Kişisel Gelişim Konulu Kompozisyon

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Kişisel Gelişim Konulu Kompozisyon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kişisel gelişim hakkında kompozisyon
  Kişisel gelişim konulu kompozisyon
  Kişisel gelişimle ilgili kompozisyon örneği

  Araştırma ruhuna sahip kişiler, kişisel gelişimci olarak tanımlanır. Bilgi, eğitim, yaşam koçluğu ve danışmanlık kişisel gelişime katkı sağlar.

  Kişisel gelişim, yaşama sanatının ayrılmaz bir parçasıdır. Özgüven, bireysellik, yaşamda aktif rollerde yer almak açısından da önemlidir.Kişisel gelişim, bireyin beyin fırtınası yapmasını sağlar ve kendini geliştirmesine katkıda bulunur.

  Travmalar, psikolojik sorunlar da kişisel gelişimde etkin rol oynarlar. Bu gibi durumlar bireyin iletişimde yetersizliğine, inançları doğrultusunda halüsinasyon görmesine neden olabilir. Bu açıdan danışmanlık, kişisel gelişimin önemli bir parçasıdır.

  Kişisel gelişim, önce insanın kendisini keşfetmesiyle başlar. Dünyanın değişmesini istiyorsak, önce biz değişmeliyiz. İnsanların sabit düşüncelerini değiştirmek, yeni fikirlerin kabul görmesi için, ilk adımı bireyin atması gerekir. Kişisel başarı ve toplumsal huzur da karşılıklı saygı ve hoşgörüden kaynaklanır.

  Kitap okumak ve geniş bir genel kültür yelpazesine sahip olmak, kendimizi geliştirmemize katkıda bulunur. Tabii ki sadece okumak da tek başına yeterli değildir. Kişilik de bireyin gelişmesinde önemli bir paya sahiptir. Çünkü kişilik bireyi diğer insanlardan ayıran, kendine özgülüklerin bir birleşimidir. Kimimiz dışa dönük, kimimiz içe dönük, kimimiz sinirli, kimimiz ise, sakinizdir. İşte bu farklıklar, kişiliği meydana getirir. Bu nedenle kişisel gelişim için kişilik de önemli bir unsurdur.

  Kişisel gelişim, sıradanlıktan sıyrılmaktır. Bu da kişinin kendi olmasıyla mümkündür. Unutmayın ki; zaman çok hızlı geçiyor ve kendiniz olmak için pek de fazla zamanınız yok. Johann Lavater’in de dediği gibi, “Kendimizi incelersek, büyük bir güce sahip olduğumuzu; ama bunu fark edemediğimizi görürüz.”


  Alıntı
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Bir meslek sahibi olmayı, ev ya da araba almayı, okumayı, tatile gitmeyi, işte başarılı olmayı, sevdiğiyle buluşmayı ya da evlenmeyi, çocuk sahibi olmayı, kitap yazmayı ve daha birçok benzer ve benzemez eylemi veya durumu hayal eder. Hayal kuranlardan hangileri hayallerine daha çok ulaşır? Hayal kuranlardan, ulaşmak istediklerini yazanlar, hayallerine ulaşırlar.

  Ulaşmak istediğiniz hayali yazmaya başladığınızda artık bir karar vermişsiniz demektir. Konuşurken yüzlerce olasılık vardır. Her şeyi söyleyebilirsiniz; her seferinde aynı hayali biraz değiştirerek ya da tamamen farklı anlatabilirsiniz. Ama bir kez yazdınız mı durum değişir. Yüzlerce hayalin içinden "ben bunun gerçekten olmasını istiyorum" diyorsunuzdur. Eğer hayalinizi bir resim gibi ayrıntılarıyla betimlerseniz ona bir adım daha yaklaşırsınız. Çünkü aklınız o ayrıntılara nasıl ulaşılacağını da belirlemeye başlar.

