Kilim Dokuma Teknikleri - Kilim Dokuma Örnekleri

'El Sanatları' forumunda Mavi_inci tarafından 1 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Kilim Dokuma Teknikleri - Kilim Dokuma Örnekleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kilim Dokuma Tekniği - Kilim Dokuma Örnekleri

  KİLİM DOKUMA TEKNİĞİ RESİMLERİ DESENLERİ ÖRNEKLERİ

  Kilim Dokuma: Atkı ipliklerinin çözgü iplikleri arasından bir alt, bir üst geçirilmesi, sıkıştırılması ile çözgü ipliklerinin gizlendiği atkı yüzlü dokumadır. Kilimde, desenlerin bulunduğu belirli alanlarda, o desenin rengindeki bir atkı ipliği, başka renkteki desenin sınırına kadar gidip geri dönmektedir. Böylece ayrı renkteki atkıların çözgüler arasında gidip gelmesiyle desen oluşturmaktadır. Kilim dokumacılığında desenler oluşturulurken atkı ipleri bölüm bölüm dokunabildiği gibi ( yukarıya doğru daralan desenlerde) sıra takip ederek te yapılabilir. Çok gergin atılan atkı ipi, çözgüler arasında kaldığında "çözgü yüzlü", çözgülerle atkıların eşit atılıp sıkıştırılmasıyla da "bezayağı" dokuma oluşturmaktadır.

  [​IMG]
  Kilim Dokuma Türleri
  İlikli Kilim( Renkler Arasında Çözgü Aralığı Oluşan Kilim)
  Desen alanı içinde çözgü ipliklerinden bir alt bir üst ilerleyen renkli atkı iplikleri, desen sınırında son çözgü ipliğine dolanarak döner. İki ayrı renkteki atkının desen sınırından karşılıklı dönüş yaptığı kısımlarda aralık oluşur. Bu tür kilimlerde genellikle yatay ve eğik çizgilerden oluşan motifler uygulanır. 1cm den daha fazla uzun boşluklar bırakılmaz. Dikey çizgiler basamaklar halinde dokunur.

  [​IMG]
  Tek Kenetleme İle Kilim Dokuma
  Ayrı renkteki desen iplikleri desen sınırında birbirinin içinden geçirilerek kenetlenir, geri döner. Bu teknikle istenilen uzunlukta dikey desenler, aralık oluşmadan dokunur. Çözgü aralığı oluşan kilim dokumasına göre daha zor ve zaman alıcıdır.
  [​IMG]
  Çift Kenetleme İle Kilim Dokuma
  Ayrı renkteki desen ipliklerinin desen sınırında, gidiş dönüş yaparak çift kenetlenmesiyle oluşur. Bu dokumada da çözgü aralığı oluşmaz. Dikişle birleştirilmiş gibi desen sınırında kesin çizgiler görülür. Sağlam bir dokumadır. Bu tür kilimlere fazla rastlanmaz.

  [​IMG]

  Çapraz Dikişli Kilim Dokuma

  Desen ipliklerinin karşılaştığı desen sınırında, farklı renkte bir ipliğin, iki çözgü arasından çapraz olarak geçirilmesi ile ilikler yok edilir. İğne ile sonradan dikilmiş gibi görüntü verir.

  [​IMG]
  Atkıları Tek Çözgü Üzerinden Döndürerek Kilim Dokuma
  Ayrı renkteki desen iplikleri desen sınırında karşılaştıkları aynı çözgü üzerinden döndürülerek, aralıklar yok edilir. İki ayrı desen ipi kaynaşmış bir görüntü verir.
  Renkler Arasında Çözgü Aralıklarının Yok Edildiği Kilim Türü
  Renkli atkı iplikleri, desen sırasında son çözgü ipliğine dolanarak döner. Aralıkların oluşmaması için her gidiş gelişte bir çözgü ipi kaydırılarak dokuma yapılır. Genellikle enine ve çapraz çizgilerden oluşan desenler dokunur.

  [​IMG]

  Desen Çevresi Çerçeveli Kilim Dokuma

  Ayrı renkte bir iplikle, desen sınırları arasında kalan çözgü ipleri, desenin kenarına paralel olarak bir alt bir üst doldurulur, çevre çizgisi oluşturulur. Çevre çizgisi hafif kabarık görünür. Az dokunan bir kilim türüdür.
  Sarma Çerçeveli Kilim Dokuma
  Desen sınırlarının desen ipliklerinden farklı renkte bir iplikle sarılmasıyla oluşur. Çevre ipliği her atkı sırasının geriye dönüşünden sonra arada kalan bir çift çözgüye sarılır. Bir sonraki atkı sırasının atılmasını bekler. Desenleri çerçeveleyecek şekilde çözgü çiftine sarılır.

  [​IMG]
  Eğri Atkılı Kilim Dokuma
  Farklı renkteki desen iplikleri desen sınırını çözgü üzerinden eğri olarak geçer ve geri döner. Desen iplikleri bazen bol, bazen gergin atılır. Eğri hatlar fazla sıkıştırılmaz. Yuvarlak hatlı desenlerde bu teknik uygulanır.

  [​IMG]
  Atkılar Arasına Renkli İplik İlavesi İle Kilim Dokuma
  Bu dokuma türünde, düz olarak atılmış atkılar üzerine desene göre farklı renkteki atkı grupları ilave edilerek desen elde edilir. Üzerine tekrar atkı atılarak eğri çizgiler oluşturulur.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kilim Dokuma Teknikleri Forum Tarih
Kilim Nasıl Dokunur - Kilim Dokuma Teknikleri El Sanatları 19 Nisan 2011
Halı ve kilim dokumacılığı hangi yörelerde gelişmiştir Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2015
Halı ve Kilim Dokumalarında Türk Kültür Sanat ve Estetik Anlayışı Hakkında Bilgi El Sanatları 30 Ocak 2014
Halı Ve Kilim Dokumacılığının Tarihi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 23 Kasım 2010
Anadolu'nun kilimleri ve halıları kısaca El Sanatları 2 Mart 2015

Bu Sayfayı Paylaş