Kilo kontrolü için ne kadar egzersiz yapılması gerekir

'Diyet Beslenme' forumunda Dine tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Kilo kontrolü için ne kadar egzersiz yapılması gerekir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kilo kontrolü için ne kadar egzersiz yapılması gerekir

  Amerikan Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü'nden Dr. Yaprak Ataker, kilo kontrolü için ne kadar egzersiz yapılması gerektiği konusunda net bir bilgi bulunmadığını söylüyor.

  [​IMG]

  "Amerikan Hastalık Koruma ve Önleme Merkezi (Center of Disease Control and Prevention)’nin 1995’te yayınladığı bir araştırmada günde 30 dakika ve üzerindeki orta yoğunluktaki aktivitenin kilo kontrolünde yeterli olduğu görüşü savunulurken, 2002 yılında Ulusal Akademi Enstitüsü (Institude of National Academy) tarafından bu sürenin yetersiz olduğu ve kilo kontrolü için en az günde 60 dakika orta düzeyde egzersiz yapılması gerektiği görüşü ortaya kondu."

  Kilo kontrolü için egzersiz yoğunluğunu araştıran bir yazının 24 Mart 2010'da JAMA'da (Journal of American Medical Association) yayınlandığını söyleyen Dr. Ataker, şöyle devam ediyor.

  "Bu yazıya göre, araştırmaya ortalama 54,2 yaşında , 34.079 sağlıklı ve normal kilodaki kadın dahil edilmiş, çalışmaya katılanlar fiziksel aktivitelerine göre 3 grupta, 13 yıl boyunca izlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre ortalama kilo artışı 2,8 kg. olmuştur. Fiziksel aktivitelerine göre bakıldığında her 3 grubun kilo artış paterni birbirine paraleldir. Araştırma da fiziksel aktivite ve kilo değişiminin yaş, sigara içiciliği, menopoz durumu ile etkilendiği bulunmuştur. Yoğun fiziksel aktivite (Haftada 420 dakika, yani ortalama günde 60 dk. orta düzeyde aktivite) yapan gruba göre orta (420-150 dakika/ hafta) ve düşük düzeyde (haftada 150 dakikanın altında) aktivite yapan grupta kilo artışının daha belirgin olduğu kaydedilmiştir. Araştırmacılar çalışma başlangıcında normal kiloda olan kadınların fiziksel aktivite düzeylerinin daha yüksek olduğunu ve bu kadınlarda kilo artışının daha az olduğunu vurgulamışlardır. Normal kilonun üzerine çıkıldığında, kilo kontrolünü sağlamanın zorlaştığı ve kilo kontrolü için günde en az 60 dk. orta düzeyde egzersiz yapmak gerektiği sonucuna ulaşmışlardır.

  BESLENME DÜZENİ VE FİZİKSEL AKTİVİTE BİRLİKTE OLMALI
  Bütün bu araştırmalardan anlaşıldığı üzere, kilo kontrolünde tek başına beslenme düzeni yeterli değildir. Yaşla beraber kilo artışı yadsınamaz ancak düzenli fiziksel aktivite ile kilo kontrolünü sağlamak mümkün. Günlük yaşantımızda hareketimizi arttırmaya yönelik yürüyüşler, çocuklarımızla oynadığımız hareketli oyunlar, danslar bile bunun için yeterli olabilir. Ancak yine de yaşımıza ve fiziksel fonksiyonlarımıza göre yaptığımız egzersiz programları ile kilomuzu uzun yıllar korumamız mümkün."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kilo kontrolü için Forum Tarih
Kilo Kontrolü için Bazı Öneriler Diyet Beslenme 7 Temmuz 2010
Yoga ile kilo kontrolü Diyet Beslenme 3 Mart 2010
Obeziteye karşı kilo kontrolü Diyet Beslenme 24 Aralık 2009
Doğum sonrası kilo kontrolü ile ilgili soru ve cevaplar Gebelik ve Annelik 8 Nisan 2009
kilo kontrolünde yanlışlar ve doğrular Diyet Beslenme 8 Şubat 2009

Bu Sayfayı Paylaş