  Dünyanın en büyük iş fikirleri, sanılanın aksine şirketlerin toplantı salonlarında değil, konuşmanın, düşünmenin, tartışmanın, birlikte hayal kurmanın zevke dönüştüğü bir yer olan restoranlarda kağıt peçete üstüne çıkar. Örneğin, Amerika'nın milyar dolarlık gözde havayolu şirketi Soutwest Havayolları fikrini Herb Kelleher bir restoranda peçeteye yazmıştır. Richard Branson lisedeyken ilk hayalinin iş planını defterinden kopardığı bir not kağıdına yazmıştır. Peter Drucker'ın eşi Doris Drucker 86 yaşında kurduğu şirketinin iş planını yine küçük bir not kağıdına yazmıştır.

  Özellikle bir hayalinizi yazdığınız zaman karar vermenin yanı sıra, o hayali tekrar gözden geçirilebilir bir gerçeğe dönüştürmüş oluyorsunuz. O yazı, sizin hayalinize olan inancın bir belgesine, kanıtına dönüşmüş oluyor. Onu gördükçe, o hayale daha çok inanıyorsunuz. Bu tür hayallere birer-ikişer kelimelik bir ad/marka vermek onları paylaşmayı da kolaylaştırıyor. Yazılı olanı çoğaltmak da çok kolaydır. Fotokopi çekebilirsiniz, poster yapabilirsiniz, e-posta ile yüzlerce, web sitesiyle binlerce kişinin hayalinizi görmesini, üstüne konuşmasına olanak sağlarsınız. Bu insanlardan geri bildirim aldıkça hayaliniz hayal olmaktan çıkar, bir gerçekliğe dönüşür. Bir hayalinizi yazmak ve okunmasını sağlamak reklam yapmaya benzer. Şirketler ürünlerinin çok iyi olduğuna ve çok satacağına inanırlar ve bunu yazarlar (yazmak, sesli ve görsel kayıtları da içerir). O kadar çok yazarlar ki (o kadar çok reklam yaparlar ki) sonunda hayalleri gerçek olur.

  Bazen bir hayalinizi hayata geçirmek için o dönemki koşullar uygun olmayabilir. Ancak yazacak olursanız, hayaliniz yarına çıkabilir. Koşullar uygun hale geldiğinde hayalinize, projenize yeniden dönebilir ve onu gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz. Hatta çocuklarınız ya da torunlarınız bile bununla uğraşabilir.

  Hz. Muhammed'e (sas) gelen ilk emir “Oku” olmuştur. Okuyabilmenin ön koşulu, okuma-yazma bilmek değil, önce “okunacak” bir şeyin yazılmasıdır. Yüce Yaratıcı evrenlerin kitabını, kurallarını yazmıştır. İnsanlık uygarlık tarihi, icatların formüllerinin, edebiyat eserlerinin, resimlerin, müziğin, sinemanın önce hayal edilmesinin sonra da yazılmasının tarihidir. Öyleyse, yazalım. Hayallerimizle dünyada minik ya da kocaman bir değişiklik yapabilmek için yazalım.

  Hayvanlarla insanlar arasındaki en büyük farklardan biri, insanın kendisinden sonraya bir değişikliği bırakma gücüdür. Hayvan ise dünyaya tanımlanmış işlevinin dışında bir katkıda bulunmadan gider.

  melih arat
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kişisel Gelişim Konulu Forum Tarih
Kişisel Gelişim Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 16 Aralık 2013
En Faydalı Kişisel Gelişim Kitapları Nelerdir? Kitap, Resim ve Dergi 12 Eylül 2012
Doğru Meslek Seçiminin Kişisel Gelişimimize Nasıl Bir Katkısı Vardır Meslekler Rehberi 22 Kasım 2010
Kişisel Gelişimde Yolun Neresindesiniz? Psikoloji 7 Ocak 2010
Kişisel Gelişim Kitapları Kitap, Resim ve Dergi 29 Ağustos 2009

Bu Sayfayı Paylaş