Kilo vermek ve formda kalmak için egzersiz

'Diyet Beslenme' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kilo vermek ve formda kalmak için egzersiz konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kilo vermek ve formda kalmak için egzersiz

  İnsan organizmasında hemen her şey biyolojik ritim halindedir. Bu ritim gün boyunca değişir. Gece 24.00’ten itibaren organizma, kendini yenileme sürecine sokar. Tüm gün boyunca enerji harcamıştır ve artık vücudun dinlenme saati gelmiştir. Gece boyunca bedenimiz olabildiğince az enerji harcar. Gün boyunca kan dolaşımı ihtiyacın yoğun olduğu bölgelere yönlenirken, uyku süresince iç organların çalışmalarının devamı için daha çok karın bölgesinde yoğunlaşır. Sabah uyanır uyanmaz, harcanan organik enerji düzeyi de artarak akşam saatlerinde en üst düzeye ulaşır. Vücut, enerjiyi ihtiyaç duyduğu noktalara yöneltir.

  Bu nedenle gerek başka işlerde olsun, gerekse egzersizde olsun, vücudumuzun o işi yapmak için en doğru zamanını öğrenmeliyiz. Örneğin, öğleden sonra aerobik ve anaerobik kapasite daha yüksektir.

  Vücut ısısı sabah uyandığımızda 36.5 derecedir.

  Gün boyunca bu ısıda 0.5 derecelik bir artış gözlenir. Egzersiz sonrası vücut ısısı 1 derece artar. Bu nedenle sabah yapılan egzersizlerde ısı 36.5 dereceden 37 dereceye çıkarken, akşama doğru ise 37 dereceden 38’e yükselir. Vücut ısısını olumsuz etkileyen diğer bir faktör de havanın nemidir. Sabah havanın sıcaklığı 24 derece iken, vücut ısısı 33 derece olmasına rağmen birey kendi ısısını düşürebilir. Fakat öğleden sonra çevre ısısı 32 dereceye çıktığında rutubet ile birlikte organizmayı olumsuz etkileyecektir. Eğer havada daha çok ısı molekülleri varsa ter cilt yüzeyinde rahatlıkla buharlaşamaz ve egzersiz anında stres artar.


  Egzersizde doğru giysi faktörü
  Havanın sıcak olduğu süreçlerde naylon taytlardan kaçınılması, su kaybının mümkün olduğunca minimalde tutulması gerekir. Yazın ter emici merserize, kışın ise pamuklu giysiler, egzersiz performansı açısından büyük katkı sağlar. Aynı zamanda su kaybından kaynaklanacak olumsuzluklardan da korunmuş oluruz.

  Alışkanlıklarınızı göz ardı etmeyin!
  Sabahları erken uyanıp kendilerini çok enerjik hissedenler egzersiz tercihini sabahtan yana kullanabilirler, bir şartla... Kişide bir şeker düşüklüğü (hipoglisemi) yoksa sabah kalkınca metabolizmanın su ihtiyacını karşıladıktan sonra; bu da oda sıcaklığında bir bardak su içimidir.  [​IMG]  [​IMG]


  Deliksiz bir uyku mu istiyorsunuz?
  O zaman düzenli olarak egzersiz yapmalısınız. Ama bu yapılan egzersiz saati kesinlikle uyku öncesine yakın olmamalıdır. En uygun saatler, öğleden sonraki saat dilimleridir. Bu saatlerde egzersizle artmış vücut ısısında bir düşüş meydana gelir ve uykuya dalış kolaylaşır.


  Her saat doğru saat midir?
  Eğer düzenli olarak o saate yaşantınızda sadık kalıyorsanız, sağlık açısından da herhangi bir sorununuz yok ise sabah 06.00’da egzersiz yapabilirsiniz. Ama öncesinde 5-10 dakika germe çalışmaları yaparak kaslarımızı hazırlamak şartıyla...  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kilo vermek formda Forum Tarih
Kilo Vermek İçin Alınması Gereken Kalori Kaçtır Diyet Beslenme 28 Şubat 2013
Kilo Nasıl Verilir - Kilo Vermek İçin Neler Yapılmalı Diyet Beslenme 10 Nisan 2012
Yaz Gelmeden Önce Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı - Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler Diyet Beslenme 12 Aralık 2010
Acil Kilo Vermek İsteyenlere Diyet Listesi -Acil Diyet Diyet Beslenme 15 Temmuz 2010
Burclara göre sağlıklı ve hızlı kilo vermek Burçlar Alemi - Astroloji 6 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş