Killik Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop

'Sinop Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Killik Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Boyabat Killik Köyü - Killik Köyü Hakkında - Killik Köyü Tanıtımı - Killik Köyü Resimleri
  İlçe: BOYABAT

  İl: SİNOP


  Köy Muhtarı: CEMİL MADENCİ


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (368) 332 87 88

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000 - 27

  İle Uzaklığı: 126 km

  İlçeye Uzaklığı: 36 km

  Rakım: 1140 m


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyde killi toprak çok olduğundan adının buradan geldiği sanılmaktadır. Köy halkının Afyon'dan geldiği rivayet ediliyor.Köy halkı yörüktür.köyümüzde kil çıkan diye bölge var eskiden çamaşır yıkamada kaynatılarak kullanılırdı bir nevi maden taşı gibidir.

  Kültür

  killik köyünün sırık kebabı etli keşkek kül çereği incir uyuşturması makarna çeşitleri piroh peş makarna sarı burma börek killik çorbası mantar çorbası mantar böreği borana çeşitleri köyümüzün camisi vardır cevre köylerden cuma ve bayram namazına gelirler ESKİDEN namazdan sonra yemek verilir köyümüzde çok ustalar vardır. Köyün en meşhur ustası Ali Çavuş ÖZKILIÇ, Fazlı SEVİNÇ,HASAN SEVER(Ak Hasan) ve İsmail SEVER'dir.Midan usta, Hamdi usta köyümüzün diger ev ustalaridir. 65 merkez 35 de terzamatlı mah olmak üzere 100 hanedir büyük şehirlere göç vermiştir.


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ancak köyde birkaç aileden başkası bu işlerle uğraşmamaktadır.Sadece Ali SEVER hayvancılık ve tarım yapmaktadır.Köy halkı kışları şehirlerde geçirmektedir.köyümüz orman köyüdür çamlık ve meşelik ormanlarımız vardır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ve kullanım dışıdır ancak taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesi Bilal BALTACI, gücük ilyas, Nazmi BALTACI, Rahmetli Recep SEVER, Hacı Ahmet ÖZKILIÇ, osman pala, osman sevinç, mustafa sever, gurbette(Ankara-İstanbul)ki köylülerin katkılarıyla köye ilk su deposu ve şebeke tesisi yapılmıştır yine 2007 de Satılmış ÖZKILIÇ ve diğer köy halkının uğraşları ve katkılarıyla köyümüze 3 tane kuyu açılmış olup bu sular depoya pompalanmıştır. Yakup ÖZKILIÇ ın katkılarıyla kanalizasyon şebekesi yaptırılmıştır. Son yıllarda köyümüzde yardımlaşma birlği saglanarak köyümüze 2006 yılında caminin altına gasilhane yapıldı. 2008 yaz aylarında 2 katlı üstü imam evi altı yemekhane olmak uzere köy konagı yapıldı. çalışmalar devam etmektedir. BURASI KİLLİK KÖYÜ bizim köyümüz BİZİM YURDUMUZ yardım yapmaya devam edeceğiz. yapılan hizmetler siz güzel köyümüzün insanlarıyla yapıldı köye gidip gelmeyenlere diyoruzki her yaz köyümüze gidelim atalarımızın yaşadıkları yerleri ziyaret edelim ve olara fatiha okuyalım.


  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Killik Köyü Hakkında Forum Tarih
Killik Köyü Hakkında Bilgi Hacıbektaş Nevşehir Nevşehir Tanıtımı 22 Ocak 2011
Killik Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Killik Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas Sivas Tanıtımı 21 Ocak 2011
Killik Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 8 Haziran 2010
Killik Köyü - Alaçam - Samsun Samsun Tanıtımı 8 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş