Kilolu bir çocuğunuz varsa

'Gebelik ve Annelik' forumunda Siraç tarafından 31 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Kilolu bir çocuğunuz varsa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kilolu bir çocuğunuz varsa

  Kilolu bir çocuğunuz varsa siz kendi üzerinize düşen görev ve önlemleri yerine getirin..

  [​IMG]

  Bayramın ilk üç gününü "Güral Sapanca Wellness Park"ta geçirdim. Burada, bizim "sağlıklı yaşam" konseptlerimizin uygulandığı mükemmel bir "yaşam merkezi" var: Yaşasın Hayat Enstitüsü. Bu enstitüde beslenme uzmanları ve aktivite danışmanları eşliğinde özellikle kilo yönetiminde yol gösterici çalışmalar yapılıyor. Bayram tatilinde de gördük ki fazla kilolu çocukların sayısı hızla artıyor, çocuk şişmanlığı konusu her geçen gün daha çok önem kazanıyor.

  Bu konuda en önemli görev aileler ve okul yönetimlerine düşüyor. Eğer kilo artışına eğilimli veya fazla kilolu bir çocuğunuz varsa anne-baba olarak size düşen kolay ve etkili bazı önlemleri bilmelisiniz. İşte onlardan bazıları...

  BUNLAR ÇOK ÖNEMLİ
  1. Her zaman masaya oturarak ve onunla beraber yemek yemeye çalışın. Yemekte onunla konuşun, sohbet edin. Yemek süresini bir beslenme eğitimi süresi gibi değerlendirin. Ama onu çok üzmeden. "Senin az yemen, kilo vermen gerekiyor" cümlesini unutun.

  2. Siz de yemeği hızla yiyip bitirmekten kaçının. Hızlı yemek, sindirime fazla vakit bırakmaz. Doygunluk hissinin geç oluşmasına ve fazla gıda tüketimine neden olur. Çocuğunuza lokmaları iyice ve uzun süre çiğnemesini, yavaş yavaş yemesini öğretin.

  3. Yemek sırasında televizyon izlemek gibi aktivitelerle ilgilenmeyin. Çocuğunuzun da bu aktivitelere yönlenmesine izin vermeyin. Yemek zamanı bir sohbet etme, keyif alma, karın doyurma, aileyle bir arada olma sürecidir.

  4. Yağ ve şeker içeriği yüksek, kalori bombası besinleri evinizde bulundurmayın. Kızarmış patates, kurabiye, börek, çikolata ve şekerlemeler ile cipsler, gofretler, bisküvi kaplı çikolatalı şekerlemeler sabotajcı yiyeceklerdir.

  5. Porsiyonları küçültün. Küçük porsiyonlar daha kolay kilo kontrolü sağlıyor.

  6. Birlikte yemek yapmaya çalışın. Sanılanın aksine çocuklar yemek pişirmeyi severler. Sizinle birlikte sağlıklı beslenmenin püf noktalarını ve sağlıklı gıdaların nasıl hazırlandığını daha kolay öğrenebilirler.

  7. Okulda da sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmasını sağlayın. Bu konuda okul rehberlik servislerinden yardım alın. Öğretmeni ve okul yönetimi ile konuşun. Okul-aile birliği toplantılarında okuldaki aktivite ve beslenmeye yönelik önlemleri tartışın.

  8. Fastfood besinleri azaltın. En fazla haftada bir gün ile kısıtlayın. Çocuğunuz bu besinleri seçtiğinde isteksiz davranın ve bu tavrınızın nedenini açıklayın.

  9. Besinleri ceza veya ödül olarak kullanmayın.

  10. Bütün aile fertlerinin katılabileceği aktiviteler düzenleyin. Yürüyün, yüzün, eğlenin, top oynayın, bahçe temizleyin, çim biçin, eğlenin.

  11. Ev işlerinde size yardımcı olmasını sağlayın. Birlikte evinizi, onun odasını temizleyin.

  12. Çocuğunuzu bir spor klubüne kayıt ettirin. Klüpteki düzenli sportif aktivitelerden birine üye yapın. Tenis oynamalarını, yüzmelerini, voleybol, basketbol öğrenip takımlarda yer almalarını sağlayın.

  13. Televizyon ve bilgisayar başında geçirdiği saatleri azaltın. Özellikle bilgisayar oyunları ve DVD izlediği tembel saatleri sınırlayın.

  14. Çocuğunuzda bir kilo problemi varsa önce bir uzman hekime danışın. Bu sorunun tıbbi temellerinin olup olmadığını araştırmadan ne diyete ne de egzersiz yoğunlaştırıcı önlemlere yönelmeyin. Doktorunuz bunları zaten planlayacaktır.

  15. Çocuğunuza kesinlikle hazır, klişelenmiş ticari bir diyet uygulamayın. "Çocuk Obezitesi Merkezi" diye kılıflanmış ticari merkezlerden fayda aramayın. Doktorunuz ve onun birlikte çalıştığı bir beslenme ve bir aktivite uzmanından yardım alın. Çocuklar ve gençlerde kilo verme çalışmalarında beslenme kısıtlamalarından kaçının. Onların henüz büyüme çağında olduklarını unutmayın. Daha fazla harekete öncelik verin.

  16. Unutmayın! Çocuklarınızın güzel ve lezzetli şeyler yemeleri, yeterli ve dengeli beslenmeleri ve fiziksel olarak aktif olmaları için onlara yardım etmek, onlar için yapabileceğiniz en iyi şeydir.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kilolu çocuğunuz varsa Forum Tarih
Kilolu Bayanlara 2011 Gelinlik Modelleri - Büyük Beden Gelinlik Modelleri Evlilik Hazırlığı & Gelin Damat Giyimi 23 Aralık 2010
Çocuklar İçin Diyet - Kilolu Çocuklar İçin Diyet Listesi Çocuk Yemekleri 7 Kasım 2010
Kilolu çocuklar için psikolojik destek Çocuk Sağlığı ve Bakımı 9 Ekim 2010
Kilolu Bayanlar İçin Abiye Modelleri Bayan Giyimi & Bayan Modası 19 Ağustos 2010
Kilolu Çocuklar İçin Diyet Önerileri Çocuk Yemekleri 7 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş