Kilolar Neden Geri Alınır ?

'Diyet Beslenme' forumunda semyav5mitq tarafından 30 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Kilolar Neden Geri Alınır ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Zayıflıyorsunuz, bir süre sonra eski halinize geri mi dönüyorsunuz ?
  Verdiğiniz kiloları geri alıyorsanız, bir sorun var demektir. Kilo koruma dönemlerinde bir veya iki kilogramlık artış, beklenen bir durumdur. Daha fazla kilo artışı yaşanmış ise, bunun nedenleri araştırılmalıdır.

  Test yaptırmak şart!
  Suadiye Memorial Tıp Merkezi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Diyetisyen Oya Yüksek, kaybedilen kiloların neden geri alındığını şu sözlerle açıkladı: “Zayıflama programına başlamadan önce bazı hormon testleri yapılmalıdır. Hormonlardaki herhangi bir sorun, kısa sürede kilo kaybı sağlamada bir problem oluşturmasa bile, ileriki dönemde kilonun kolay kazanılmasını sağlar.” Yüksek, yapılan başlıca diyet hatalarını ise şöyle sıraladı:

  Başlıca diyet hataları

  1- Çok düşük kalorili diyetler yapmak: Her vücudun belli bir kaloriye ihtiyacı vardır. Şok diyetler, kısa süreli kilo kaybı sağlasa bile sonradan kilo almayı hızlandırır.

  2- İdeal kilonun da altına inmeye çalışmak: Cinsiyete, boya ve yaşa bağlı olarak herkesin sahip olması gereken bir ideal kilo vardır. Bu kilonun altına düşülmeye çalışıldığında vücut direnç göstermeye başlar ve koruma dönemlerinde hızlı bir kilo artışı gözlenebilir.

  3- Yoyo etkisi: Yoyo etkisi, kilo verip tekrar alma döngüsüdür. Bu, sürekli tekrarlandığında metabolizmayı yavaşlatıcı etki gösterir.

  4- Yeme davranışlarının uzun süreli değiştirilememesi: Yeme davranışlarının psikolojik nedenleri zayıflama programına başlanırken mutlaka araştırılmalıdır. Bu problemler çözülmediği sürece, kilo artışı tekrar kendini gösterir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kilolar Neden Geri Forum Tarih
Kadınlar, Depresyon Nedeniniz Fazla Kilolarınız Olabilir! Psikoloji 16 Nisan 2009
Fazla Kilolar İş Hayatınızı Nasıl Etkiler Diyet Beslenme 22 Ağustos 2011
Kiloları Koruma Yöntemleri Diyet Beslenme 10 Aralık 2010
Verilen kiloların yüz güzelliğine etkisini azaltmanın yolları Güzellik & Bakım 11 Mayıs 2010
Kilolarla yağ kadar kas da gidiyor Diyet Beslenme 24 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş