nisan 2009
Kimliğinizi en pratik nasıl değiştirirsiniz Haber Arşivi & Gündem 17 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş